• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter’den, Bakan Kurum’a tepki

25 Temmuz 2022 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Serter: Aliağa, dünyanın tüm tehditlerinin toplandığı bir çöplük haline getirilemez

Serter’den, Bakan Kurum’a tepki


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Milletvekili Bedri Serter, ilk kez Nisan 2021’de gündeme gelen asbest yüklü Brezilya gemisi Neo Sao Paulo’nun Aliağa’ya söküm için getirilmesinin yeniden gündeme gelmesine sert tepki gösterdi.
     Serter, gelecek olan geminin halk sağlığı için tehlike oluşturmasının yanında Aliağa’da zor şartlarda çalışan gemi söküm işçileri için de hayati tehlike oluşturduğunu belirterek  “AKP hükümeti, ülkeyi her gün başka bir tehlike ile karşı karşıya bırakmaya devam ediyor.

     Şimdi de asbest bombası ile karşı karşıyayız. Uzmanlar tarafından 600 tona yakın asbest taşıdığı belirtilen söz konusu gemide Sayın Bakan Murat Kurum’a göre ise 9.6 ton asbest yüklüymüş. Değil 9.6 ton asbest 9.6 gram bile asbestin ülkemize girmesine engel olacağız. Ayrıca söz konusu geminin daha öncede ülkemize getirilmesi gündeme geldiğinde hem bizler hem de uzmanlar, ilgili tüm sivil toplum örgütleri karşı çıkmıştık ve iktidar, o dönemde bu geminin getirilmesi kararından vazgeçmişti, şimdi ne oldu da tekrar bu geminin gelmesi kararı çıktı çok merak ediyorum, iktidar yine neyin peşinde” dedi.

“SAYIN BAKAN, ASBEST YÜKLÜ GEMİYİ TÜRKİYE’YE SOKACAĞIM DİYE UĞRAŞACAĞINA İZMİR’İN GÖBEĞİNDEKİ ÇERNOBİL İÇİN KAFA YOR”
     İzmir Milletvekili Bedri Serter, Aliağa’ya asbest yüklü gemiyi yanaştırmayı aklına koymuş olan ve bunun için gerekli izni veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a seslenerek: “ İnsan hayatını ve çevreyi tehdit eden en önemli olaylardan biri İzmir’in Çernobil’i olarak da adlandırılan Gaziemir’deki eski kurşun fabrikası alanında yaşanmaktadır. Çevre Mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre bu sahada 500 bin tonun üzerinde nükleer radyoaktif madde bulunmaktadır. Biz 9.6 gram bile asbest ülkemize giremez derken 500 bin tonun üzerinde ölüm saçan radyoaktif maddenin bir an önce bertaraf edilmesi gerekmektedir. İzmir’de bu bölge zehir ve ölüm saçmaya senelerdir devam ediyorken henüz Sayın Kurum’un attığı hiçbir adım söz konusu değildir. Bunu bırakın kendisi halkımız için yeni tehlikenin önünü açmaktadır. Kendisini bir an önce Gaziemir ile ilgilenmeye davet ediyoruz.” dedi.

     Serter, son günlerde Bakan Kurum’un belediye başkanlarını hedef alan açıklamalarını da eleştirerek “ Bakan Murat Kurum, bakanlık görevini bıraktı, kendi sorumluluklarını unuttu, kendine muhatap olarak belediye başkanlarımızı alıyor. Kendi iktidarlarının neden olduğu olayları ve halkı karşı karşıya bıraktığı tehlikeleri bir kez daha kendilerine hatırlatıyor, ve sesleniyorum: Aliağa’ya yanaşacak geminin sorumlusu siz olacaksınız, siz! şov yapmaktan vazgeçmeli, bir an önce sorumluluk alanınıza giren acil sorunları çözmelisiniz” dedi.
 


+ Benzer Haberler
» Kontrolmatik Teknoloji 2022 yılının ilk yarısında net 119,5 milyon TL kar elde etti
» Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» BAYOSB, iş güvenliği eğitimlerinde çağı yakaladı
» İzmir’de konut satışları %15,8 oranında azaldı
» Road2Tunnel ile yollar fuarizmir’de kesişecek
» Araba almayı düşünenler “kredi hesaplama araçlarına” yöneldi
» “Ehil müteahhit seçimi ve yapı denetimi hayati önemde”
» “Tarım Gençlerle Yükseliyor”un yedincisi düzenleniyor
» Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında
» Bingöl İl Özel İdaresi akaryakıt satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni