• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Tüketicinin üretici olmasının yolunu açılmalı”

24 Haziran 2022 Cuma 13:00
12
14
16
18

“Tüketicinin üretici olmasının yolunu açılmalı”


   ► ESİAD tarafından ‘Elektrik Piyasasında Öz Tüketim Modeli: Şirketlerin Lisanssız Elektrik Üretimi ile İlgili İmkanlar’ toplantısı düzenlendi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) ve Kalkınma ve Yatırım Ortamı Yuvarlak Masası’nın katkılarıyla düzenlenen, ‘Elektrik Piyasasında Öz Tüketim Modeli: Şirketlerin Lisanssız Elektrik Üretimi ile İlgili İmkanlar’ başlıklı toplantı online olarak gerçekleştirildi. Toplantıda, lisanssız elektrik üretiminin enerji maliyetine ve yeşil dönüşüme katkıları aktarılırken, lisanssız elektrik üretimi ile ilgili mevzuat, uygulamalar ve güncel gelişimler dile getirildi. Toplantıda konuşan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Kamu Ve Yurtdışı İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ebru Arıcı, “Lisanssız elektrik üretimi konusu hem TÜREB olarak hem de kamu alanının odağında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü bundan sonra tüketicinin üretici olmasının yolunu açmak gerekiyor” dedi.

“RÜZGARDA 84 PROJEYLE 76,6 MEGAVAT SEVİYESİNDEYİZ”
     Dışa bağımlılığımızın bu kadar güçlü olduğu bir dönemde rüzgar enerjisinin yerli ve milli kullanılabilecek kaynaklar için önemli bir nokta olduğunu söyleyen Arıcı, “Türkiye’de rüzgarın kurulu gücüne bakıldığında 271 adet santralle 10 bin megavat civarında. Her sene 3 bin megavat kurulum gibi bir temel hedefimiz var. Lisanssız elektrik üretimi konusu hem TÜREB olarak hem de kamu alanı odağında ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü bundan sonra tüketicinin üretici olmasının yolunu açmak gerekiyor. Rüzgarda henüz 84 projeyle 76,6 megavat seviyesindeyiz. Bunun en temeldeki sebebi rüzgarın ülkemizin coğrafyasını düşündüğümüzde hakim noktalarda yer alması. Ovalarda özel mülkiyet yer alırken geri kalan yerlerde Türkiye’nin batısında orman arazileri yer alıyor” diye konuştu.
     Arıcı, “Güneş de olsa rüzgar da olsa kurduğunuz sistemin belli bir çalışılabilirlik kapasitesi var. İki katına kadar üretim tesisi kurduğunuzda tüketiminizin büyük çoğunluğunu rüzgardan karşılama olanağınız artıyor. Geçtiğimiz günlerde lisanssız elektrik üretimiyle ilgili bir taslak yayınlandı. Buradaki en önemli konulardan biri Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’lerde dağıtım bölgesi olduğu için içlerinde yer alan tesislerin aslında OSB sınırları dışında yatırım yapamamasıydı” dedi.

“ENERJİDE KENDİ KENDİMİZE YETMENİN ÖNEMİNİ ANLADIK”
     Türkiye’nin enerji tarafında önemli tüketici bir ülke ve enerji piyasasının önemli müşterilerinden birisi olduğunu dile getiren ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, “Öte yandan bu durum ciddi ekonomik riskler yaratıyor. Avrupa Birliği, Yeşil Mutabakat eylem planını ortaya koydu. Özellikle yenilenebilir enerji konusunda önemli bir başlık teşkil ediyor. Kalkınmanın yolu aslında enerjiden geçiyor. Eğer enerjiniz uygun maliyetli yeteri kadar arzı var olan bir seviyedeyse kalkınma da paralelinde geliyor. 2022 yılının başında ciddi bir enerji krizi yaşadık. Özellikle sanayi tesisleri haftanın belirli günlerinde kapanmak durumunda kaldı. Böylece kendi kendimize yetmenin önemini anladık. Türkiye’de 100 bin megavata yakın bir talep gücü var. Bunun yüzde 24’ü kamu yüzde 76’sı özel sektör” ifadelerine yer verdi.

“YEKDEM’İN SONA ERMESİYLE ESKİ TİP LİSANSSIZ OLAYI RAFA KALKTI”
     Dere Construction olarak endüstriyel inşaatlar alanında faaliyet gösterdiklerini anlatan Dere Construction Başkanı Bora Turan, “Yıllar içerisinde enerji alanına kaydık. Türkiye’deki sayılı firmalardan birisi olduk. Hem lisanslı hem de lisanssız GES’imiz var. Lisanssız tarafta GES’i aktif olarak kurduk ve işletiyoruz. Sadece yatırım yapmıyoruz, firmalar adına da yatırım yapabiliyoruz. Biz de ilk lisanssız RES’i kullananlardan bir tanesiyiz.  2014 yılında 1 megavata çıkartıldıktan sonra piyasada ciddi bir talep oldu. Trafo kapasitelerini birçok firma doldurdu. Lisanssız elektrik üretimi daha da çok zorlaşmaya başladı. Çünkü başvuru yaptığınız noktalarda trafolar hep dolmuş vaziyetteydi. Devlet burada bir düzenlemeye gitti ve dağıtım bedellerini artırdı. Dağıtım bedelleri arttıktan sonra lisanssız konusu daha çok kenarda kaldı. 2020 yılında YEKDEM’in sona ermesiyle artık eski tip lisanssız olayı rafa kalktı. Şu an sadece sanayicilerin yapabileceği yatırım mümkün hale gelmiş oldu. Yatırım için yıllık tüketim miktarlarınızı tespit etmeniz ve abonelik gücünüzü bilmeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Sürüler büyüyor umutlar artıyor
» Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat
» Yatırım ve istihdam arttırıcı teşvikler açıklandı
» İstihdamı koru, 100 TL desteği al
» Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi
» Basın Ahlak Esasları yeniden düzenlendi
» Resmî ilânlar internet haber sitelerinde yayımlanacak
» Çin: ABD’nin ek gümrük vergilerini kaldırması tüm dünyaya yarar getirir
» TMO, 18 bin ton yağ ihalesi yaptı
» İhracatla üretim artmaya devam edecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni