• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ösen’den ‘enflasyon ve parlementer sistem’ vurgusu

14 Ocak 2022 Cuma 18:00
12
14
16
18

Ösen’den ‘enflasyon ve parlementer sistem’ vurgusu


           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen’in katılımı ile düzenlenen ‘İzmir Basın ve Medya Kahvaltısı’ Balçova Termal Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Türkiye’nin tekrar yüksek enflasyon dönemine girdiğini belirterek, “Bu enflasyonun daha fazla yükseleceğini öngörüyoruz. Yüksek enflasyon devrine geldik. Bu sarmala tekrar dönüyor olmak olmamızın nedeni Türkiye’nin bağımsız ve liyakatli kadrolarla yürütülmüyor olması. Türkiye’de bir ekonomi deneyi yapılıyor. Türkiye’nin ekonomik olarak dar boğaza girmesi Avrupa ve Asya’yı da etkiliyor. Sadece kendisi işçin değil kıta için bir tehdit oluşturuyor” dedi.

“GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ÖNERİSİ ÜLKE GELECEĞİ İÇİN KIYMETLİ”
     DEVA Partililer olarak Türkiye’yi değiştirmenin yanında, siyasetin amaç ve yapılış biçimini de dönüştürmek istediklerini söyleyen Ösen, “Siyaseti çözüm üretemeyen, kısır döngülerin, rantın ve adam kayırmacılıkların içinden çekip çıkarıp, onu, asli vazifesi olan, “insana hizmet” için yeniden kurgulamak istiyoruz. Çünkü biz siyaset kurumuna hala inanıyor, son yıllarda ciddi zedeler alsa da siyasette konuşmanın, ortak aklın ve radikalliklerden arınmanın ülkemize huzur getireceğine inanıyoruz. Türkiye siyasi tarihinde belki de bir milat olacak 6 siyasi partinin mutabık olduğu “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisinin ülke geleceği adına kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu önerinin uzun yıllardır bir araya gelmeyen toplumun farklı kesimlerini kaynaştırmanın ve ülkemizde bulunan siyasi gerilim ikliminin dağılması adına önemli katkıları olacağını umuyorum. Bu önerinin yalnızca siyasi bir hamle olarak değil vatandaşlarımızın, ülkemizde birlikte yaşama arzusunun da bir işareti olarak görüyorum” diye ifade etti.

“İŞ DÜNYASININ SİYASETE ATILMASINI TEŞVİK EDİYORUZ”
     Kur operasyonu sonrasında İzmir’deki hemen hemen tüm dernekler, odalar, ekonominin bilinen normlara dönülmesini istendiğini belirten Ösen, “Ekonomi bir bilimdir. Kafanıza göre değiştiremezsiniz. Derneklere kayyum atanma yetkisi bile olmasına rağmen tüm dernek ve odaların sesi çıktı. Bunun kıymeti olduğunu düşünüyorum. Korku iklimi azaldıkça daha çok ses çıkacaktır. İş dünyasının genel başkanımıza bakış açısı pozitif. Başarılı bir karnesi var ve iş dünyası tarafından yakın takip ediliyor. Biz de iş dünyasından insanların siyasete atılmasını teşvik ediyoruz. Çünkü bizler hep eleştiriyoruz ama elimizi taşın altına koymamız gerekiyor” dedi.

‘ÖZGÜR BASIN’ VURGUSU
     “Ülkemiz basın özgürlüğü anlamında kötü bir sınav veriyor. En fazla hapiste gazeteci bulunduran ülkelerden biriyiz. Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 154’üncü sırada kendine yer bulan Türkiye’nin, kişi hak ve hürriyetlerine karşı tutumunun karnesi, basın özgürlüğü sıralamasında kendini tüm dünyaya gösteriyor. Objektif basının kalmadığını gözlemliyoruz. Siyaset, sosyal hayat toplu, ne kadar kutuplaştıysa basın da kutuplaştı” diye konuştu.

“ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLARIN DAVALARINA KATILIYORUZ”
     Asgari ücrete yapılan zammın şimdiden erimeye başladığını söyleyen Ösen, “Bu zamma önce sevindik fakat marketlere ve günlük gıda enflasyonuna baktığımızda asgari ücretin erimeye başladığını görüyoruz. Bir korkumuzda işsizlik oranlarının artacak olması. İşletmelerin maliyetleri artıyor. Enerji ve istihdam maliyeti artarken cironun da artması gerekiyor. Ciro artmazsa bu durum işçi çıkarmalarına ve işsizliğin artmasına neden olacak. Bizim 24 ilçede örgütlenmemiz var. Kısa zamanda 24 rakamını 30’a tamamlayarak İzmir’in tüm ilçelerinde var olmayı planlıyoruz. En büyük araç teşkilatlarımız. Teşkilatlarımız dışında alternatifimiz yok. Farklı bir siyaset izliyoruz. Sahada olan bir teşkilatız. Kendimizi anlatmak haksızlığa uğrayanların yanında olmaya çalışıyoruz. Şiddete uğrayan kadınların davalarına katılıyoruz. Bütün siyasi partiler buna destek olmalı” dedi.

“GENÇLER DAHA FARKLI BİR TÜRKİYE İSTİYOR”
     DEVA Partisi İzmir İl Teşkilatı olarak sokakta karşılık ve ilgi bulduklarını belirten Ösen, “Bu ilgi sayesinde İzmir Teşkilatımız, 1 yıl 2 ay gibi kısa bir sürede İzmir’in 24 ilçesinde teşkilatlanmasını tamamladı. Çok yakın bir zaman içerisinde bu sayıyı 27’ye çıkarmayı hedefliyor, sahadaki temaslarımıza ve çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. DEVA Partisi İzmir İl Teşkilatı olarak İzmir’in dört bir yanında olmanın verdiği erişimle, herkese, her an ulaşma şansını yakalamış bulunuyoruz. Durum böyle iken vatandaşlarımızın partimize olan teveccühü her geçen gün giderek artıyor. Bugün İzmir’in neredeyse her yerinde, partimize ulaşmak isteyen yurttaşlarımız, kendisine bir muhatap bulabiliyor. Hedefimiz ilk seçimde olmasa bile mutlaka iktidar olmak. Az hedeflerle yetinmiyoruz. En büyük desteğimiz gençler. Gençler daha farklı bir Türkiye istiyor. Deva partisi üyelerinin yüzde 37’si 30 yaş altında” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni