• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sicil kayıtlarının tek merkezde tutulması tercih ediliyor

17 Haziran 2022 Cuma 17:00
12
14
16
18

Sicil kayıtlarının tek merkezde tutulması tercih ediliyor


           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) işbirliğiyle düzenlenen ‘Ticaret Sicili ve Şirketler Hukuku’na Etkileri Sempozyumu’ gerçekleştirildi.  Sempozyumda konuşan , Resmi sicillerin; kayıtların tutulması, doğruluğu ve bunların ilgili çevreler tarafından incelenebilmesi bakımından çok önemli bir işlev üstlendiğini belirten İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, “Günümüz ekonomi ve teknolojisindeki gelişmeler, bu sicillerin tutulma usulleriyle, sicilleri ilgilendiren hususlarda yaşanacak uyuşmazlıkların gerçekleşme biçimini ve sıklığını önemli ölçüde etkileyecektir. Yazılım alanında yaşanan bu gelişmenin gelecekte kayıtların tek merkezde tutulmasına yönelik tercihi değiştirmesi ihtimal dahilindedir. Keza hem ekonominin hem de günümüzün en büyük ihtiyaçlarından birisi olan şeffaflık sayesinde sicillerden bilgi alımının kolaylaştırılması ve alınabilecek bilginin kapsamının genişletilmesi azarlanırken, bunun karşısında kişisel verilerin korunması ihtiyacı da artmaktadır” dedi.


“MERSİS GÜVENLİ TİCARETİN TEMİNATI”
     Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün  Cumhuriyet tarihinde çok eski bir genel müdürlük olduğunu dile getiren Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcı Dr. Ahmet Can Balak, “Kuruluş tarihi 1886. Genel müdürlüğümüz yasası itibariyle ticari işletme ve ticaret şirketleri başlıklı uygulamalardan sorumlu. Bu  bağlamda kanun yönetmeliğinde kurulan ikinci  düzenlemeler, uygulamada birliği sağlamak adına diğer idari düzenlemeler, genel müdürlüğümüz yetki ve sorumluluğunda. Sadece bu değil,  ticarette güvenli bilginin önemine bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz bünyesinde Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)’te iyileştirme geliştirme çalışmaları yürütüyoruz. MERSİS güvenli ticaretin teminatı.  Yaklaşık yılda  ortalama yapılan 600 bin tescil elektrik ortamda yapıldığı toplam tescil verilerinin elektronik ortamda toplandığı bir sistem. Güvenli ve yoğun bilginin tek adresi olarak sistemin içerisinde yer edinmiş durumda” ifadesine yer verdi.


“TİCARİ HAYATTA GÜVEN ÖNEMLİ”
     Dünyanın dijitalizasyon birlikte daha karmaşık hale geldiğini söyleyen İEÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevilay Uzunallı, “Bugün bilgi su gibi, enerji gibi değerlidir. Ticari hayatta, ticari işlemlerde hız ve güvenlik oldukça önemlidir. Ticari işlemlere güvenle girişmek için güvenilir bilgiye ihtiyaç vardır; bu güvenilir bilginin santrali ticaret sicilidir. Ticaret sicili kuralları ekonomi hukukunun bir parçasıdır ve ekonominin işleyişinde bu kurallar da hayati öneme sahiptir” diye konuştu. Prof. Dr. Uzunallı, bu yıl Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi müfredatında çağa ayak uyduran birtakım yenilikler yaptıklarını ve Ticaret Sicili Uygulamaları adlı bir dersi de müfredatlarına eklediklerini söyledi.

 


“DİJİTALLEŞME SÜRECİNDE YETKİN BİR KADRO İLE ÇALIŞMALI”
     İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ise, dijitalleşme sürecinin, bu işlemlerin uygulayıcısı kurumlardan biri olan ticaret sicili müdürlüklerinin etkin ve yetkin bir kadro ile çalışmasını zorunlu kıldığını belirterek, “Ticaret sicilleri arasında uygulama birliğinin sağlanması için ticaret sicili müdürünün Türk Ticaret Kanunu’nda düzenlenen inceleme yetkisinin sınırlarının çizilmesi gerekir. Türk Ticaret Kanunu’nun 32’nci maddesinin 1’inci fıkrasına göre, ‘Sicil müdürü tescil için aranan kanuni şartların var olup olmadığını incelemekle yükümlüdür.’ Tescil edilecek hususların gerçeği tam olarak yansıtıp yansıtmadığını, üçüncü kişilerde yanlış izlenim yaratıp yaratmayacağını ve kamu düzenine aykırı olup olmadığını da değerlendirmekle de yükümlüdür. Kanunun yoruma açık olduğu hallerde de ticaret sicili müdürünün yorumlama yapmak zorunda kalması farklı uygulamalara neden olmaktadır. Bu kapsamda; ticaret sicili müdürlüklerinin uygulama birliğinin sağlanması ve hizmet kalitesinin artırılması projesi kapsamında Ticaret Bakanlığı’nın onayı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Ticaret Sicili Akademisi kurulmuştur. Ticaret Sicili Akademisi’nin eğitim faaliyetlerinde bilhassa içtihat birliğinin oluşturulabilmesi adına özellikle Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin görüş, bilgi ve desteğinin sağlanması Akademi açısından büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”
» Memur ve emekli maaşı zam oranları belli oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni