• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TARKEM’de İşletmecilik Dönemi başlıyor

21 Haziran 2022 Salı 17:00
12
14
16
18

TARKEM’de İşletmecilik Dönemi başlıyor


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle kentin tarihi değerlerini, kültürel mirasını korumak ve geliştirmek için 2012’de kurulan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret AŞ’nin (TARKEM) 2021 yılı Olağan Genel Kurul toplantısı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer’in yönettiği toplantıda Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve TARKEM yönetim kurulu üyeleri de yer aldı. Projelendirdikleri yapı sayısını 20’ye çıkardıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer, “Bu yapılardan ikisini geçtiğimiz yıllarda işletmeye açmıştık. Sekiz binanın yapımı ise bu dönemde başlıyor. Bunların ikisi 2022 yılı içerisinde, diğerleri ise 2023 sonuna kadar işletmeye girecek. Böylece TARKEM’in üçüncü evresi olan işletmecilik dönemine onuncu yılında başlamış oluyoruz” dedi.

     Toplantıda şirketin, İzmir ve Kemeraltı için taşıdığı öneme değinen Soyer ayrıca TARKEM çatısı altında yürütülen faaliyetler hakkında da konuştu. TARKEM’in vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Soyer, “TARKEM’in kurucu iradesi, kurumumuz için uzun vadeli bir vizyon ve misyon ortaya koymuştu. İlk 5 yılı planlama, ikinci 5 yılı yatırım ve üçüncü 5 yılı ise işletme, yönetim ve Kemeraltı için kaynak yaratma safhaları olarak tanımlamıştı. Ne mutlu ki, bu vizyonu adım adım ve başarıyla uyguluyoruz. Son gerçekleştirdiğimiz Genel Kurul Toplantısı’ndan bu yana 8 ay geçti ve bu kısa sürede çalışmalarımızda çok önemli ilerlemeler kaydedildi. Projelendirdiğimiz yapı sayısını 20’ye çıkardık. Bu yapılardan ikisini geçtiğimiz yıllarda işletmeye açmıştık. Sekiz binanın yapımı ise bu dönemde başlıyor. Bunların ikisi 2022 yılı içerisinde, diğerleri ise 2023 sonuna kadar işletmeye girecek. Böylece TARKEM’in üçüncü evresi olan işletmecilik dönemine onuncu yılında başlamış oluyoruz” diye konuştu.

“KEMERALTI’NA YATIRIMCILAR ÇEKEREK İZMİR’İN REFAHINI BÜYÜTMELİYİZ”
     Soyer TARKEM’in kamu, sivil toplum ve özel sektör ortaklığıyla kamusal çözümler üretmenin Türkiye’deki en güzel ve en önemli örneği olduğuna işaret ederek, “Bu yılki sermaye artırımı kararımızla kamu kuruluşu özelliğindeki ortaklarımızın pay oranını yüzde 50’ye çıkararak bu modeli daha da ileriye taşımış olduk. Şimdiye kadar işlettiğimiz sermaye ile TARKEM ortakları dört katlık bir değer artışı yaşamış oldu. Bu, şüphesiz ki sadece TARKEM’le sınırlı bir değer artışı değil. Bu tablo, asıl olarak ve daha da önemlisi, İzmir’in yeni cazibe merkezi olması için hep birlikte çalıştığımız Kemeraltı’nın değerindeki artışı da işaret ediyor. Geldiğimiz noktada bizi daha zorlu bir görev bekliyor. Kemeraltı’na yeni yatırımcılar çekerek İzmir’in refahını büyütmek zorundayız. Üstelik bunu tarihi dokuyla iç içe geçmiş Kemeraltı ticari yaşamının geleneklerini koruyarak yapmakla mükellefiz. TARKEM’in on yıllık deneyimi ve ilkeleriyle bu konuda da İzmir’e rehberlik edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

HEDEF 2023’TE KEMERALTI’NIN UNESCO’YA GİRMESİ
     Yeni sermaye yapısı ile son dönemdeki faaliyetlerin hız kazandığına değinen Soyer, “Albayrak Pasajı, Tevfik Paşa Konakları ve Ay Yıldızlı Konak İzmir Büyükşehir Belediyemizin desteği ile yapılmaya başlandı. İzmir Valiliği, Tarihi Akın Pasajı’nın restorasyonunu üstlendi. El sanatları atölyesi ve kuluçka merkezi olarak işlev görecek Arap Fırını Sokağı Atölyeleri’nin yapımı yakında Konak Belediyesi’nin desteğiyle başlayacak. Eşsiz bir İzmir imecesiyle gerçekleşen bu projelerin açılışını en kısa sürede yapmayı hedefliyoruz. TARKEM’in başarıyla yürüttüğü bir diğer İzmir imecesi şüphesiz ki yoğun bir çaba gösterdiğimiz UNESCO Dünya Mirası başvuru süreci. Kemeraltı ve çevresini kapsayan Tarihi Liman Kenti bölgesi, başvurumuz üzerine 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmişti. 2021-2022 yıllarında UNESCO Yönetim Planı ve Adaylık Dosyası çalışmalarımızı İzmir Büyükşehir Belediye’mizin sağladığı maddi imkanlar sayesinde hızla sürdürdük. Kemeraltı’nın daimi listeye girmesi için önümüzdeki Ağustos ayında önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve ardından UNESCO’ya gönderilecek. Dilerim ki Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı başladığında Kemeraltımız İzmir’in üçüncü UNESCO Dünya Mirası olarak tescillenmiş olacak. İzmir için stratejik bir öneme sahip olan TARKEM, tüm idari ve teknik kurullarıyla çalışarak geleceğe umutla bakıyor. Bunun en önemli nedeni hiç şüphesiz ki İzmir’deki tüm kurumlarla eşgüdüm içinde hareket ediyor olmamız” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni