• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ÖTV indirimi beklentisi otomotiv satışlarını zorluyor

01 Ağustos 2022 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

ÖTV indirimi beklentisi otomotiv satışlarını zorluyor


           HABER MERKEZİ      
     Enflasyon artışının yanı sıra ham madde ve çip tedarikindeki aksaklıklar sıfır araçta arz sıkıntısına neden oluyor. Sıfır araçların bulunmaması ise ikinci el otomobil fiyatlarını giderek artırıyor. 26 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi piyasada ÖTV indirimi konusunda belirsizlik yarattı. Sincan Motorlu Araç Satıcıları Derneği (SİMAS) Başkanı Gökhan Çalışkan, son zamanlarda gündeme ÖTV indirimi konusunu ve sektördeki yansımalarını değerlendirdi. ÖTV indirimi beklentisinin tüketici taleplerini etkilediğini ve piyasada belirsizlik oluşturduğunu ifade eden Çalışkan, kısa vadede ÖTV indirimi beklemediklerini ifade etti.

     Tüketicilerin fiyatların düşeceği düşüncesiyle ihtiyaçlarını ertelediklerini dile getiren Çalışkan, “Otomotiv sektöründe fiyatların düşmesi için yaşanan arz sorununun çözülmesi gerekiyor. Şu an araç fiyatları sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yükseliyor. Çünkü pandemi ile başlayan çip krizi ve araçların tedarikinde yaşanan sıkıntılar hala devam ediyor, dolayısıyla arz talebi karşılamıyor. Döviz kurunun da dalgalı seyrini göz önünde bulundurursak araç fiyatlarının ilerleyen günlerde de düşmeyeceğini öngörüyoruz. Araç arzında yaşanan problemler çözülmedikçe ÖTV indiriminin söz konusu olacağını düşünmüyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

“VATANDAŞLAR FİYATLAR DAHA ARTMADAN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMALI”
     ÖTV indirimi gündeme geldiğinden beri piyasada oluşan belirsizliğin sektörü olumsuz etkilediğini vurgulayan Çalışkan, “Arzdan yaşanan sıkıntıların yanı sıra artan maliyetleri de göz önünde bulundurursak araç fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Hepimizin arzusu ÖTV indirimi ve fiyatların düşmesi ancak görünen o ki bu koşullarda çok olası değil. İhtiyacı olan vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını ötelememelerini ve fiyatlar daha artmadan ihtiyaçlarını karşılamalarını öneriyoruz” diye konuştu. Arzda yaşanan sorunların ikinci el araç ithalatı ile büyük ölçüde çözüleceğini de ifade eden Çalışkan, bir sefere mahsus ve belli kriterlerde yapılacak olan bu uygulamanın tekrar gündeme alınması gerektiğini, bununla birlikte piyasanın rahatlayacağını belirtti.

“ÖTV MATRAHLARINDA İYİLEŞTİRMEYE GİDİLMESİ GEREK”
     Yakın zamanda ÖTV indirimi olacağını öngörmediğini dile getiren Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun da “Karar ile ÖTV indirimi değil, ÖTV düzenlemesi yapıldı. Böylelikle Cumhurbaşkanı’na kanunla tanınan ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi verildi. Ancak ÖTV matrahlarında iyileştirmeye gidilmesi gerekiyor. Çünkü ÖTV matrahında yüzde 80 dilimine giren araç neredeyse kalmadı. Yüzde 80 dilimin altında 4-5 araç modeli bulunuyor. Araçlar yüzde 90-95 ÖTV matrahı diliminde. Bu konuda iyileştirme yapılırsa araç fiyatlarına da yansıyabilir” ifadelerine yer verdi.

     EGOD üyelerinden alınan bilgiye göre ÖTV konusunda yaşanan belirsizlik sonrası bazı müşterilerin önceden verdiği siparişi iptal ettiğini ya da beklemeye aldığını aktaran Torun, “Kısa vadede ihtiyacı olan müşterinin alım kararından vazgeçeceğini düşünmüyorum. Ama yatırım amaçlı ileriye dönük araç alımlarında iptallerin olduğunu gözlemledik. Ancak bu durumun çok fazla artacağını düşünmüyorum” diye konuştu. Otomotivde en büyük problemin arzın talebi karşılayamaması olduğunu dile getiren Torun, “Global bir enflasyon olması, çip krizi, ham madde tedarik sorunlarının devam ediyor olması ve yükselme eğilimindeki kur, tüm şirketler için uzun süreli hedefler koymayı imkansız hale getiriyor. Şu an arz talebi karşılamıyor ve yakın zamanda bu dengenin olabileceğini düşünmüyorum. Bu olmadığı zamanda karaborsacılık yayılıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Migros İş Dünyasının Oscar’ı Stevıe Awards’tan 11 ödülle döndü
» Dijitalleşme uygulamaları ile 6 bin 114 ton CO2 salınımı önlendi
» Kontrolmatik Teknoloji 2022 yılının ilk yarısında net 119,5 milyon TL kar elde etti
» Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» BAYOSB, iş güvenliği eğitimlerinde çağı yakaladı
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”
» “Tarım Gençlerle Yükseliyor”un yedincisi düzenleniyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni