• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Soyer’den Nae Sao Paulo Gemisi’ne ilişkin bakanlığa çağrı

26 Temmuz 2022 Salı 14:00
12
14
16
18

Soyer’den Nae Sao Paulo Gemisi’ne ilişkin bakanlığa çağrı


   ► Asbest yüklü olduğu iddia edilen ve Aliağa’daki gemi söküm tesisine getirileceği açıklanan Nae Sao Paulo Gemisi’ne ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Barosu ve İzmir Tabip Odası tarafından, ‘Nae Sao Paulo Gemisi ve Aliağa’da Gemi Sökümü’ hakkında basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya TMMOB İl Koordinasyon Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak ve İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel katıldı. Katılımcılar, yüksek miktarda asbest yüklü olduğu iddia edilen ve İzmir’in Aliağa ilçesindeki gemi söküm tesisine getirileceği açıklanan Brezilya Donanmasına ait, Nae Sao Paulo Gemisi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Bugün itibari ile bakanlığı, bu konunun yetkililerini, devlete çağrı yapıyoruz. Bu gemi çıkmasın diyoruz. Onların geliştireceği inisiyatifi görerek, bunun üzerine yapılan davranışa göre bir durum göstereceğiz” dedi.

“ALİAĞA İLE İLGİLİ YENİ DÜZENLEMELERİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ”
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında, “Bu hikâyenin iki başlığı var. Birincisi geminin kendisi, diğeri de Aliağa söküm tesisleri. Gemi ile ilgili bakanlığın yaptığı açıklamalar hiç güven vermiyor. Hindistan tarafından geminin kabul edilmemiş olması da onur kırıcı. Aliağa’da 40 yıldır devam eden gemi söküm süreci var. 22 tesisten sadece 8’inde AB normlarına uygun işlem yapılıyor. Yani 3’te 2’sinin neye göre çalıştığı belli değil. Bu alan ÇED’den muafiyet almış. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Her iki başlıkta da mücadeleyi sürdürerek, Aliağa ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmasının önünü açacağız. Elimizden geldiğinde şeffaf ve İzmirlinin içine sineceği, kimsenin kuşku ile baş başa bırakılmayacağı bir süreç istiyoruz. Gemi daha çıkmadı. Biz bugün itibari ile bakanlığı, bu konunun yetkililerini, devleti buraya çağrı yapıyoruz. Bu gemi çıkmasın diyoruz. Onların geliştireceği inisiyatifi görerek, bunun üzerine yapılan davranışa göre bir durum göstereceğiz” ifadelerine yer verdi.

“SİVİL İTAATSİZLİĞE İHTİYAÇ VAR”
     Geminin limana yanaştırılmaması gerektiğine değinen İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Her yeni gemide her yeni olayda duyarlılığımızı dile getirip davalar açıyoruz. Açtığımız davalara çıkan kararlar haklılığımızı gösteriyor ancak biz o kararları uygulayana kadar işlemler tamamlanmış oluyor. Bu anlamda çalışan ülkelere baktığınızda bile Türkiye’nin içinde bulunduğu riski anlamak mümkün. Bu tür çalışmaların daha sıkı koşullarda yapıldığı ve çok az sayıda ülkede bu işlemlerin yapıldığı görülüyor. Süreç bize davaların yavaşlığı konusundaki süreçler bize bunun yeterli olmadığını gösteriyor. Bu kez farklı bir yola ihtiyaç var. O tesis yanaşan ve demir atan gemi sökülmesin istiyorsak bu kez daha büyük mücadeleye ve sivil itaatsizliğe ihtiyaç var.  Yurttaşlarımıza ve kurumlarımıza görev düşüyor. Biz üstümüze düşen görevi zaten elimizden geleni yapacağız. O alanın küçük büyük tekneler ile doluşması ve geminin limana yansımasını engellenmeli” açıklamalarında bulundu.

“ATIK POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
     Aliağa’daki gemi söküm alanlarının koşullarının da değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, “Burada başta asbest olmak üzere, bu alanda çalışan insan sağlığına olumsuz etkiler yapacak pek çok maddenin bu atıklarla birlikte ülkemize girdiğini görüyoruz. Türkiye’de atık politikasının yeniden gözden geçirilmesi ve zararlı atıklar ile ilgili yönetmeliğin yeniden yürürlüğe konulması gerekecek. Bu gemi belki de Türkiye’deki çevre politikalarının yeniden gözden geçirilmesi için bir vesile olacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» TEB Portföy’den iki yeni yatırım fonu
» İzmir’de Fuar zamanı
» Lay’s Yenileyici Tarım Fonu’ndan çiftçilere finansman desteği
» Arzum’dan yılın ilk yarısında 42,8 milyon TL net kâr
» Malatya Büyükşehir Belediyesi taş duvar yaptıracak
» Müşterilerini en çok memnun eden markalar belli oldu
» Hedef; 2024’te Kemeraltı’nı UNESCO listesine almak
» E-ticarette güvenli, kolay ve hızlı ödeme süreci dönemi
» “Kuyu Kurumadan” Su Çalıştayları devam ediyor
» Lisanssız enerji üretiminde fazla enerji satılabilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni