• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sağlıkçılardan 29 Mayıs’ta ‘Beyaz Miting’

28 Mayıs 2022 Cumartesi 07:00
12
14
16
18

Sağlıkçılardan 29 Mayıs’ta ‘Beyaz Miting’


   ► Hekim-Sen, Tabip-Sen ve Hekim Birliği Sendikaları, mayıs ayında 6 gün iş bırakırken, TTB ise gerçekleştirecekleri mitingle tepkilerini ortaya koyacak

           KÜBRA TOPAL      
     Sağlıkta şiddet, düşük ücretler, malpraktis (tıbbi yanlış uygulama), kısa randevu süreleri nedeniyle doktorlar mayıs ayında 6 gün eylem gerçekleştirdi. Hekim-Sen, Tabip-Sen ve Hekim Birliği Sendikaları, 5-6, 17-18 ve 26-27 Mayıs’ta iş bırakırken, iş bırakmayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise 29 Mayıs’ta Ankara’da ‘Beyaz Miting’ yapacak. Beyaz Miting’in TTB öncülüğün de gerçekleşeceğini söyleyen İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, fakat sağlık alanında çalışan 15’e yakın farklı örgütün ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın hem çağrıcı hem de katılımcı olarak birlikte organize olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kaynak, “29 Mayıs esasında bütün Türkiye’de başta hekimler ve tüm sağlık çalışanlarının pandemi döneminde yapmış oldukları olağanüstü emek ve çalışmanın hiçbir karşılık bulmamasını da yansıtan bir miting olacak. Bu kadar fedakarlık ve yoğun bir çalışmaya karşılık kamu yönetiminin ve hükümetin bu kadar ağır bir duyarsızlık içinde olmasını topluma anlatmaya çalışacağız” dedi.

     TTB olarak iş bırakma eylemlerinde yer almadıklarını dile getiren Prof. Dr. Kaynak, “TTB ile iş bırakma eylemi yapan sendikaların ortaklaşa bir süreci olmadığı için TTB bu olayın dışında kaldı. Fakat grevle ilgili özellikle bir takım hukuki sorunlar yaşayan üyelerimiz veya üyemiz olmasa bile sorun yaşayan meslektaşımız olduğu takdirde kendilerine her türlü hukuki desteği vereceğimizi ifade ettik. Bu anlamda meslektaşlarımızın arkasındayız. 29 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşecek olan miting ise tüm Türkiye’den farklı örgütler ve STK’ların katılımıyla gerçekleşecek” diye konuştu.

“HEKİMLER YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA”
     Miting yapmalarının nedenlerini anlatan Prof. Dr. Kaynak, “İlk olarak sağlık çalışanlarının özlük hakları, bu son derece önemli ve can yakıcı bir konu haline geldi. Çünkü hekimlerde hangi statüde hangi kademe de olurlarsa olsunlar açlık sınırının biraz üzerinde ama yoksulluk sınırının altında kalan gelirlerle çalışmak durumunda kalıyorlar. Bunun yanı sıra çalışma koşullarının ağırlığı yani 5 dakikada hasta bakılmasından nöbetlerin çokluğuna, çalışma ortamlarının yeteri kadar donanımlı ve mekanların uygun olmamasından birinci, ikinci, üçüncü basamaktaki finansal yetersizliklerin günlük hayata yansımasına kadar pek çok çalışma şartları ile ilgili sorunlarımız var. Bir diğeri sağlıkta şiddet, son derece önemli bir sorun ve giderek artıyor. Bu konuda da hükümetin ve kamu yönetiminin aldığı dişe dokunur bir düzenleme yok. Sağlıkta şiddetin nedeni, kışkırtılmış hasta talebi ve sağlıkta dönüşüm dediğimiz yanlış politikalar. Bu durumlar düzeltilmeden ve sistem topyekün ele alınmadan yasal düzenlemeler ve cezalarla sağlıkta şiddet olayının önüne geçmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

     Malpraktis konusuna da değinen Prof. Dr. Kaynak, “Bu konu ile ilgili son zamanlarda yasal düzenlemeler yapılarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Birçok hekimin bu konuda ciddi sıkıntısı var. Tıpta uzmanlık sınavına baktığımız zaman en az tercih edilen branşların ve en çok boş kalan kadroların beyin cerrahisi, genel cerrahi, kalp cerrahisi ve çocuk cerrahisi gibi son derece kritik ve ağır girişimsel olguların yapıldığı alanlar olduğunu görüyoruz. Tercih edilmeme nedenleri ise tamamen çalışma şartlarının ağırlığı, şiddet ve malprakts risklerinin yüksek olmasının yanı sıra düşük gelirlerle çalışmak zorunda kalınması. Bu durum ileride ciddi sorunlara yol açacak. Dolayısıyla yapacağımız mitingde hekimlik koşulları bu anlamda dile getirilecek. Böylece tüm hekimler ve sağlık çalışanlarımız bir araya gelip dertlerini paylaşma fırsatı bulacak” diye konuştu. Mitingden sonraki süreç için TTB’nin yol haritası çıkaracağını aktaran Prof. Dr. Kaynak, duruma göre hareket edeceklerini fakat bir sonuç alınmazsa grev ve eylemlerin devam edebileceğini söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni