• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’de offshore için pilot projeye başlanmalı”

03 Aralık 2021 Cuma 12:00
12
14
16
18

“Türkiye’de offshore için pilot projeye başlanmalı”


   ► Durak, Dünya Bankası verilerine göre, Karadeniz’de 435 gigavat deniz üstü rüzgar potansiyelinin olduğunu ve Türkiye’nin bu potansiyelden faydalanması gerektiğini aktardı

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Türkiye’nin ilk deniz üstü enerji teknolojileri etkinliği olan MARENTECH EXPO organizasyonu ile hazırlanan  toplantı, ‘Denizüstü Rüzgar Enerjisi ve İzmir İçin Fırsatlar’ başlığı altında gerçekleştirildi. Enerji dönüşümünde termik santrallerin yerini deniz üstü santrallerin alacağını belirten Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği Başkanı Murat Durak, “Türkiye’nin büyük olmasa dahi bir pilot projeye başlaması gerekiyor. Dünya Bankası verilerine göre, Karadeniz’de 435 gigavatlık deniz üstü rüzgar potansiyeli var. Bu potansiyelden Türkiye faydalanabilir. Üretimi İzmir’de konumlandırırken sadece Türkiye’ye hizmet edecek şekilde değil, civar ülkelere de ihraç edilecek şekilde olmalı” dedi.

“DENİZ ÜSTÜ ENERJİSİ SANAYİSİ İLE GELİŞTİRİLMELİ”
     Deniz üstü sadece enerji üretimi ile değilde sanayisi ile birlikte geliştirilmesi gerektiğini aktaran Durak, “Deniz üstü rüzgar enerjisinde dünyada işletme kapasitesi 42 gigavata ulaştı. Dünya ülkeleri, karasal rüzgar, jeotermal veya güneşle ilgili artık herhangi bir hedef koymuyor. Tamamıyla deniz üstüne döndüler. Avrupa ülkelerinin, ABD ve Çin’in kapasite projeksiyonuna baktığımızda 2030 yılına kadar toplamda 275 gigavat gibi iddialı bir hedefleri bulunuyor. Hazar Denizi’nde ise 845 gigavat potansiyel olduğu belirtiliyor. Burada Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan var. Kazakistan’ın potansiyeli 418 gigavat. Toplandığında etrafımızda 1076 gigavat gibi dev bir potansiyel var. Bu potansiyelden Türkiye faydalanması ve bu konuda hedefler belirmesi lazım” diye konuştu.

“ÇANDARLI LİMANI’NI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
     Deniz üstü rüzgar enerjisinin, sektörünün orta ve uzun vadeli geleceği teşkil ettiğini  söyleyen İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, “Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’lerle birlikte doğru bir şekilde konumlanabilirsek önümüzdeki dönemde çok önemli bir üretim kapasitesini İzmir ve Türkiye’ye kazandırabiliriz. Çandarlı Limanı’nın sektöre kazandırılmasına ilişkin çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz.  Deniz üstü rüzgar santrallerinin kurulması, ekipmanların üretilmesiyle alakalı temel ihtiyaç, bir limana sahip olmak ve limanın arka bölgesindeki üreticilerin ihtiyaç duyduğu endüstri bölgesinin hazırlanması. Şu an elimizde henüz yatırım aşamasına tam anlamıyla geçmemiş bir Çandarlı Limanı var. Buranın arka bölgesiyle birlikte deniz üstü rüzgar ekipmanları üretimi ve lojistiği açısından çok elverişli bir lokasyon olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“EGE VE AKDENİZ’DE DENİZ ÜSTÜ ENERJİSİ KURULABİLİR”
     Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü yapan Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı,  “Artık işi offshore tarafında ilerliyor.  Bir an önce birkaç tane pilot tesisi devreye almamız lazım. Örneğin, Ege ve Akdeniz deniz üstü enerjide bomboş. Şu an Akdeniz, Ege ve Karadeniz için sıfır gigavatı konuşuyoruz. İtalya’da şu an ilk 4 tesis kurulmak üzere. Sadece iki tribün devreye alacaklar. Ülke enerjisine çok büyük bir katkı sağlamayacak ama iki tane tribünle bir çepere giriş yapmak ve nasıl yapılacağını kendi mühendislerin öğrenmesi anlamında da çok önemli aşama.  Bu nedenle Türkiye’nin de görünür olması lazım” sözlerine yer verdi.

“DENİZ ÜSTÜ SEKTÖRÜ İSTİHDAM FIRSATI SAĞLAYACAK”
     Deniz üstü rüzgar enerjisi ileri geri bağlantılarıyla ekonomik kalkınmayı olumlu etkileyebilecek  bir sektör olduğunu dile getiren İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Tanıtım ve Destek Uzmanı Sencer Özen , “Bunun yanında sosyal ve çevre faydası ile tam anlamıyla sürdürülebilir kalkınmaya temas edilebilecek bir alan olarak karşımıza çıkıyor.  Özellikle kilogram başına ihracat konusu çok önemli. Bu anlamda katma değeri yüksek, döviz girdisi sağlayan ve istihdam fırsatları yaratan bir sektör olması anlamında bölgesel kalkınmaya çok ciddi faydaları var. Bir şehre yatırımcı çekebilmek için o şehrin belli noktalarda markalaşmış olması gerekiyor. Pazarlanabilir bir bölge haline gelmesi lazım. Yurt içinde İzmir bu sektörün başkenti. Yaklaşık 7-8 yıldır bu markayı oluşturmak için çalışıyoruz. Bölgesel kalkınmayı destekleyecek lokomotif bir sektör olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu.

“RÜZGAR ENERJİ SEKTÖRÜ GELECEĞİN MESLEKLERİ ARASINDA”
     Ajansın büyüme senaryosunda yeşil ekonomi ve mavi ekonomi adlı 2 eksenlerinin olduğunu aktaran Özen, “Bununla birlikte İzmir’in büyümesi ve kalkınması için sürdürülebilir üretim modeli ile desteklenerek girişimcilik faaliyetlerinin temiz enerji üretim faaliyetlerinin burada yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.  Bu noktada yeşil ekonomi ile mavi ekonominin buluştuğu yer bizim için deniz üstü rüzgar enerjisi olmuş oluyor. Gündemimize mutlaka almamız gereken bir konu. Çünkü önümüzdeki sadece 3-5 yıl değil, belki de 20-25 yıla dokunacak. Şimdiden öngörmek ve planlamak bizim açımızdan önemli. Rüzgar enerji sektörü geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir alan. Hem hizmet ve sanayi boyutu hem de işin ham maddesi ile beraber nihai kullanımının yarattığı çevre katkıları göz ardı edilmeyecek seviyede” ifadelerini kullandı.

“OFFSHORE PAZARI HIZLA BÜYÜYECEK ”
     GE Türkiye olarak yenilebilir segmentinin altında onshore rüzgar,  offshore deniz üstü rüzgar ve hidroelektrik gibi iş kollarını yürüttükleri söyleyen GE Renewable Energy Kıdemli Satış Müdürü Arda Günler, “En büyük segmentimiz onshore. Offshore için halihazırda bir temsilcimiz yok ancak buradan destekle Fransız merkezli offshore operasyonlarımız ile yönetiliyoruz.  Yaklaşık 6 sene önce yenilenebilir enerji ikinci iş koluydu. Daha sonra dünyada fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji  geçişini gördüğümüz için 5 yıl içerisinde ana iş kolu olarak değerlendirildi. Akabinde Bergama’daki LM fabrikasının açılışı yapıldı. Yaklaşık 700 kişi istihdam sağlıyor ve tüm dünyaya GE’nin kanatları ihraç ediliyor. Offshore  hızla büyüyecek bir  pazar. Bu kadar hızlı büyüyen bir endüstri ağır sanayide görülmemiştir. 1 gigavat offshore tribünün kurulum maliyetleri 3 ile 3 bin 500 milyon Euro civarında. Karasal rüzgar kuruluşunda bazı fiziki kısıtlamalar var. Kara insanın yaşadığı bir alan. Dolayısıyla herhangi bir tesis ya da bina koymaya çalıştığınız zaman birileri rahatsız olabiliyor. Öncelik sıralaması yapmak  çok zor” diye konuştu.

“HİDROJEN İLE ÇALIŞAN GEMİLERİN  KONTRATLARI İMZALANACAK”
     Hidrojenle çalışan gemilere teklif vermeye başladıklarını dile getiren TERSAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Paksu,  “6 ay içerisinde hidrojen ile çalışan gemilerin  kontratlarını imzalayacağımızı ve yapacağımızı öngörüyorum. Bugüne kadar offshore gemilerde taşımak için petrol ve gazın kaynaklarını kullanıldı. 2015’te deniz üstü petrol ve gaz üreten firmaların bir çoğu finansal olarak sıkıntıya girdi. Petrol 20 dolara düşünce yeni offshore platformları yapılamadı.  Böylece yeni gemiye ihtiyaç olunmadı ve mevcut gemiler atıl hale geldi. Bu nedenle artık yeni gemileri konuşuyor olmamız lazım.  Burada en önemlisi Jacob denilen 500 bin tona kadar kaldırma kapasitesi olan geminin varlığı.  Türkiye’den bu konuda çok fazla teklif alındığını görmedim” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı ilk kez %19’un üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı
» İhracatçı, tarım ürünü kısıtlamasından çekiniyor
» Tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var
» MB enflasyon beklentisini %23,2’ye yükseltti
» “Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”
» Yabancılara konut alım satımında döviz bozdurma zorunluluğu getirildi
» Sami Azar hayatını kaybetti
» BOTAŞ: Bütün kompresör istasyonları, tesis ve üniteleri çalışıyor
» CHP’li belediye başkanlarından yeni bütçe talebi
» Meskenlerdeki elektrik tüketimi azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni