• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tarlalarda kurban bereketi

02 Ağustos 2022 Salı 09:00
12
14
16
18

Tarlalarda kurban bereketi


           HABER MERKEZİ      
     Yükselen maliyetlerin üstesinden gelemediği için üretimi bırakma noktasına gelen çiftçinin yardımına Bornova Belediyesi yetişti. Bornova Belediyesi’nin kurban satış yerlerinden toplayarak tekniğine uygun bir şekilde kompost haline getirdiği gübreler, Bornovalı çiftçinin tarlasına bahçesine bereket getirdi.
     Bornova Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü 100’ün üzerinde çiftçiye 250 tonun üzerinde kompost gübre dağıttı. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenenlerin başında çiftçilerin geldiğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Çiftçi mazotsuz tarlasını süremez, gübresiz verim alamaz, sezonluk işçi çalıştırmazsa ürününü toplayamaz. Bunların maliyetleri üreticimizin belini büküyor, tarlasını süremeyecek, bahçesine gübre atamayacak hale getiriyor” dedi.

     Toplumdaki herkesten çok çiftçinin korunması ve kollanması gerektiğini söyleyen Başkan İduğ, “Bu anlayışla harekete geçtik. Çiftçimizi gübre maliyetinden kurtaran bir adım attık. Kurban Bayramı’nda kurduğumuz Işıkkkent Kurban Satış Yeri’nden toplanan gübreler kompost haline getirildikten sonra, çiftçimizin tarlasında bahçesinde bereketi arttırmak için kullanılmaya başlandı” dedi.

KALİTELİ GÜBRE
     Bornova Belediyesi, çiftçiye dağıttığı 250 ton gübreyi önce Karaçam Mahallesi’ndeki Gübrelik’te tekniğine uygun bir şekilde kompost haline getirdi. Kompost haline getirilen 250 ton gübre 100’ün üzerindeki çiftçiye dağıtıldı. Traktörü olan üreticiler gübrelerini kendi imkanlarıyla ve Bornova Belediyesi’nin kepçe desteğiyle alırken, imkanı olmayanların gübreleri kamyonla tarlalarına götürüldü.

ÇİFTÇİ UYGULAMADAN MEMNUN
     Karaçam Mahallesi Muhtarı Yaşar Göktaş, “Gübre çok pahalı olduğu için köylülerimiz bu sene gübre alamadı. Geçen sene 120 lira olan gübre bu sene 380 lira. Ben de alamadım. Şimdi herkes Bornova Belediyesi’nin bu gübresinden yararlanacak. Başta Bornova Belediye Başkanımız Dr. Mustafa İduğ olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediyemizin bizlere getirdiği gübreyi kullanınca verim aratacak, verim artınca bizim kazancımız artacak. Normalde ithal gübre kullanıyorduk ama bu daha sağlıklı, organik bir gübre. Domates, biber, patlıcan ektiğimiz bahçelerimize de atıyoruz bu gübreyi. Bu sayede 10 lira kazanacaksak, 20 lira kazanıyoruz. Bunlar Bornova Belediye Başkanız Dr. Mustafa İduğ sayesinde sayesinde oluyor” dedi. Göktaş, Bornova Belediyesi’nin gübreyi kendi kamyonuyla getirip çiftçiyi nakliye masrafından kurtarmasının da büyük bir hizmet olduğunu söyledi.

“KULLANDIĞIMIZ GÜBRE MİKTARI ARTTI”
     Çiftçi Ramazan Üçgül de verilen destek nedeniyle Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a teşekkür ederek, “Bu hizmet sayesinde hem kurban satış yeri temizlendi hem de çiftçiyi kalkındırma anlamında biz de faydalandık. Önceden de gübre kullanıyorduk ama pahalı olmasından dolayı az alabiliyorduk, bu nedenle de yetersiz geliyordu. Şimdi meyvelerimiz daha güzel olacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bornova’da iletişimin merkezi oldu
» İhtiyaç duyulan her yerdeyiz
» Ailemize Hoş Geldin Bebek
» Bayraklı’nın yüzme havuzuna yoğun ilgi
» Markette dilimle satılan karpuz tarlada çürüyor
» Çocuklar yaz tiyatrosunu sevdi
» Afetler ve sivil toplum Buca’da konuşuldu
» Bayraklı’da öğrenmenin yaşı yok
» Başkan Sandal Körfez Mahallesi’nde vatandaşla buluştu
» “Acı gün dostu” tesis yakında hizmette


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni