• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayide verimlilik model fabrika ile artacak

06 Ocak 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Sanayide verimlilik
model fabrika ile artacak


           HABER MERKEZİ      
     Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ankara Sanayi Odası (ASO) iş birliğiyle, sanayide verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak için kurulan ‘ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin, (ASO Model Fabrika) 5’inci Öğren Dönüş Programı lansman toplantısı gerçekleştirildi. ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) toplantı salonunda düzenlenen programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, ASO 1’inci OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, bölgede yer alan sanayiciler ve eğitime katılan firma yetkilileri katıldı.

     Model fabrika ile ‘yaparak öğrenilen’ bir platform oluşturulduğunu aktaran ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Geliştirilen bu tapolojide işi kavramak, basitçe algılayabilmek için güzel olduğunu gördük ve buna sahip çıktık. Çok yıkıcı bir rekabet önümüzdeki süreçte hepimizi bekliyor. Verimliliğimizi mutlaka artırmalıyız. Yani yalını zaten halletmiş olmamız lazım ki peşine Endüstri 4.0’ı koyabilelim. Ama yapılan uygulamalarda birçok işletmemizin yalında bile kat etmesi gereken önemli mesafelerin olduğunu gördük. Geleceğin dünyasındaki yıkıcı rekabete hazır olabilmemiz ve gerçek bir sanayi toplumu olabilmemiz için elimizde fırsat var. Bu fırsattan mümkün olduğunca çok firmamızın istifade etmesi şart” sözlerine yer verdi.

“BÜYÜK İŞLETMELERİMİZ VERİMLİLİK KONUSUNDA İYİ”
     Türkiye’de ciddi bir verimlilik sorunu olduğuna dikkat çeken Özdebir, “Bunun bu kadar da vahim bir şey olduğunun Model Fabrika kurulmadan önce farkında değildim. Bir liralık yatırım yapmadan, bir kişi daha istihdam etmeden bir işletmede yüzde 150’leri aşan verim artışında olması ya da 100 üretirken, sabit masraflarla 150 daha fazla ürün çıkarabilmesi, aklın alabileceği bir şey değil. Bunlar da hali hazırda ihracat yapan firmalarımız. Sanayi ürünleri üretiyoruz ama sanayi toplumu olabilmek için biraz daha gayret etmemiz lazım. Bu projeyi ilk duyduğumda, itiraz ettim. UNDP’ciler benim itirazıma çok bozuldular. Gerçekten iyi ki itiraz etmişim. Bana bir model fabrika gösterdiler. Orayı gördükten sonra bunun bizim ihtiyacımız olduğunu anladım. Büyük işletmelerimiz verimlilik konusunda zaten iyi. Ama işletmelerimizin yüzde 98’i KOBİ ve ufak işletme olduğu için bizim asıl ihtiyacımız olan bu” ifadelerini kullandı.

“İHRACATIMIZIN YÜZDE 60’I İTHALATA DAYALI”
     Türkiye’de kurlardaki oynaklık ve enflasyon ile ilgili birtakım sıkıntılar olduğunu dile getiren Özdebir, “Bunların doğal bir sonucu olarak siyasete kadar uzanan birtakım tepkileri var. Aslında bütün bunların çözümü, bütün bunların ilacı bu salondaki insanlar. Eğer biz ülke olarak cari açık derdinden kurtulabilir, cari fazla veren bir ekonomi haline gelirsek, başkalarına el açma mecburiyetinde kalmayacağımız için kimsenin de bizimle oynayabilmesi mümkün olmayacak. Ama burada birtakım zorluklarımız var ülke olarak. Birincisi ihracatımızın yüzde 60’ı ithalata dayalı. Bizim bu ithal ettiğimiz ürünleri ülkemizde üretip, değer zincirinin bütün halkalarını mümkünse ülkede bırakmamız gerekir. Şu anda bir dolar kadar düşmüş ihracatımızın aslında yüzde 60’ını da dışarı veriyoruz. O bir dolar hiç olmazsa içeride kalmış olsa bile bugünkü teknolojimizde ülke çok daha farklı bir yerde olabilecek” diye konuştu.

“VERİMLİLİK İLE İLGİLİ YAPACAĞIMIZ ÇOK KONU VAR”
     Ankara Model Fabrika’da odaklandıkları konunun firmaların verimi olduğunu belirten ASO 1’inci OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, “Yani firmaların karlılığı. Başka bir deyişle Türkiye’nin kalkınmasını konuşuyoruz. Rakiplerimize baktığımız zaman, esasında herkes bizim yaptığımız her şeyin aynısını yapabiliyor. Bu konuda hiç kimsenin bir eksiği yok ama önemli olan bunları verimli bir şekilde yapabiliyor olmak. İşte bu hevesle yola çıkmıştık. Verimlilik ile ilgili yapacağımız çok konu var. İlerleyeceğimiz çok nokta var. Ama biz firmalarımızda yalını konuştuğumuz zaman bir şeyler havada. Model Fabrika ise bu zayıflığı çok güzel kapatıyor. Model Fabrika’daki arkadaşlarım ilk günkü heyecanları ile çalışıyorlar. Yeni firmalar gelecek ve biz o firmaların verimliliğini artıracağız diye bekliyorlar. İnanın bana Model Fabrika ekibi olarak beslendiğimiz tek kaynak bu. Öğren-Dönüş’e katılan firmalarımızın buradan edindikleri verimlilik. Buradan gurur duyuyor ve besleniyoruz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı 3 günden sonra 70 binin altına indi
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni