• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Patatesi ucuza yiyemeyeceğiz

12 Mayıs 2022 Perşembe 08:00
12
14
16
18

   ► Geçtiğimiz yıl çiftçinin elinde kaldığı için TMO tarafından alınan patates, bu yıl gıda ürünleri içinde en çok fiyatı artan ürünler arasında yer alıyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Geçtiğimiz yıl çiftçinin elinde kaldığı için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınan patates, bu yıl gıda ürünleri içinde en çok fiyatı artan ürünler arasında yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz günlerde patateste bir yıllık artış oranının yüzde 342,1 olduğunu açıkladı. Patatesin 2021 yılında maliyetlerinin altında satıldığını aktaran Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar, bu yıl patatesin hak ettiği değerinde satıldığını belirtirken, AYT Tarım Gıda Nakliye Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Kurucusu ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkan Yardımcısı Ökkeş Yıldırım, bitkisel üretim içerisinde maliyeti en pahalı olan ürünün patates olduğunu, tüketicinin yaz aylarında dahi patatesi ucuza yiyemeyeceğini belirtti.

“MALİYETLER DÜŞMEZSE PATATESİN FİYATI ARTACAK”
     Bitkisel üretimi yapılan temel ürünler içerisinde dekar başı maliyeti en pahalı olan ürünün patates olduğunu dile getiren Yıldırım, “Patates, bitkisel üretimde en fazla gübreyi kullanan ürün. Gübre fiyatı geçen yıla göre yüzde 400 arttı. Mazot yüzde 300, ilaçlar yüzde 150-200, elektrik yüzde 50-300, tohum yüzde 50-100 arası arttı. Bundan sonra tüketici patatesi yaz aylarında dahi ucuza yiyemeyecek. Çünkü bitkisel üretim içerisinde maliyeti en pahalı olan ürün. Eskiden patates gariban yemeği olarak anılırdı, ama değil her sofrada bulunuyor. Patates stratejik bir ürün. Girdi maliyetleri düşmediği sürece patatesin fiyatı artacak. Tüketici veya aracılar kazansın denecekse patatesi ekecek çiftçi bulamayız, yurt dışına mecbur kalırız” diye belirtti.

     Patatesin markete ulaşana kadarki süreçte çok fire vermediğini belirten Yıldırım, “Market ve manavlar bozulan meyvelerdeki karlılık oranlarını patates ve soğana da uyguluyorlar. Domatesi, biberi patlıcanı bir hafta satamazsanız çöpe gidiyor. Fakat patates serin ve karanlık bir yerde muhafaza edildiğinde bozulmuyor. Sorgulanması gereken son tüketiciye ulaştıran yerler. Patates sebze grupları içerisinde zayiatı sıfıra yakın olan ürün. Patatesler marketlerin elinde kalıp çöpe gitmiyor. Ancak kar marjları bisküvi, meyvedeki gibi uygulanıyor” dedi. Yıldırım, ayrıca Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin içerisinde tarım kesimini temsil eden bir sözcünün olması gerektiğini de ekledi.

“TÜİK FİYAT ARTIŞINI YANLIŞ HESAPLADI”
     TÜİK’in patateste bir yıllık fiyat artışını yüzde 342,1 olarak açıklamasını değerlendiren Yıldırım, “2021’de patates üreticilerin elinde kaldı, çöpe atılmaktansa dağıtıldı. Üreticiler patateslerini 30-40 kuruşa verdiler. 2020’de patates İzmir halinde ortalama 2 TL’ye satılıyordu. 2021 ölçek değil çünkü pandemi vardı, patates dünyada da Türkiye’de de zarar etti. O rakamların üzerinden baktığınızda yanlış bir hesaplama” dedi.

“ÇİFTÇİ %10, ARACI %40 KAR EDİYOR”
     Patates 2021’de maliyetlerinin altında satıldığını dile getiren Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar, “Geçen yıl kilogramını 1 TL’ye mal ettiğimiz patatesi 20 kuruşa verdik. 2021-2022 sezonunda patates hak ettiği değerinde satılıyor. Patatesin kilogramını yaklaşık 1,5 TL’ye mal etmiştik 2,5 TL’ye satılıyordu. Ancak Adana’ya erken don düşüp yazlık patatesi geciktirince patatesler çürüdü. Böyle olunca bölgede depodaki patateslerin fiyatları yükseldi. Bu ayın başında Adana da yazlık patates çıkması gerekirken hala depolardan gidiyor. Patates şu anda 4 -6 TL arasında depodan satılıyor. Ambara kasımda 100 ton koyulan patatesin suyu çekildiği için ancak 70 tonu satılır. Hal böyle olunca kabzımalın mal değeri düşüyor, yüzde 30 verim kaybı oluyor. Yüzde 30 da maliyetlere ekleniyor” ifadelerinde bulundu. Patatesin aracıda zamlandığını belirten Kenar, “Aracı hiçbir zaman zarar etmiyor. Aracılar 2 TL mal edilmişse yüzde 40 kar payı koyup satıyorlar. Patates halde büyük karlar konularak satılmıyor. Asıl kar marketlerde konuyor. Çiftçi ömür boyu çalışıyor yüzde 10 kar ederse çok kar ettim diyor, aracılar alıp satmayla yüzde 40 para kazanıyor” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni