• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter: Esnaf Bakanlığı kuracağız

26 Temmuz 2022 Salı 13:00
12
14
16
18

Serter: Esnaf Bakanlığı kuracağız


   ► CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Türkiye’de tarıma, hayvancılığa ve denize sahip çıkacaklarını dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, düzenlediği basın toplantısında esnafın yaşadığı sıkıntılara ve Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu.  AVM’lerin  Kemeraltı’nı yok ettiğini aktaran Serter, “Kemeraltı şu anda gerekli değeri ve hizmeti veremiyor. Bunun artırılması için çalışmalarımız ve desteklerimiz sürüyor. Seçim sonrası  iktidar olunca ‘Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnafımızın Ankara’da müracaat edeceği bir bakanlığı olacak” dedi.

“AVM’LER KEMERALTI’NI YOK ETTİ”
     Kemeraltı’nın eskisi gibi değer kazanmasını sağlamak adına İzmir Ticaret Odası,Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği, İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekte  bulunduğunu söyleyen Serter, “Üç harfliler esnafımız yok ediyorsa AVM’lerde Kemeraltı’nı yok etti. Kemeraltı şu anda gerekli değerli ve hizmeti veremiyor. Bu nedenle elimden geleni ve bütün hizmetleri yapmaya çalışıyorum.  Covid-19 döneminde genel başkan ile bir toplantı yaptık . Kemeraltı’ndan 17 esnafı iş yerlerinden buluşturduk. 30-70 yıllık esnaflar dertlerini anlattılar. Ayrıca, prim borcu olan esnafımızın sağlık hizmetlerinden faydalanmasının önünü açmak durumdayız. Prim borcu var diye hastaneden hizmet alamamak insanlık ayıbıdır.  esanfımızın banka borçlarını, özellikle covid dönemindeki borçlarını faizlerini sıfırlarlayarak maksimum 3 yıla kadar rahatlıkla ödeyebilecek noktaya getireceğiz. Ama son bir yıl da 109 bin esnafımız kepenk indirmiş durumda. Bunun karşında 46 bin esnafımızda açılış yapmış ancak esnafımız kan ağlıyor. Esnaf bakanlığı kurulacak ve gerekli işlemler yapılmakta. Türkiye’de yaklaşık 1 milyar 700 bine yakın esnaf var ve yanlarında çalışan insanlar var. Nüfusumuz esnaflardan ekmek kazanmakta” diye konuştu.

“YÜZDE 89’A DAYANAN BİR ENFLASYONLA KARŞI KARŞIYIZ”
     Her hafta bir kentte meclis toplantısı yapacaklarını dile getiren Serter, “İktidara gittiğimiz bu yolda Türkiye’nin tüm sorunlarını ele alıyoruz. Yıllık enflasyon resmi olarak yüzde 79 ama hepimiz aile geçindiriyoruz. Yüzde 79 değil, yüzde 89’lara dayanan bir enflasyonla karşı karşıyız. Dolar-euro karşısında paramız pul olmuş durumda. Bugün bir  bebek 25 bin TL kredi faizi ile doğuyor. Bir bebeğin borçla doğduğu Türkiye’yi düşünmek istemiyoruz. İktidarın getirdiği nokta bu. Tabi ki hükümetler yol, köprü yapmak ve hizmet etmek mecburiyetindedir. Ancak insanı aç bırakmak mecburiyeti hiçbir şekilde yoktur. Alım gücümüz düştüğü müddetçe maaşların artmasının hiçbir anlamı yok. Geçen sene gevrek 2 TL iken bu sene 5 TL. En orta derece ki tereyağı fiyatı 110 TL zor günler geçiriyoruz” ifadesine yer verdi.

“TÜRKİYE GİZLİ BİR KAPİTÜLASYON YAŞIYOR”
     Türkiye’nin gizli bir kapitülasyon yaşadığını aktaran Serter, “Türkiye tarım ülkesi, tarıma hayvancılığa ve denizimize  sahip çıkacağız. 8 bin 33 km deniz sınırımız var. İzmir’in bazı kesimlerinde yıllardır oturanların birçoğu körfezi görmemiştir. Deniz, verim, liman, ticaret, balık, ekonomi demek. Kaldı ki bu kadar kıyısı olan şehirde de ülkede de bunlardan faydalanmamak mümkün mü? Bir diğeri ise bütün komşu ülkelerimiz ile düşman gibiyiz.   Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz sıfır öyle bir noktaya geldik ki Arap ülkelerinden borç alabilmek için topraklarımızı satmaya kadar gidiyoruz. Sabah akşam çalışmak mecburiyetindeyiz. Halkımızla birlikte olmak zorundayız. Sonuç almaya az kaldı” dedi.

“KEMERALTI’NDA ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”
     Kemeraltı sorunlarına değinen Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin ise şu sözlere yer verdi: “Derneği kurduğumuzda AVM karşıtıydık. Ancak bugün geldiğimzi noktada cep telefonlarıyla yapılan online alışveriş, AVM’lerinden daha çok. Bu nedenle AVM’lere artık karşı değiliz. Ailelerimiz de, biz de güven veren ve şartları isteğimize bağlı olarak düzenlenmiş olan AVM’lere gidiyoruz. Kemeraltı hep vardı, hep var olacak. Ancak Kemeraltı’nın eskisi gibi olmamasının bir nedeni ise esnaflarımız. Çünkü kendimizi güncelleyemedik. AVM’lere karşı yenileyemedik. Sadece esnaf değil, kamu sorunu da var. Altyapı, otopark, aydınlatma ve çığırtkanlık gibi sorunlarımız bulunuyor. Ancak artık bunun farkındayız ve bunu düzeltmek için belediyemiz var. 3 yıl sürecek altyapı çalışmalarına başladık. Bu ayıplarımızı örtmenin bir başlangıcı. Kemeraltı’nın  UNESCO sürecinin çok iyi takip ediyoruz. Turizm bakanı ise sadece Çeşme Projesi odaklı. İzmir Kemeraltı, Agora ile ilgili sorularımıza dair bir cevap alamadık” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”
» “Tarım Gençlerle Yükseliyor”un yedincisi düzenleniyor
» Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında
» Bingöl İl Özel İdaresi akaryakıt satın alacak
» İkinci el otomobil satışına kısıtlama
» PERGEL üyesi kadınlardan şiddete karşı farkındalık eylemi
» Ekonomik kriz firmaların cirolarına yansımadı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni