• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”

29 Temmuz 2022 Cuma 01:00
12
14
16
18

“ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”


   ► EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Torun, ÖTV konusunda yaşanan belirsizliğin araç satışlarının iptaline neden olduğunu dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Enflasyon artışının yanı sıra ham madde ve çip tedariğindeki aksaklıklar sıfır araçta arz sıkıntısına neden oluyor. Sıfır araçların bulunmaması ise ikinci el otomobil fiyatlarını giderek artırıyor. 26 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi  ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklaması ise piyasada ÖTV indirimi konusunda belirsizlik yarattı. Yakın zamanda ÖTV indirimi olacağını öngörmediğini dile getiren Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Torun, “Karar ile ÖTV indirimi değil, ÖTV düzenlemesi yapıldı. Böylelikle Cumhurbaşkanı’na kanunla tanınan ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi verildi. Ancak ÖTV matrahlarında iyileştirmeye gidilmesi gerekiyor. Çünkü ÖTV matrahında yüzde 80 dilimine giren araç neredeyse kalmadı. Yüzde 80 dilimin altında 4-5 araç modeli bulunuyor. Araçlar yüzde 90-95 ÖTV matrahı diliminde. Bu konuda iyileştirme yapılırsa araç fiyatlarına da yansıyabilir” dedi.

“KISA VADEDE İHTİYACI OLAN ALIM KARARINDAN VAZGEÇMEYECEK”
     EGOD üyelerinden alınan bilgiye göre ÖTV konusunda yaşanan belirsizlik sonrası bazı müşterilerin önceden verdiği siparişi iptal ettiğini ya da beklemeye aldığını aktaran Torun, “Kısa vadede ihtiyacı olan müşterinin alım kararından vazgeçeceğini düşünmüyorum. Ama yatırım amaçlı ileriye dönük araç alımlarında iptallerin olduğunu gözlemledik. Ancak bu durumun çok fazla artacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

“ÖTV DÜZENLEMESİYLE SEKTÖRDE BELİRSİZ  KOŞULLAR NETLİK KAZANDI”
     ÖTV düzenlemesi ile sektörde belirsiz olan koşulların netlik kazandığını söyleyen Torun, “Uzun süre sektörün kanayan bir yarası vardı. Aracın bayiden satışı tamamlandıktan sonra aksesuar olarak geçen oto kuaför, boya koruma, ek garanti gibi hizmet ve malların ÖTV’ye tabi olup olmadığına dair netlik yoktu. Araçların teslim sonrasındaki boya koruma, kuaför, ek garanti gibi hizmetlere ilişkin bedellerinin ÖTV’ye tabi olmadığı açıkça yayımlandı ve büyük bir sorun çözülmüş oldu. Ayrıca otomotiv ile ilgili  kararlarda sivil toplum kuruluşlarının fikirlerinin alınması gerektiğini ve bunun önemli olduğunu düşünüyorum” ifadesine yer verdi.

“EN BÜYÜK PROBLEM ARZIN TALEBİ KARŞILAYAMAMASI”
     Otomotivde en büyük problemin arzın talebi karşılayamaması olduğunu dile getiren Torun, “ Global bir enflasyon olması, çip krizi, ham madde tedarik sorunlarının devam ediyor olması ve yükselme eğilimindeki kur, tüm şirketler için uzun süreli hedefler koymayı imkansız hale getiriyor. Şu an arz talebi karşılamıyor ve yakın zamanda bu dengenin olabileceğini düşünmüyorum. Bu olmadığı zamanda karaborsacılık yayılıyor. İkinci el araçlarda sıkıntılar ortaya çıkıyor. Örneğin 205 bin TL olan aracın ikinci el fiyatı  250 bin TL olarak görülüyor. Lüks otomobile bakıldığında ise 3 milyon 200 bin TL olan araç fiyatının ikinci elde 4 milyondan başlayan bir durum söz konusu olduğu gözlemleniyor” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kooperatif marketlerinde kademeli indirim kaosu
» Tekstil ihracatında resesyon kaygısı
» Sağlık Sistemi’ndeki kaos ‘özel’deki harcamaları arttırdı
» Kuyumculara ayar ve patent uyarısı
» Ayakkabı boyasına bir yılda %700 zam
» Zeytinde ‘Var-Yok Yılı’ makası azaldı
» Dağıtmalık değil, ‘tadımlık’ aşure
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni