• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye gelişime ayak uydurmalı”

29 Temmuz 2022 Cuma 17:00
12
14
16
18

“Türkiye gelişime ayak uydurmalı”


   ► Yanmar Türkiye Tarım İş Kolu Müdürü Murat Balkan Kanbir: Tarım gerçekten çok önemli bir dinamik. Nüfus artıyor ancak ekim yapılabilecek toprak azalıyor

           HABER MERKEZİ      
     Tarım sektörünün öneminin pandemiyle birlikte bir kez daha anlaşıldığını belirten Yanmar Türkiye Tarım İş Kolu Müdürü Murat Balkan Kanbir, Türkiye’nin teknolojik gelişme ve tecrübelerini birleştirip bugünkü konumunun kat kat üzerine çıkabilecek potansiyele sahip olduğunu açıkladı.
     Pandemi dönemi ile birlikte tarım sektöründeki kıymetin daha iyi anlaşıldığını belirten Yanmar Türkiye Tarım İş Kolu Müdürü Murat Balkan Kanbir, “Tarım gerçekten çok önemli bir dinamik. Nüfus artıyor ancak ekim yapılabilecek toprak azalıyor. İnsanların ihtiyacı olan şey yiyecek. Durum tüm dünyada daha da vahim bir hal alıyor. Hepimizin organik yaşam ve organik ürünler tüketme hayallerimiz var.” dedi.

TÜRKİYE’NİN GELİŞİME AYAK UYDURMASI ŞART
     Türkiye’deki tarım sektörünün dededen kalma yöntemlerle sürdürüldüğünün altını çizen Kanbir, “Dünya artık değişiyor. Teknolojinin kullanılması ve mekanizasyon, tarımda büyük ölçüde önemli. Sular azalıyor, toprak azalıyor, gıda güvenliği en önemli gündemlerden biri. AR-GE noktasında da dünya çapında bir ilerleme var. Topraklı tarım devam edecek. Ancak toprak gerçekten toprak ihtiyacı olan bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılacak. 2021 yılında 1,5 Milyar dolarlık tarımsal ekipman ihracatımız var. Bu rakam içinde katma değeri çok düşük ürünler var. Yüzde 50’si eski teknolojiye sahip ya da mekanik tarım ekipmanları. Teknolojik yatırımlar artırılsa gelirimiz artacaktır.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, AVRUPA’DAN DAHA FAZLA TARIM EKİPMANI ÜRETİYOR
     Türkiye’deki ekipman üretici sayısına dikkat çeken Kanbir, ‘Türkiye Almanya’yı, Hollanda’yı, Avusturya’yı geçmiş durumda. Bu bizim tarımda ne kadar tecrübeli olduğumuzun göstergesi. İtalya’da 1700, Türkiye’de 1081 tane tarım ekipmanı üreticisi var. Bir de Türkiye’de bu işi kayıtlı olmayan, evinin arka bahçesinde yapanlar da var.

“ÜRÜNÜNÜZE GÜVENİN GERİSİNİ BİZ HALLEDERİZ”
     Türkiye, teknolojik gelişmeler ve tecrübeleri ile bugünkü konumunun kat kat üzerine çıkabilir. Uzak Asya pazarına da dikkat çekmek istiyorum. Herkes Azerbaycan’a, yakın coğrafyalara, komşularımıza mal satabilir. Ama Asya ülkelerinin bir dil barajı var. İşimizde çok iyiyiz. Biz bu ürünleri Japonya’ya, Uzak Doğu Asya’ya neden göndermedik diye düşündüğümüzde oralara gidilemediğini gördük. Yanmar Türkiye olarak işimizi çok iyi yapıyoruz. Japon kimliğimizle mevcut üreticilerin giremediği, girmekten çekindiği bölgelere Yanmar olarak rahatça girebiliyoruz. 2017’de bin dolarla başlayan serüven bugün 10 milyon USD olarak ölçülüyor. Önceliğimiz Türkiye’deki tarım ürünlerinin ne kadar kaliteli olduğunu Asya’ya ispatlamak. Her zaman “Ürününüze güvenin gerisini biz hallederiz” diyoruz.” dedi.

HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI
     Tarım sektörünün geleceğinden de bahseden Kanbir, “Tarım olmazsa enerji, enerji olmazsa tarım olmaz. Kısa vadede kendimize yetmemiz ve dışa olan bağımlılığımızı azaltmamız lazım. Devlet destekli politikalarla ilerlenmesi ve herkesin üzerine düşen görevi ezberlemesi lazım, bu şekilde hızla ilerleriz.” diyerek sözlerini tamamladı.


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni