• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Seferihisar Düzce’de ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu

02 Temmuz 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Seferihisar Düzce’de ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu


   ► Proje kapsamında girişimci kadın çiftçilere tıbbi adaçayı, İzmir kekiği, ekinezya ve lavanta yetiştiriciliği konusunda eğitimler verildi

           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve Orman Bakanlığı 2016 yılında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulamak amacıyla ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ çalışmasını programa aldı. 05 Nisan 2016 tarihinde Seferihisar Düzce’de Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu. Proje kapsamında bölgede bulunan girişimci kadın çiftçilere tıbbi adaçayı, İzmir kekiği, ekinezya ve lavanta yetiştiriciliği konusunda eğitimler verildi. ETAE ve İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan tıbbi adaçayı, İzmir kekiği ve ekinezya broşürleri dağıtıldı.

“EKİNEZYA ÜRETİMİ POPÜLER OLDU”
     Projenin başladığı günden bu yana gelinen noktayı anlatan İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen “1 çiftçimize 1 da alanda 8 bin adet ekinezya fidesi vererek çıktığımız yolda üreticimizin de gösterdiği özen sayesinde 320 kg ürün almıştık. Ekimini de birlikte yaptığımız ekinezyaların hasatında da üreticimizle omuz omuzaydık. Ürünün pazarlama noktasında da bir sıkıntı yaşanmadı. Bu ilk tohumların ardından ilerleyen yıllarda tüketicinin bitkisel ürünlere olan yoğun ilgisi, pandemi sürecinde bağışıklığı güçlendiren alternatif bitki çayları arayışı ve Düzce çiftçisinin ekinezya bitkisini benimsemesi ile ekinezya üretimi popüler oldu” diye konuştu.

“ORTADA BÜYÜK BİR BAŞARI VAR”
     2021 yılında İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve İzmir tarımına damga vuran Tarımda 35’in İzi kapsamında da ‘Seferihisar Düzce Köyünde Ekinezya Tarımının Yaygınlaştırılması Projesi’nde yüzde 75 hibe ile Düzce’de 10 üreticiye 10 dekar alan için 60 bin adet ekinezya fidesi verdiklerini belirten Özen “Toprakla buluşturmak üzere üreticilerimize dağıttığımız bu fidelerle Düzce artık ekinezya ile anılıyor ve muhteşem rengiyle ekinezya Düzce’ye ve Seferihisar’a çok yakışıyor. Hatta artık adına bir festival bile yapılıyor. Bu başarıyı görmek, üreticilerimizle bu başarıyı yakalamak ve İzmir tarımına önemli bir ürün kazandırmaktan dolayı onurlu ve gururluyuz. 1 kişi ile 1 dekar alanda başlayan ekinezya yolculuğu bugün onlarca kişi ve onlarca dekar alanda büyüyerek devam ediyor. Ortada büyük bir başarı var. Bu başarı Seferihisar Düzce Mahallesinin yeniliklere açık, iş birliği, üretkenliği ve gayretli çalışmalarıyla alkışı hak eden çiftçilerinin ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başarısıdır” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni