• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayici yapısal ve kalıcı teşvik bekliyor

11 Mayıs 2022 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Sanayici yapısal ve kalıcı teşvik bekliyor


           KÜBRA TOPAL      
     Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu, İzmirli gazetecilerle buluştu. Mövenpick Otel’de gerçekleştirilen toplantıda KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Can Günel, yönetim kurulu üyelerini tanıtarak, dernek çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı. Toplantıda konuşan Günel, yatırımların devamlılığı açısından sosyal hukuk devletinin önemine dikkat çekerken bir yandan da sanayicinin yapısal ve kalıcı teşvik beklediğini ifade etti.

     Sanayici ve üreticinin ülkedeki ekonomik durum karşısında geçici tedbirler yerine kalıcı ve yapısal çözüm beklediğini ifade eden Günel, “Türk sanayicisi ve üreticisinin fırsat yaratıldığı ortamlarda tüm dünyada yaptığı rekabetçi üretim ve hizmet kalitesi ortada. Konjektör her zaman zor. Ülkenin rekabet içinde olan diğer unsurlarla diğer üretim üsleriyle birlikte elbette sıkıntıları olacak. Elbette döviz, enerji, insan kaynağı problemleri olacak. Bu problemlerinin hepsi batı dünyasında da var. Ancak değerli beyinlerimizi ülkeden kaçırmamak için, yabancı yatırımların devamlılığını sağlayabilmek için olmazsa olmaz sosyal hukuk devleti. Adalet düzenin sağlanmadığı hiçbir ortamda yönetim, üretim ya da hizmet sektöründen bahsedilmez. Öncelikle ülkede sosyal adaletin tam manasıyla tesis edilmesi çok önemli” diye konuştu.

“KATMA DEĞERLİ ÜRETİM YAPANLARA BAZI TEŞVİKLER ÖZEL UYGULANMALI”
     Üreticiyi destekleyen yapısal, kalıcı paketler açıklandığı takdirde sanayicinin üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını söyleyen Günel, “Üretici üretim maliyetleri karşısında destek aldığında fazlasıyla piyasayı etkileyecek. Gelişmiş dünya ekonomilerinin tamamında yapılan reformları gerçekleştirmemiz lazım. Mutlaka kıymetli adımlar atılıyor ancak ama yeterli mi? Sanayici için hiçbir zaman yeterli değil. Bunun fazlasını beklemekteyiz. Sanayicinin üzerindeki yüklerin teşvike evrilmesi sanayicinin orta ve uzun vadede daha güçlü ve devletine daha fazla vergi öder pozisyona geçmesidir. Özellikle katma değerli üretim yapan üreticilere bazı teşvikler özel olarak uygulandığı takdirde ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“ZORLUKLARIN BEDELİNİ İŞÇİDE PATRONDA ÖDÜYOR”
     Son dönemde vatandaşın alım gücünün düştüğünü belirten Günel, “Yılbaşında yapılan asgari ücret zammına rağmen ihtiyacın karşılamadığı ve yılın ikinci yarısında ilave bir zam talebinin olduğu ortamda her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemek bir polyannacılık olur. Öncelikle yanlışa yanlış doğuya doğru demeyi şiar haline getirip yapılan hataların hata olduğunu veya nasıl daha iyi olabileceğini kabullendiğimiz ölçüde bir şeyleri daha iyi bir noktaya götürebiliriz. Bu manada ekonomisi gelişmekte olan ülkeler arasında sayılan ülkemizin lig atlamasında önünde yatan birincil unsur; geçici unsurlarla, borçla büyüme ekonomisinden ziyade üretim ve katma değerle büyüme ekonomisidir. Hiçbirimiz hariçten gazel okumuyoruz. Hepimiz eli taşın altında. Ekonomik zorlukların bedelini hepimiz ödüyoruz. Zorlukların bedelini işçi sınıfı da patron sınıfı da ziyadesiyle ödüyor” ifadelerini kullandı.

     İşçi sınıfının enflasyon karşısında eriyen asgari ücretin yılın ikinci yarısında artırılmasına yönelik talebe ilişkin ise Günel, “Yapılacak olan hiçbir zam reel enflasyonu karşılanmayacaktır. Burada çok ciddi bir sosyal denge var. Para politikası koyucuların gözetmek zorunda olduğu bir denge. İnanıyorum ki devlet büyüklerimiz işçi kardeşlerimizin bu durumu mümkün olan en az zararla atlatılması için işverene getireceği yük maliyetiyle gerekeni yapacaktır” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Benzine üst üste iki zam!
» Megavatsaat başına azami fiyat yükseltildi
» Bankacılık Kanunu yürürlüğe girdi
» TMO ihalelerinde fiyat farkı verilebilecek
» Taksimetre tarife yükleme işlemlerine düzenleme
» “Vergi düzenlemesi esnafı rahatlattı”
» Levn Sanat, sanatseverlerle buluşuyor
» KPMG Türkiye, Fintech & Dijital Finans Mükemmeliyet Merkezi ile şirketlere güç katacak
» Mobilya ihracatı son 5 yılda yüzde 106 arttı
» Vak’a sayısı tekrar 1.000’in altına indi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni