• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek

14 Mayıs 2022 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek

► Organik atıktan üretilen gübre ile tarımda yeşil dönüşüme adım atılması hedefleniyor

           DİLAY SARKİLER      
     ‘Temiz atık’ olarak bilinen ve evsel atıklar grubunda olan organik atıklar, katı atık entegre tesislerinde işlenerek organik gübre olarak kullanılmaya başlandı. Katı atık ayrıştırma ve dönüştürmede gelişen yeni teknolojiler ile artan kullanım alanlarına böylece tarım da eklendi. Organik gübre kullanımının yaygınlaşmasıyla, yeşil dönüşüm için Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında, tarımda dönüşümün adımları Küçük Menderes Havzası’ndan atılacak.
     Katı atık entegre tesisleri, temiz atıktan organik gübre üretimi için gerekli çalışmalara hız verdi. İlk olarak Ege Bölgesi’nde kimyasal gübre kullanımını sıfırlamayı hedeflediklerini belirten sektör temsilcileri, verimi artırmak ve çiftçinin girdi maliyetini düşürmek için organik gübre kullanımını öneriyor.

“TARIMDA YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAĞIZ”
     Atıklardan organik gübre üretimi ile ilgili deneme ve tescil aşamasında olduklarını belirten Biosun Ödemiş Atık Üretim Yönetim Sorumlusu Hüseyin Kara, tam kapasite üretime geçtiklerinde günde 50 ton organik gübre hedeflediklerini söyledi. Kara, “Tahmini süreç tamamlandığında günlük 50 ton kapasite ile organik gübre üretmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin gübrede dışa bağımlılığını da azaltmak yolunda önemli bir adım atıyoruz. Özellikle bulunduğumuz Küçük Menderes havzası tarımla geçinen bir havza olduğu için önceliğimiz kendi bölgemiz. Tarımda en büyük problemlerden biri kimyasal gübre kullanımı. Verimli topraklarımızın kuraklaşmaya başlamasının sebeplerinden biri de bu. İlk aşamada hedefimiz bulunduğumuz havzada kimyasal gübre kullanımını tamamen ortadan kaldırarak tarımda yeşil dönüşümün adımlarını hızlandırmak. Amacımız bütün atıklardan enerji ve katma değer sağlamak” diye konuştu.

“100 TON ATIKTAN 85’İ GERİ KAZANDIRILIYOR”
     Kara, tesislerinde günde ortalama 650 ton evsel atık işlediklerini söyledi. Kara, 100 ton atığın 85 tonunun tamamen geri dönüştürülebildiğini ifade ederek, “Atıklar mekanik ayrıştırmada ambalaj ve organik atıklar olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Organik atıklardan biogaz, biogazdan ise elektrik ve gübre üretiyoruz. Tesisimize gelen 100 ton atığın 85 tonu tamamen enerji ve geri kazanımda değerlendiriliyor. Temiz organik dediğimiz organik atıklarla da organik gübre üretiyoruz” dedi.
     Amaçlarının çevreye üzerlerine düşen sorumluluk kadar fayda sağlamak olduğunu söyleyen Kara, “Mottomuz, çevre bizlere gelecek nesillerin emanetidir. Biz, bizden sonra geleceklere üstümüze düşeni yaparak teslim etmekle mükellefiz. İnsan var olduğu sürece hammaddesi de tükenmeyecek bir sektördeyiz. Atık, üzeri örtülerek yok edilecek bir madde değil. Bir şekilde doğaya zarar vermeden geri kazandırmak zorundayız” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni