• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Tabldotta ‘3 aylık’ sözleşme dönemi

05 Ocak 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Tabldotta ‘3 aylık’ sözleşme dönemi


   ► Mart ayından sonra tabldot yemeğin 25 TL’ye ulaşabileceğini söyleyen sektör temsilcileri, enflasyona göre müşteriler ile taban fiyat çıkarmaya çalıştıklarını ifade ettiler

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Gıda ve enerji fiyatlarındaki artış hazır yemek sektörünü zor durumda bıraktı. Hızlı artan maliyetler nedeniyle standart tabldot yemeğin fiyatı 20 TL’ye  çıktı. Sektör temsilcileri,  hazır yemek sektöründe kullanılan birçok ham madde yaklaşık yüzde 90 artışın olduğunu söyleyerek, bunun yanı sıra işçilik, doğalgaz, elektrik gibi birçok girdi maliyetlerinin yükseldiğini ifade ettiler. 6-12 ay arasında olan sözleşmelerini iptal ederek, 3’er aylık düzenlediklerini ve enflasyona göre müşteriler ile taban fiyat çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden sektör temsilcileri, mart ayından sonra tabldot yemeğin 25 TL’ye varabileceğini öngördüler.


“İŞLETMECİLER 2021’E KAR YILI DEĞİL AR YILI DİYE BAKIYOR”
     Aralık ayından bu yana  sektörün yüzde 20’lik zararını gidermeye çalıştıklarını söyleyen Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Hizmet Sektörleri Başkanı Hüseyin Bozdağ, “2021 yılına hiçbir işletmeci kar yılı değil ar yılı diye bakıyor. Sermayemizi ve işimizi korumaya çalışıyoruz.  İşletmelerimizi kapatmamaya ve çalışanlarımızı işten çıkarmamaya çalışıyoruz. Ayrıca ham tabak maliyetlerinde de yüzde 32’lik bir artış var. Ancak bizim beklentimiz düşme eğiliminde. Fiyatların belirlenmesinde tek etken döviz değil. 5 bin TL maaşı olan bir  personelin maaşını asgari ücret artışı  ile revize edilirse  10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Dolayısıyla işçilikler çok arttı. Aynı zamanda elektrik ve doğalgaz da arttı. Bizim söylediğimiz tabldot yemek 4 ya da 3 çeşidi kapsıyor. Ancak fiyat hizmetin  tanımıyla birlikte değişebilir. Firmaların içerisinde kurulan içecek standları, tatlı büfeleri gibi birçok etken var. Ayrıca yemekler Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği kalori hesabına göre üretilir. Çalışanların emek gücüne göre yemek gramajları da değişkenlik gösterir” dedi.

“TEMEL GIDA İHRACATI KONTROLLÜ OLMALI”
     Temel gıda ihracatının kontrol altına alınması gerektiğini dile getiren Bozdağ, “Temel gıda ihracatının bir süre durdurulmasını istiyoruz. Et, yumurta ve süt gibi ana temel gıda maddelerinin ihracatının tez elden stabil hale getirilmesi gerekiyor. Dünya özellikle gıda kaynaklı olarak sıkıntı yaşıyor. Zira dünyada 35 milyar ton gıda arzı varken pandemiden hemen sonra bu neredeyse 30 milyar tonlara düştü. Dolayısıyla eksi 7 milyar ton  gıda ile çalışılıyor. Kaynakların eridiği bu dönemde ileri işlenmiş şekerleme bisküvi gibi gıdaların ihracatı mutlaka yapılmalı ancak temel gıda ihracatının kontrolü ele alınmalı. Ayrıca bir süre önce canlı hayvan ihracatı yapılıyordu. Bunun bir kısmı durduruldu. Çünkü her bir canlı dana 5 tane ihracat kalemini ortadan kaldırıyordu. Canlı hayvanı sattığınızda sadece et olarak satıyorsunuz ancak  içeride tutulursa süt, peynir, yoğurt, katma değerli süt ürünler ve etinden faydalanarak işlenmiş salam sucuk kavurma gibi  şarküteri ürünlerinin ihracatı yapılabilir. Daha da önemlisi popülasyon elde tutulmuş olur. 2022 yılı Ocak ayının ardından Avrupa’nın açılmasıyla dünya üretimini bizim yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
     Öğretmenevleri ile başlayan yemek fabrikası işletmeciliğine,turizm ve endüstri meslek liselerinde dahil olduğunu aktaran Bozdağ, “Okullardaki yemek sistemindeki sıkıntı giderek hala büyüyor. Devlet özel sektörle rakip olmaz, bu yanlışlıktan dönülmeli” açıklamasında bulundu.


“SEKTÖR ÇOK ZOR DURUMDA”
     Yemek üretiminin tamamını etkileyen doğalgaz, akaryakıt, elektrik, temel gıda ve ham madde fiyatlarının yaklaşık 80  arttığını dile getiren Ege Yemek Sanayicileri Dernek (EYSAD) Başkanı Arif Kuran, “Yemek fiyatlarımız 14-15 TL’ydi, artışlar sonrasında 20 TL’nin altına düşmüyor. Sektör çok zor durumda ve önlemler alınması gerekiyor. Eğer bu şekilde devam ederse insanlar fabrikalarına yemek verecek işletme bulamayacaklar. Ayrıca tedarik zinciri kırıldı. Birçok ürünü bulamıyoruz. Örneğin, ayçiçek yağı. Bunun dışında  mercimek, salça ve makarna gibi yemek üreticilerinin temel ürünlerinde fiyat artışları var. Yemek üretiminde  gıdanın maliyet oranı yüzde 55-60, bunun yanında işçilik maliyeti yüzde 25 olur. Ambalaj ürünlerinde de yüzde 300’e varan artışlar var. Özellikle ürünleri  fahiş fiyat ile satan ve  stok yapan zincir marketlere müdahale edilmeli” dedi.

“YEMEK SEKTÖRÜ PANDEMİNİN AŞILMASINA KATKI SAĞLIYOR”
     Türkiye’de bulmakta zorlanılan ürünlerin ihracatına sınırı konulması gerektiğini aktaran Kuran, “Pandemi dönemi yaşıyoruz ve bütün dünya kötü bir zamandan geçti. Bu pandeminin koşullarına en hazırlıklı sektör hazır yemek sanayisiydi. Hiç bocalamadan üretime devam ettiler. Zaten hijyen konusu  bizim olmazsa olmazımızdı. Sağlıkçılardan sonra pandemi döneminin aşılmasına katkı sağlayan yemek sektörü. Bu nedenle  sektörün kaderine terk edilmemesi lazım. Asgari ücrete gelen yüzde 50 zam var. Ancak bununla birlikte belirli zincir marketler fahiş fiyatla ürün satıyorlar. Asgari ücret alan çalışanların yeniden zorlanmalarına neden oluyor. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor” ifadesine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!
» Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı
» Ekmek fiyatında artış baskılandı
» Akaryakıt zammı taksicileri vurdu!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni