• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sun Tekstil’in, talep toplama işlemi bugün başlıyor

11 Mayıs 2022 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

Sun Tekstil’in, talep toplama işlemi
bugün başlıyor


            YAĞMUR ÖNGÜN      
     Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 11-12-13 Mayıs 2022 tarihlerinde halka arz olacağını duyurdu. Sun Tekstil tarafından halka arz konusunda gerçekleştirilen toplantıda; büyüme, yatırım, istihdam ve ihracat hedefleri ele alındı. Toplantıda konuşan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, şirketin ödenmiş sermayesinin 120 milyon TL olduğunu belirtti. Ünlütürk, “Halka arzımızda 15,6 milyon TL’lik sermaye artırımı ve 7,8 milyon TL ortak satışı öngörüldü. Ek talep gelirse de 4,68 milyon TL ek satış gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte toplam yüzde 17,26’lık halka arz oranı, ek satış ile birlikte 20,71’e yükselmiş olacak. Halka arzda grup çalışanlarımıza yüzde 10 indirimli yüzde yarımlık bölüm ayırdık, küçük bireysel yatırımcılara yüzde 30’luk, yüksek başvurulu bireysel yatırımcılara yüzde 44,5’lik, kurumsal yatırımcılara da yüzde 25’lik bölüm ayırdık” dedi.

SUN TEKSTİL İHRACATINI 2020-2021 YILLARINDA %30,6 ARTIRDI
     Türkiye cephesinde tekstil ve konfeksiyon sektörünün Avrupa’ya göre değerlendirmesini yapan Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk, “Hazır giyimde Avrupa’ya ihracatımız 16-17 milyon dolar. 2019 yılında pandemi ile rakam arttı ve  2021 yılında  21,3 milyon dolar ile kapattı. Bunun da artacağına dair işaretler var. 2021-2022 yıllarında 27 AB ülkesinin dünyadan hazır giyim ithalatı söz konusu yılların geçişinde yüzde 22 azaldı. Buna karşılık Türkiye’den yaptığı ithalat ise yüzde 14 arttı. Aynı dönemde Sun Tekstil, yüzde 30,6 ihracatını artırmayı başardı. Bu başarı AR-GE, tasarım gücü, katma değer ve kalıcı iş birliğinin doğal sonucu. Kurumsal üretime inandık ve bunun için çaba harcadık. Denetim birimimiz, riskin erken saptanması komitemizi ve sürdürülebilirlik komitemiz var. Kurduğumuz AR-GE ve tasarım sayesinde özellikle Ekoten’de Türkiye’deki örme kumaş ortalama ihraç fiyatı 7,5 dolar iken, bunu Ekoten’de 11,5 dolar seviyesine çekmeyi başardık. Sun Tekstil’de ise örme hazır giyiminde İspanya pazarında yaklaşık 22 dolarlık, İngiltere pazarında ise yaklaşık 24 dolarlık ortalama kilogram ihraç fiyatı bulunuyor” dedi.

“İSO 500’DE 272’NCİ SIRADA YER ALIYORUZ”
     Sun Tekstil ve kumaş üretiminin yapıldığı Ekoten Tekstil olarak halka arz edilen iki şirketin olduğunu söyleyen Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, “Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin 2021 yılında 2019’a kıyasla yüzde 68 oranında büyüdüğünü ifade etti. Ünlütürk,  2021 yılı cirolarının 2,2 milyar dolar olduğunu belirterek, “Büyüme yolculuğumuzdaki doğal akışın bir parçası olarak halka açılıyoruz. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirle yeni yatırımlara imza atacağız.İSO 500’de 272’nci sırada yer alıyoruz.  Ana işimiz hızlı ve doğru bir şekilde trend ürünü rafa koymak ve  trend modeli bulabilmek.  İngiltere, Londra ve İspanya’da tasarım ofisleri kurduk. Yurtdışı tasarım ofisleri ile satışlarımız artmaya başladı. Üretimimizin yüzde 96’sını ihraç ediyoruz.  Ayrıca bin 700’den fazla çalışanımızın da yüzde 47’si kadın” dedi.

TÜRKİYE’NİN NEREDEYSE HER YERİNDE ÜRETİM YAPIYORUZ
     Türkiye’nin neredeyse her yerinde üretim yaptıklarını aktaran Ünlütürk, “Her ay bin 500 tane yeni tasarım yapıp müşteriye sunuyoruz. Daha sonra 4-5 hafta içinde müşterilerin raflarına gönderiyoruz. Dijitalleşmeye çok önem veriyoruz.  Özellikle pandemide şirketimizin diğer şirketlere göre çok önde olduğunu test ettik. Uzaktan yapılan toplantılarımızda müşterilere  avatarların üzünde giysilerimizi sunduk. Bu sayede numune sayımızda yüzde 40 azalma oldu. En önemlilerden bir tanesi toplantılarımız da veri taşınmasını sağlayan Session Initiation Protocol (SIP) ağını kullanıyoruz.İnsana bağlı hataları azaltan robotlarımız mevcut. Çevrimiçi toplantılarda renklerin ve tonların aynı olduğunu anlamamızı sağlayan uygulama kullanıyoruz. Ayrıca çalışanlarda akıllı saat aracağılıyla performansını takip edebiliyoruz. Dijitalleşme konusuna yıllardır yatırım yapıyorduk. Bu nedenle bu sektöre öncülük eden uygulamaları kullandık” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İş insanları ile Finans Dünyası İzmir’de buluşuyor
» “Sigara ve alkole yapılan zamlar kaçağı artırır”
» “Yıkım kararını yargıya taşıyacağız”
» ‘1 milyon istihdam’a İzmir’den büyük destek
» Kurulan şirketlerde 2022’nin ilk 4 ayında %6,3 artış
» 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı
» Anamur Orman İşletme Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» Delice zeytinlikleri ekonomiye kazandırılıyor
» İş arayanla işçi arayan buluştu
» Bulancak Belediyesi hazır beton satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni