• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter, meslek liselerini Meclis gündemine taşıdı

21 Ocak 2022 Cuma 13:00
12
14
16
18

Serter, meslek liselerini
Meclis gündemine taşıdı


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Milletvekili Bedri Serter, Türkiye’nin “Memleket Meselesi’ meslek liselerinin yaşadıkları sorunları Meclis gündemine taşıdı. Türkiye’nin OECD ülkeleri içinde, eğitime en az payı ayıran son 4 ülkeden biri haline getirildiğini, Milli eğitim bütçesinin GSYH’ye oranını son 8 yılda 3.19’dan 2.4’e indirildiğini anımsatan Serter, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınıfta kaldığını söyledi.

İHTİYAÇLARA CEVAP VEREN MESLEKİ EĞİTİM
     Mesleki eğitim deyince akla ilk gelen ülke olan Almanya’da eğitime ayrılan payın yüzde 6.4. olduğunu belirten Serter, “CHP iktidarında, Türkiye’nin gerçek bir sanayi anlayışına kavuşması için elzem olan mesleki eğitime katılımı yüzde 70’lere çıkaracağız. Tüm gençlerimize yeteneklerine göre iş imkânı sağlayacağız. Hayatlarını huzurla ve güvenceli yaşayabilecekleri, geçim dertlerinin olmayacağı bir düzeni mesleki eğitimi özendirme yoluyla kuracağız! Dünya, sanal evreni, metaversi tartışıyorken, teknoloji yeni kavramlarla tanışıyorken, gençlerimizin bu dünyaya entegre olacağı ortamları yaratmak bizim en ulvi görevimiz olacaktır. Bu bağlamda, mesleki eğitimi Cumhuriyetin idealleri doğrultusunda geliştirmek, günümüz ihtiyaçlarına cevap veren eğitmenleri yetiştirmek için neler yapılabileceğini değerlendirmek için araştırma komisyonu kurulmasını elzem görüyor, bütün partilerin bu konuda desteğini bekliyoruz” dedi.

MEB SINIFTA KALDI
     Büyük Atatürk ve yol arkadaşlarının, 1923’te yaptıkları ilk işlerden biri, milli eğitimin geleceği olan meslek liselerini güçlendirmek ve hiçbir şeyi olmayan genç cumhuriyetin geleceği olan gençleri, meslek sahibi insanlar olarak yetiştirmek olduğunun altını çizen Serter, bunun sonucunda, o yıllarda, tüm lise eğitim sistemi içinde meslek liselerine gidenlerin oranı yüzde 84.1 olduğunu söyledi. 2022 yılına geldiğinizde meslek liselerine gidenlerin oranının yüzde 39 olduğuna dikkat çeken serter şöyle konuştu: “O günlerde “memleket meselesi” olarak görülen mesleki eğitime verilen önem ve bugün gelinen nokta ortadadır! Bugün hala yüzde 39 rakamını görebiliyorsak bunun nedeni, eli taşın altında olan Organize Sanayi Bölgelerimizin yönetici kadrolarıdır.  Her şeye rağmen OSB’lerin geleceğini garanti etmek için mücadele edenlere buradan teşekkürlerimi iletiyor ve altını çiziyorum: İktidarınızda çürüyen devlet anlayışı ve 20 yıllık iktidarınızın 9. atama MEB Bakanı tarafından yönetilen Milli Eğitim Bakanlığı, 100 yıl sonra sınıfta kalmıştır!”

HANGİ RAKAMLARA İNANACAĞIZ
     Eğitim de durum bu iken Cumhurbaşkanı’nın geçtiğimiz günlerde, OSB’lerde açılan mesleki eğitim merkezlerinin açılış töreninde konuştuğunu ve geleceğimiz olan meslek liseleri üzerinden algı oluşturmaya çalıştığını ifade eden Serter, “Niyetiniz, bu eğitim kurumları üzerinden bile oy devşirmeye çalışmak! Sanayi sektörü “Ara eleman istiyoruz” diye giderek daha yüksek sesle bağırırken, OSB’ler, mesleki eğitimin yönetimini bize verin diyorken, siz bunları duymayıp hamasi siyasete devam ediyorsunuz!  Gelelim, MEB Bakanından mesleki eğitime dair soru önergelerime gelen cevapların ortaya koyduğu gerçeklere..27 Aralık 2021’de, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan mesleki ve teknik eğitim liselerinin sayısına dair gelen cevap, Eylül 2021’de, Bakanlıkça yayınlanan “Milli Eğitim İstatistiklerinde” 4423 olduğu söylenen mesleki ve teknik lise sayısının 3837’ye düştüğünü göstermiştir. Bakanlığın resmi verisine göre, 586 eğitim kurumunun 4 aydan kısa bir sürede kapandığı görülmektedir.

     Yine bu süre içinde, 178 bin öğrencinin bu okullardan ayrıldığı görülmektedir. Bunlara cevap bekliyoruz! Cumhurbaşkanı, Mesleki eğitime dair 25 Aralık 2021’de Resmi Gazete’de yayınlanan son düzenlemeler öncesinde, mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının 159 bin olduğunu söylemişti. Kanunun yayınlanması üzerinden geçen 16 günde ise bu sayının 250 bine ulaştığını söyledi. Bana gelen cevap, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci sayısının Aralık sonu itibariyle 21.213 olduğunu göstermekte. Şimdi soruyorum, hangisi doğru? Sözü edilen değişikliği de hatırlayalım: Sürekli torba kanunlara yama maddeler getiren iktidar olarak, Aralığın son haftasında, torba kanunun içerisine mesleki eğitime dair birkaç madde eklediniz. Mesleki eğitim kurumlarını tamamlamış çıraklara asgari ücretin yüzde 30’u,kalfalara ise yüzde 50’si kadar aylık maaş verilmesi kararını verdiniz. CHP Grup Başkanvekillerimizin de teklifi çerçevesinde, biz, bu rakamların çıraklar için yüzde 60, kalfalar için yüzde 80 olması gerektiğini söyledik, reddettiniz! Çırak ve kalfalara bu rakamları bile çok gördünüz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Elazığ İl Özel İdaresi asfalt yapım işleri yaptıracak
» ODE Yalıtım, İzmir’de ustalarla buluşacak
» Genç İZİKAD, İş dünyası ile buluştu
» Fuar İzmir’de zeytinyağı müzayedesi yapılacak
» Sivas Et Kombinası Müdürlüğü su deposu tamiratı yaptıracak
» 4 milyondan fazla insan kimyasal tesislerin tehdidi altında
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden gençlere sürpriz
» Paraşüt ve MNG Kargo’dan önemli iş birliği
» Pazarlamada hiper-kişiselleştirme dönemi
» KPMG Türkiye, “Bankacılık Sektörel Bakış 2021” raporunu yayımladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni