• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’

01 Ağustos 2022 Pazartesi 01:00
12
14
16
18

Patates üreticisinde
‘psikolojik memnuniyet!’


   ► Kenar: Maliyet artışlarından dolayı çiftçinin para kazanabilmesi için patates fiyatının 6 TL’den 8 TL’ye çıkması gerekiyor

           KÜBRA TOPAL      
     Temel gıda ürünleri içinde mutfakta olmazsa olmazların arasında yer alan patates, bu yıl en fazla fiyatı artan ürünlerden biri oldu. 2021 yılında 5 TL’den satılan patatesin fiyatı yüksek üretim maliyetleri, geçen yıl uzun süren kış ve yüksek nakliye ücretleri nedeniyle bu yıl 2 katına yükseldi. Çiftçinin şu anda patatesin kilosunu 6-7 TL arasında sattığını söyleyen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, “Çiftçi bu fiyatlardan memnun ama psikolojik olarak memnun. Çünkü geçen yıl patates 1-2 TL’ye satılırken bu yıl 6-7 TL arasında olduğu için çok fark varmış gibi gözüküyor. Fakat artan maliyetler karşısında çiftçinin para kazanabilmesi için patates fiyatının 8 TL bandından az olmaması gerekiyor” dedi.

     Patateste verimli bir yıl yaşandığını dile getiren Kenar, “Bu yıl sadece Adana’da sorun yaşadık onun haricinde bizim bölgemizde herhangi bir sorun yaşanmadı. Çiftçi şu anda patatesin kilosunu 6-7 TL arasında satıyor. Çiftçi bu fiyatlardan memnun ama psikolojik olarak memnun. Çünkü geçen yıl patates 1-2 TL’ye satılırken bu yıl 6-7 TL arasında olduğu için çok fark varmış gibi gözüküyor. Ama çiftinin hak ettiği değer bu değil, aslında patates 8 TL bandından az satılmamalı ki çiftçi para kazanabilsin. Çünkü girdi maliyetlerine bakıldığında her şeyde çok fazla artış yaşanıyor. Biz Niğde ’de 6 TL’ye patates satarken, yine Niğde’de marketlerde 9-10 TL arasında patates satışı oluyor. Bir yerden bir yere nakliye de yapılmıyor, sadece alıp, getirip, satılıyor. Biz bizzat ürünü yetiştiriyoruz, masraflar harici 1 TL para kazandığımızda bütün yıl ona şükür ediyoruz ama adamlar ürünü alıyor, bize daha parasını ödemeden tüketiciye satıyor. Bu durumun haksız kazanç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“İSTİKRARLI EKİM SEZONU YAŞANMALI”
     Patateste en büyük sıkıntının istikrarlı bir ekim sezonunun yaşanmaması olduğunu belirten Kenar, “Geçtiğimiz yıllarda patates yerlerde sürünmüştü. Bir sonraki sezon fiyatta artışın 10 kat olduğu söylendi. Normal şartlarda o sezon 1 TL’ye mal edilen ürün çok fazla olması nedeniyle 20 kuruşa satıldı ve geçen yıl 2 TL’den satış yapılınca 10 kat artırıldı diye haberler çıktı. Maliyetleri bilmeden fiyat üzerinden haberler çıkması üzücü ve doğru olmadığını düşünüyorum. Şu anda patatesin 10 TL’den satılmasına pahalı gözüyle bakılıyor ama pazarda patatesten daha ucuz başka ürün yok. Zaten şu an her şey pahalı yine de en ucuz patates. Fakat halkın gözünde psikolojik olarak fiyata karşı yüksek bir algı oluştu. Ama domates, biber, soğan ve patates bunlar mutfağın olmazsa olmazları. Bir ıspanak sofrada olmayabilir ama bu 5 kalem olmazsa olmaz. Temel ürünler her zaman fiyat artışında irdelendiği için vatandaş bu konudan rahatsız oluyor. Elbette bizde rahatsız oluyoruz. Bizim isteğimiz istikrarlı bir ekim, sonuç olarak patatesi yüksek fiyata sattığımızda çiftçi ve üretici zengin olmuyor. Çiftçi bir sene çok kazanıp iki sene kaybedince kazandığı yıllar piyasaya çıkıyor ama kaybettiği yıllar çok çabuk unutuluyor. O yüzden istikrarlı bir ekim olsun en azından çok para kazanmasak da alın terimizi alalım” ifadelerine yer verdi.

ÜRETİM MALİYETİNDE 3 KAT ARTIŞ
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hasadı devam eden patates tarlalarında, üreticiler ile bir araya gelerek, sorun ve taleplerini dinledi. Gürer yaptığı açıklamada, üreticilerin yaşadığı en önemli sorunun girdi maliyetlerindeki aşırı fiyat artışları olduğunu ifade etti. Gübrenin tonunun 18 bin TL’ye çıktığına dikkat çeken Gürer, geçen yıl 8,80 TL olan mazotun 26 TL’ye yükseldiğini, elektrik, işçilik giderleri diğer girdi maliyetlerinin ise geçen yıla göre 2-3 kat arttığını belirtti. Bu durumun maliyet artışına neden olduğunu ifade eden Gürer, “Patates satış fiyatı artan maliyetler karşısında çiftçiye gelecek yıl için ekim şartlarını sağlayıp sağlamayacağı kaygısı var. Tüketici ise haklı olarak rafta ürüne göre fiyatı yorumluyor. Fiyat artışının bir diğer nedeni tarladan çıkan ürünün nakliye artışı yanında üç el değiştirip tüketiciye ulaşmasından kaynaklanıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Dar gelirlinin evi boş kaldı
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor
» “ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”
» Ucuza tabldot yemek yok!
» Hedef; sorunu ‘doku kültürü’ ile çözmek
» “Aliağa’da asbestli gemi sökümü katliam yaratır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni