• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?

27 Haziran 2022 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?


   ► Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan doğalgaz krizinin ardından alternatif enerji arayışlarına yönelen dünya ülkeleri ısı pompası kullanımını yaygınlaştırmak için adımlar atıyor

           DİLAY SARKİLER      
     Avrupa’da Rusya’nın doğalgaz kozunu kullanması üzerine artan maliyetleri azaltmak için ısı pompası kullanımı yaygınlaştı. Hollanda, yüksek maliyetleri gerekçe göstererek ısı pompası kullanımını zorunlu hâle getirme adımını attı. Yazın soğutma için klima, kışın ısınma için ise yaygın olarak kombi kullanılan Türkiye’de de enerjide dışa bağımlılık, daha tasarruflu alternatiflere yönelmeyi kaçınılmaz kıldı. Isı pompalarının, ısıtma ve soğutma için tek bir cihazın yeterli olması, cihazların elektrik tüketimi klima ve kombilerin doğalgaz tüketimi ile karşılaştırıldığında daha uygun olması nedeniyle, bu cihazların Türkiye’de de gittikçe daha tercih edilir olacağı öngörülüyor.

     Hane kullanımına uygun ve yeterli 8-10kw’lık ısı pompalarının fiyatı 35 bin TL’den başlayarak marka ve özelliklerine göre 70 bin TL’den satılıyor. 10kw’lık bir ısı pompası yılda 3.000 kW elektrik tüketirken, bir haneye yıllık elektrik masrafı ortalama 5 bin 600 TL oluyor. Yine 100 metrekare bir evi ısıtmak için günde 10 saat çalışan yoğuşmalı kombi ise ayda 600 TL karşılığı tüketim yapıyor. Isı pompasının aylık ısıtma, soğutma ve sıcak su temini için maliyeti 450 TL civarında. Bu hesaplamalarda evin izolasyonu, cihazların verimlilik dereceleri, cihazın hızlı ısıtıp soğutma kabiliyetinin de değerlendirilmesi gerekiyor.

     Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Can İşbilen, özellikle toprak kaynaklı ısı pompası ile ısıtma uygulamasının kombi ve klimalardan daha tasarruflu olduğunu doğrulayarak, “Ancak kombinin yerini alıp almayacağı konusunda net bir öngörüde bulunamıyoruz. Kombi şu an için konutlarda ısıtma ve sıcak su konusunda alternatifsiz gibi duruyor. Toprak kaynaklı ısı pompaları da ısıtmada kullanılıyor ama ısı pompalarında yatırım maliyetlerinin biraz daha yüksek olması gibi bir dezavantajı var. Özellikle Avrupa’da, Almanya başta olmak üzere ısı pompasının çok ön plana çıkarıldığını bizler de takip ediyoruz. Örneğin; Hollanda’da ısı pompası kullanımı zorunlu hâle getiriliyor” dedi.

“DOĞALGAZ SIKINTISI DEVAM EDERSE ISI POMPASI YAYGINLAŞIR”
     İşbilen, doğalgaz krizinin sürmesi hâlinde ısı pompası kullanımının yaygınlaşabileceğini belirterek, “Havadan havaya, havadan suya ve toprak kaynaklı çalışan ısı pompası çeşitleri var. Bizim de şirket olarak ısıtma üzerine yaptığımız toprak kaynaklı ısı pompası uygulamaları var. Ama yatırım maliyetleri özellikle toprak kaynaklı ısı pompası uygulamalarında yüksek oluyor. Doğalgazla ilgili yaşanan sıkıntının devam etmesi hâlinde ısı pompası kullanımının Avrupa’da zorunlu hâle getirilmesi gibi yaptırımlar olabilir” diye konuştu.

     Isı pompalarının konut kullanımında da başarılı bir yöntem olduğuna değinen İşbilen, “Eskişehir gibi kış şartlarının oldukça ağır olduğu bir yerde doğalgaz olmadığı için yaptığımız toprak kaynaklı ısı pompası uygulamalarında enerji verimliliğinin ısıtma için yüksek olduğunu gördük. Isı pompası konutlarda ısınma için oldukça verimli oluyor. Isı pompasının yatırım maliyetlerinin düşmesi tanıtımının yapılması ve kullanımının yaygınlaşmasıyla sağlanabilir. Isı pompası kullanımının yaygınlaşması için yeni bina yapımlarında mevzuatlarda bir değişikliğe gidilebilir ya da eski yapılarda uygulamalar da teşvik edilebilir” açıklamasında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Dar gelirlinin evi boş kaldı
» Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor
» “ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”
» Ucuza tabldot yemek yok!
» Hedef; sorunu ‘doku kültürü’ ile çözmek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni