• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor

02 Aralık 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor


   ► Uluslararası turizmin bileşenlerini bir araya getiren Travel Turkey İzmir, Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerini öne çıkarıyor

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Dünyanın turizm trendlerini bir araya getiren Travel Turkey İzmir 15’inci Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi kapılarını Fuarizmir’de ziyaretçilere açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen fuar, İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık tarafından gerçekleştirildi. Ulusal ve uluslararası turizm bileşenlerini bir araya getiren fuar, Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerini de öne çıkarmaya devam ediyor. Kültürel mirasları çatısı altında buluşturan Travel Turkey İzmir bu yıl onur konuğu il olarak Edirne’yi ağırlayacak. Fuar uzman isimlerin yer aldığı söyleşiler, sergiler, dans gösterileri ve performanslarla 4 Aralık’a kadar misafirlerini ağırlayacak. Travel Turkey İzmir, bu yıl ilk kez 2-5 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan TTI Outdoor – Kamp, Karavan, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı’nı da bünyesinde barındırıyor.

SOYER: OLAĞANÜSTÜ BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ
     Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Geçen hafta Dikili’de bir mağarada 14 bin yıl öncesine dair kalıntılar bulundu. Hepimizin ezberi şaştı. Olağanüstü bir coğrafyada yaşıyoruz. Bütün bu potansiyelin bize bahşettiği imkanlarla uyumlu bir hak elde etmiyoruz. Daha fazlasını hak ediyoruz. El birliğiyle başaracağız. Hükümetimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, valilerimiz hep beraber buradayız” diye konuştu.

KÖŞGER: TURİZMİN HAK ETTİĞİ NOKTAYA GELECEĞİNİ UMUYORUM
     Türkiye’nin turizmde dünyada çok daha iyi noktada olması gerektiğini dile getiren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger “2022’de İzmir ile Antalya, Muğla gibi tüm destinasyonlarda turizm yeniden canlanacağını ve hak ettiği noktaya geleceğini umuyorum. Bugün burada gördüğüm manzarayı önümüzdeki yılın pandemi sıkıntısının İzmir’den başlayarak ülkemizden ve dünyadan uzaklaşıp gideceğinin bir göstergesi olarak değerlendiriyorum” dedi.

DEMİRCAN: TURİZM GELİRİNE İLİŞKİN YIL SONU HEDEFİMİZ 24 MİLYAR DOLAR
     Turizmin her alanda salgından etkilendiğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Üretim, tüketim, rezervasyon, bilet her şey salgından etkilendi. Sektörle ilgili profesyoneller olarak salgında kesintiye uğramayan bir turizm parolasıyla çalışmalıyız. Salgının başından itibaren aldığımız etkili tedbirler sayesinde 2020 sonunda 16 milyon ziyaretçi, 12,1 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşıldı. 2021 yılında ise hızlı bir toparlanma süreciyle ekim sonu itibariyle 25 milyona ulaşan ziyaretçi sayısına ilişkin yıl sonu hedefimiz 29 milyon olurken, eylül sonu itibariyle 17 milyar dolara yaklaşan turizm gelirine ilişkin yıl sonu hedefimiz 24 milyar dolar oldu. Salgınla ilgili ikinci husus, turizm sektörünün salgın öncesi verilerinde geometrik bir büyüme beklenmesi. İnsanlar seyahate aç. Seyahat ve etkinlik eylemlerinde bu görülüyor. Sektörün bu muhtemel talebe göre vaziyet almalı” ifadelerini kullandı.

ÖZGENER: DÜNYANIN GÜNDEMİNİ YAKINDAN TAKİP ETMELİYİZ
     Seyahat endüstrisinde bir hedefin gerçekleştiğini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “ Bu fuar sektöründe Avrasya’nın en önemli fuarları arasına girmeyi başardı. Kısıtlamalarla da olsa bu yıl uluslararası seyahat özgürlüğüne tekrar kavuştuk. Pandemiyle birlikte her sektörde olduğu gibi turizm sektörlerinde de değişiklikler oldu. Sağlığa, doğaya, çevreye saygılı, dijital hizmetler sunabilen sektör temsilcilerinin başarılı olacağı yeni bir dönemin hızla yükseliyor. Sadece bir yıl önce seyahat neredeyse durmuşken şu anda dijital aşı kartlarıyla yolculuk edebiliyoruz. Dünyanın gündemini çok yakından takip etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÖZTÜRK: İZMİR TURİZMDE ÖNCÜ BİR ŞEHİR
     İzmir’in turizmde öncü bir şehir olduğunu belirten Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Çeşme, Karaburun, Seferihisar gibi ilçelerimizde dalış turizmine verilen önem her geçen gün bölgemizi daha da çekici hale getiriyor. Feribotlarımız bu bölgelerde yaklaşık 1 milyon kişiye hizmet ediyor. 2022 yılında Mart- Nisan aylarında kruvaziyer ilk gemimiz İzmir’de demir atacak. Kruvaziyer turizminin tekrar İzmir’de olması gereken noktaya ulaşmasını umuyoruz” diye konuştu.

BAĞLIKAYA: SEYAHAT ETMEYİ BEKLEYEN BİRİKMİŞ TALEP VAR
     Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için biz turizmcilere büyük sorumluluk düştüğünü söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “TÜRSAB olarak sektöre ve ülkemize olan inancımızla yeni döneme daha hazır girebilmek için çalışıyoruz. Seyahat etmeyi dört gözle bekleyen birikmiş bir talep mevcut. Karşımızda sabırsız bir misafir kitlesi var. Bu kitlenin tatile hızlı bir geri dönüş yapmasını bekliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni