• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye Gana Arasındaki ticaret hacminde hedef  1 milyar dolar

16 Haziran 2022 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Türkiye Gana Arasındaki ticaret hacminde hedef  1 milyar dolar


           SEDA GÖK / ANKARA      
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Gana arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara ulaştırılmasının hedeflendiğine dikkati çekti ve “Gana ile Türkiye arasında deniz, hava ve demiryolu taşımacılığı altyapısına yönelik kapsamlı bir teknik işbirliği sürecinin başlatılması konusunda mutabık kaldık” dedi.
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye-Gana Karma Ekonomik Komisyon toplantısında konuştu. Türkiye’nin, dost ve kardeş ülke Gana ile ilişkilerini her alanda geliştirmesinin büyük bir önem atfettiğini belirten Karaismailoğlu, “Gerçekleştirdiğimiz Karma Ekonomik Komisyon toplantısının da ilişkilerimizin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Ülkemizin 2003 yılında başlattığı Afrika ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi kapsamında, kıta ile ilişkilerimizi eşit ortaklık ve karşılıklı fayda temelinde geliştiriyoruz. Bu süreçte en başından itibaren kıtanın barış ve istikrarı ile ekonomik ve sosyal kalkınmasına samimiyetle katkıda bulunmaya çalıştık ve bu çabaların sonucu olarak birçok alanda önemli mesafeler kat ettik. 2003 yılında Türkiye-Afrika Ticaret hacmi 5,4 milyar dolar seviyesinde iken, bu rakam 2021 yılında 34,5 milyar dolara ulaştı. Afrika’daki yatırımlarımızın piyasa değeri 6 milyar dolara ulaşmış, Türk müteahhitlerinin kıta genelinde üstlendikleri projelerin sayısı 1750’yi, ekonomik büyüklüğü ise 81 milyar doları aştı” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-GANA TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİ SON YILLARDA HIZLA GELİŞTİ
     Halihazırda Afrika’nın 43 ülkesinde Türk Büyükelçiliğinin, 26 ülkesinde ise Ticaret Müşavirliği’nin bulunduğunu aktaran Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
     “Milli havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları kıta genelinde 61 noktaya uçmaktadır. İlişkilerimizde Afrika’nın kalkınma meseleleriyle ilgilenen ve düzenli insani yardımı içeren bütüncül bir politikayı benimsedik. TİKA projelerimiz, COVID-19 şartlarında uzattığımız yardım eli bunun göstergelerindendir. Bu işbirliğimizi önümüzdeki dönem de devam ettireceğiz. Türkiye-Gana ticari ve ekonomik ilişkileri son yıllarda hızla gelişti. 2003 yılında 132 milyon dolar seviyesinde olan ticaret hacmimiz yıllar içerisinde katlanarak 2021 yılı itibariyle 581 milyon dolar seviyesine ulaştı. Önümüzdeki dönemde ikili ticaret hacmimizi 1 milyar dolara ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Gana ile önemli bir yatırım ilişkimizin bulunduğunu değerlendiriyoruz. Ülkemiz firmalarınca bugüne kadar Gana’da yapılmış yatırımların tutarı yaklaşık 140 milyon dolardır. Gana’da firmalarımızca bugüne kadar 793 milyon ABD doları tutarında 15 adet müteahhitlik projesi üstlenildi. Gana’nın kalkınma öncelikleri içerisinde yer alan hastane, otoyol, demiryolu modernizasyonu ve inşası, tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılması ve mekanizasyonu gibi önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projelerde de Türk firmalarının son derece etkin olacaklarından eminim, bu konuda Gana tarafının destekleri de önemli olacaktır.”

ORGANİZASYONLARIN DAHA SIK DÜZENLENMESİ KONUSUNDA UZLAŞTIK
     Teknik ekiplerin iki gündür Türkiye ile Gana arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gündeminde yer alan konuları tüm detayları ile ele aldığını dile getiren Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Ticaret, sanayi, bilim ve teknoloji, müteahhitlik ve teknik müşavirlik, enerji ve madencilik, tarım, hayvancılık, su ve orman, çevre ve şehircilik, ulaşım, kültür ve turizm, sağlık, teknik işbirliği, eğitim, gençlik ve spor alanlarında ikili işbirliğinin geliştirilebilmesi için alınabilecek tedbirleri değerlendirdiler. Gana ile Türkiye arasında Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşmasının en kısa sürede yürürlüğe girmesi ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi (ÇVÖ) Anlaşması ile Denizcilik Alanında İşbirliği Anlaşmalarının bir an önce imzalanması arzusundayız. Türkiye ile Gana arasında ticaret hacmini artırmayı hedefleyen fuar, sergi gibi organizasyonların daha sık düzenlenmesi konusunda uzlaşmaya vardık. Gana ile Türkiye arasında deniz, hava ve demiryolu taşımacılığı altyapısına yönelik kapsamlı bir teknik işbirliği sürecinin başlatılması konusunda mutabık kaldık. Standardizasyon alanlarında işbirliğini sürdürmek ve daha ileri taşımak hususunda mutabık kaldık. Tarım, su ve ormancılık sektörlerinde kapsamlı teknik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda uzlaşıya varıldı. Toplantı vesilesiyle, 2011 yılında ülkelerimiz arasında imzalanan Sağlık İşbirliği Anlaşmasının en kısa sürede yürürlüğe konulması ve sağlık sektöründe Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. üzerinden işbirliği geliştirme konularında mutabık kaldık. Gana’nın enerji ve madencilik alanında sahip olduğu potansiyeli göz önünde bulundurarak yenilenebilir enerji, hidrokarbon, elektrik dağıtımı, madencilik sektörlerinde önümüzdeki dönemde işbirliği fırsatlarını değerlendirmek amacıyla birlikte çalışacağız” diye konuştu.

YENİ PROJELER GELİŞTİRMEYE HAZIRIZ
     Toplantıda, TİKA eliyle yürütülen teknik işbirliğinin daha ileri taşınması hususunda mutabakat sağlandığını vurgulayan Karaismailoğlu, Gana’nın öncelikleri ve TİKA’nın kapasitesi doğrultusunda yeni projeler geliştirilmeye hazır olunduğunu söyledi. Gana ile eğitim alanında ileri düzeyde işbirliği geliştirilmesinin de önem arz ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Önümüzdeki dönemde karşılıklı burslar ve eğitim programları yoluyla işbirliği ve tecrübe paylaşımını daha da ileri bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Bunun için gerekli yasal altyapıyı da en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. İkili ticari ve ekonomik ilişkilerimizin gündeminde yer alan bütün bu konu ve projeleri Türkiye olarak yakından takip edeceğiz. Karma Ekonomik Komisyon toplantısında mutabakata varılan bu ve diğer konularda alınan kararları da hızla hayata geçirmek önceliğimiz olacaktır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Sürüler büyüyor umutlar artıyor
» Hedef; 18 uzak ülkeye 80 milyar $ ihracat
» Yatırım ve istihdam arttırıcı teşvikler açıklandı
» İstihdamı koru, 100 TL desteği al
» Otobüs firmalarına ’fahiş fiyatlı bilet’ denetimi
» Basın Ahlak Esasları yeniden düzenlendi
» Resmî ilânlar internet haber sitelerinde yayımlanacak
» Çin: ABD’nin ek gümrük vergilerini kaldırması tüm dünyaya yarar getirir
» TMO, 18 bin ton yağ ihalesi yaptı
» İhracatla üretim artmaya devam edecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni