• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Süt zammı tüketicinin cebinden çıkacak”

07 Mayıs 2022 Cumartesi 20:00
12
14
16
18

“Süt zammı tüketicinin cebinden çıkacak”


           HABER MERKEZİ      
     CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, çiğ süt fiyatına gelen son zammı değerlendirdi. Ulusal Süt Konseyi’nin 15 Mayıs’tan itibaren çiğ süt fiyatını 7,5 TL olarak açıkladığını söyleyen Bakırlıoğlu, “Buna karşın 1 Mayıs’tan itibaren süt desteğinin 1 TL’den 20 kuruşa düşürüleceği belirtildi. Süt fiyatı böylece destekle beraber 7,70 TL olacak. Çiğ süt fiyatı 1 TL destek ile 6 TL 70 kuruştu. Çiftçinin ürettiği süte 1 TL zam, vatandaşın aldığı süte 1,80 TL zam. Bu durumda süte gelen zammın doğrudan tüketici fiyatlarına yansıyacağı açıkça görünüyor” dedi.

     Gelen zamla birlikte süt üreticisinin cebine giren paranın 1 TL artacağını belirten Bakırlıoğlu, “Süt desteği 1 TL’den 20 kuruşa düşürülünce süte gelen zam aslında 1,80 TL’dir. Ve bu zam doğrudan süt ve süt ürünlerinin raf fiyatına yansıyacaktır. Bu işten kim kazançlı çıkacak belli değil. Üretici kazanmıyor, tüketici pahalıya süt içiyor. Bu hükümet üreticiyi ve tüketiciyi korumuyorsa, kimi koruyor? Aslında her iki kesimi de mağdur etmeden yapılması gereken süt desteğinin artırılması. Ama AKP iktidarı artıracağı yerde süt desteğini azaltıyor. Süt 2,30 TL iken 40 kuruş, 5,70 iken 1 TL destek veriyordu. Şimdi desteği 20 kuruşa düşürecek. Yani iki yıl önce yüzde 17 olan süt desteği, yüzde 2,6’ya düştü. Bu koşullarda desteğin de bir anlamı da kalmayacak. Destek devede kulak kaldı” ifadelerini kullandı.

“SÜTE YÜZDE 17 ORANINDA DESTEK VERİLMELİ”
     Bakırlıoğlu, “Sektör temsilcileri ile yaptığımız görüşmelerde zammı sınırlı tutup, süt hayvancılığı yapan üreticiye verilen süt desteğinin artırarak ham madde fiyatlarının artması önlenebilir böylece sütü ve süt ürünlerinin zamlanmasının önüne geçilebilirdi. Ama öyle yapmadılar. Aksine vatandaşın cebine göz dikerek zammın direk raf fiyatlarına yansımasına neden oldular. Daha vahimi zamdan önce verilen süt desteği miktarını düşürerek 15 gün boyunca üreticinin ürettiği sütün fiyatını düşürmüş oldular. Abesle iştigal bir durum ortaya çıkarmayı da ancak bu iktidar başarabilirdi. Çünkü daha önce de çiğ süte yüzde 46 zam yapıldı fakat yeme daha fazla zam geldi. Süte her zam geldiğinde, yem fiyatları daha fazla arttı. Süt zammı ile birlikte yem fiyatları da artacağı için süt/yem paritesi yine şaşmış olacak. Hala 1,3 süt partisini tutturamıyoruz. Bu pariteyi tutturmanın yolu daha fazla desteklemeden geçiyor” diye konuştu.

     Hayvancılığın bu kısır döngüden kurtulmasının ancak desteklerin artırılması ile mümkün olacağını idle getiren Bakırlıoğlu, “Daha önceki açıklamalarımda da belirttiğim gibi vatandaşın süte, yoğurda, peynire daha kolay erişebilmesi için raflardaki süt ve süt ürünlerine daha fazla zam gelmemesi için süte yüzde 17 oranında destek verilmesi gerekiyor. Biz süt desteğinin en azından 1 TL olarak devam etmesini istiyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» İş insanları ile Finans Dünyası İzmir’de buluşuyor
» “Sigara ve alkole yapılan zamlar kaçağı artırır”
» “Yıkım kararını yargıya taşıyacağız”
» ‘1 milyon istihdam’a İzmir’den büyük destek
» Kurulan şirketlerde 2022’nin ilk 4 ayında %6,3 artış
» 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı
» Anamur Orman İşletme Müdürlüğü karayolu işleri yaptıracak
» Delice zeytinlikleri ekonomiye kazandırılıyor
» İş arayanla işçi arayan buluştu
» Bulancak Belediyesi hazır beton satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni