• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Serter’den ihracatçı birlikleri yasası tepkisi

13 Mayıs 2022 Cuma 15:00
12
14
16
18

Serter’den ihracatçı birlikleri yasası tepkisi


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Milletvekili Bedri Serter, İktidarın, Organize Sanayi bölgelerinin yönetimlerine ele geçirmeye yönelik çıkardığı kanunlardan sonra bir de İhracatçı Meclisleri ve birlikleri yönetimini atama yapma yoluyla ele geçirme çabasına sert çıktı ve : “Sanayici ve İhracatçı başöğretmen istemez. Onların tek Başöğretmeni Büyük Atatürk’tür” dedi.
     Serter, “Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun” teklifinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerine katıldı.
     Serter, komisyonda yaptığı konuşmada, “Biz, iş dünyasının üyeleri olarak özerk olarak çalışmayı çok severiz. Şirketlerimizde, herhangi bir yerden gelen, bize müdahil olmaya çalışan insanlara imkân tanımayız. Bu, bütün iş dünyasında böyledir. Danışmanlık aldığımız şirketler vardır, onlardan aldığımız bilgiler ve kendi kapasitemiz doğrultusunda da kendi kararlarımızı verir, uygularız.

     Sanayicimizin, ithalatçımızın, ihracatçımızın sorunu iktidarın sürekli bir noktada yönetimlerine, iç işleyişlerine müdahil olmaya çalışmasıdır. Bugün İhracatçı Meclisleri ve birlikleri için konuştuğumuz durumu bu iktidar daha önce Organize Sanayi bölgeleri ve yönetimleri için de yapmaya çalıştı. İllerde Organize Sanayi Bölgelerinin başına Valileri, küçük illerde ise Kaymakamları getirerek yönetim kurulu başkanı olarak atadılar. Soruyorum, bir Vali veya Kaymakam, bizim gibi iş dünyasından gelenlerden daha iyi mi bilecek Organize Sanayi Bölgelerinin nasıl çalıştığını? Hükümet, bu tür adımlar atarak sanayicisini, ticaret yapan insanını, ihracatçısını geriye çekmeye çalışmaktadır. Bu konuda iktidarı uyarmayı kendimize görev biliyoruz” dedi.

SERTER: “İKTİDAR ÖZERK KURUM İSTEMİYOR”
     İzmir Milletvekili Bedri Serter, İhracatçılar Meclisi ve Birliklerinin kuruluş ve görevlerine dair kanun teklifinin görüşmeleri sırasında, hem komisyon üyelerine hem de görüşmeye katılan TİM Başkanı İsmail Gülle’ye seslendi ve “Biz, iş insanları, sanayiciler, ihracatçılar olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Genel sekreterliğine ve genel sekreter yardımcılıklarına atamayı hükümetin yapmasını kabul etmiyoruz, böyle bir şeyi hükümetten beklemek söz konusu olamaz. Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye’nin tüm ihracatçılarının temsilcisidir ve Türkiye’nin ihracatçıları bunu kabul etmemektedir. Eğer, Türkiye’nin ihracatçıları kendi meclisine bir genel sekreter bulamıyorsa, şu andaki yönetim buna yetkin değilse o zaman şu andaki yönetim istifa etsin, o koltukları boşaltsın, ihracatçılarımızda, Meclislerine genel sekreter bulacak arkadaşları seçip getirsinler” dedi.

SERTER: “İKTİDARIN GÖZÜ SÜREKLİ YEDEK AKÇELERDE”
     İzmir Milletvekili Serter, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki görüşmelerde ayrıca, iktidarın, getirdiği söz konusu kanun teklifi kapsamında İhracatçı birliklerinin hesap yılı sonunda biriken yedek akçelerinin Ticaret Bakanlığı eliyle İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ne aktarılmak istenmesini de sert bir dille eleştirdi: “İktidar, bu kez ihracatçının yastık altına, geleceğine göz koymuş durumdadır. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz sanayiciyi de olumsuz etkilemişken, sanayiciye yeterli destekler sağlanmazken sanayici canını dişine takarak üretim yapmaya devam etmek için çaba sarf ediyor. Personellerinin giderlerini karşılamak için ailelerinin birikimlerini harcıyorlar. Elektrik giderlerini karşılamak için sanayiciler arabalarını satıyorlar” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti
» 17 ilde 243 arazi özelleştirilecek
» Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi
» Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi
» Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı
» 2021’de trafik kazalarında 5 bin 362 kişi hayatını kaybetti
» İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak
» Darphane mal ve hizmet alımları doğrudan temin edilebilecek
» Letonyalıların Türkiye’de vizesiz kalış süresi 90 güne uzadı
» Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,3 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni