• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türklerin tercihi sütlü çikolata

06 Temmuz 2022 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Türklerin tercihi sütlü çikolata


   ► Her yıl 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü olarak kutlanıyor. Türkiye’de yılda ortalama 400 bin ton çikolata ve türevleri üretiliyor

           HABER MERKEZİ      
     Çikolata çocukluk çağlarından itibaren çoğu kişinin zevkle tükettiği bir besin maddesi. Özellikle son yıllardaki çikolata sektöründe yaşanan gelişmeler, çikolata ürünlerinin giderek zenginleşmesi, çikolata sektöründe yaşanan yoğun rekabet tüketici tercihlerinin de değişmesine ve seçiciliklerinin artmasına neden oldu.  Çikolata sektörü günden güne büyüyerek dev bir iş kolu olma yolunda ilerliyor. Doktorlar sağlık açısından bitter çikolatayı önerse de en çok tercih edilen çikolata türünün başında sütlü çikolata geliyor.

4 FARKLI SEGMENTTE TÜRKİYE’ DE ÇİKOLATA SEKTÖRÜ
     Türkiye’de çikolata sektörü tablet, kaplama, gofret bar ve hediyelik pralinler olmak üzere 4 farklı segmente ayrılıyor. Dört segmentte en büyük payı yüzde 33 ile çikolata barlar alırken, onu yüzde 32 ile tablet çikolata, yüzde25’le gofret izliyor. Hediyelik çikolataların pazar payı ise yüzde 10’da kalıyor.
     Yaklaşık 6 milyon tonluk tüketim hacmi ve 54 milyar dolarlık cirosu ile çikolata pazarı; dünyadaki en büyük gıda pazarlarından biri. Çikolatanın hammaddesi olan kakao üretimi Dünya’da yaklaşık 2,5 milyon ton, şekerli ve çikolatalı ürünlerin toplam üretimi ise yaklaşık 11,2 milyon tonu buluyor. Dünya üretiminin önemli bölümü gelişmiş ülkelerdeki çok uluslu ya da dev boyutlu işletmeler tarafından gerçekleştirilirken, toplam dünya üretiminin yaklaşık yüzde 45’i tüm dünyada sadece 9 firma tarafından gerçekleştiriliyor. Dünya’daki 11,2 milyon tonluk çikolata üretimine rağmen, Türkiye’de yaklaşık yılda ortalama 400 bin ton çikolata ve türevleri üretiliyor.

     2020 Dış Ticaret Verilerine göre 2019 yılına göre çikolatalı gıdalar ihracatı yüzde 1,3, kakaolu diğer gıdalar ihracatı yüzde 15 artarken, çikolata ihracatı yüzde 18,6 geriledi. Ege İhracatçı Birlikleri 2020 verilerine göre ise Türk çikolata ve şekerleme ihracatçıları, pandeminin gölgesinde2020 yılında 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi.
     EİB verilerine göre Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü, Türkiye’nin 2020 yılında gerçekleştirdiği 17 milyar 785 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatının yüzde 41’ini tek başına gerçekleştirdi. Şekercilik mamulleri sektörü 644 milyon dolarlık, Çikolatalı şekercilik mamulleri sektörü ise 633 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi.
     Türk tüketicisi tablet çikolata olarak yüzde 33 oranı ile en çok sütlü çikolatayı tercih ediyor. Sütlü çikolatayı yüzde 21 ile Antep fıstıklı, yüzde 16 ile fındıklı, yüzde 15 ile karamelli yüzde 12 ile bitter çikolata ve yüzde 2 ile beyaz çikolata takip ediyor. Türkiye’de kişi başına 3,1 kg çikolata ve 1,5 kg şekerleme tüketiliyor.

TÜRK HALKI EN AZ BİTTER ÇİKOLATAYI SEVİYOR
     Son yıllarda doktorların bitter çikolatanın sağlığa daha yararlı olduğunu söylemesi, dünyada bitter çikolataya olan ilgiyi arttırdı. Dünya’da tercih edilen tablet çikolata cinsi bitter çikolata olurken, bitter çikolata Türk tüketicisinin en az tercih ettiği çikolatalar arasında yer alıyor. Bitter çikolata en çok 25-45 yaş arası Türk kadınları tarafından tercih ediliyor.

MUTLULUK KAYNAĞI ÇİKOLATA
     Çikolatanın ana maddesi kakaoda 20 aminoasitten biri olan triptofan bulunuyor. Bu aminoasit mutluluk hormonu salgılıyor. Çikolatada bulunan seratonin hormonu mutluluk sağlarken aynı zamanda da melatonine yani uyku hormonuna dönüşüyor. Çikolatanın diğer yararları ise hem kan şekerini düzenliyor hem de demir eksikliğine iyi geliyor.


+ Benzer Haberler
» Kruvaziyerin yarısını Kuşadası ağırladı
» Lisanssız elektrik üretim yatırımcısı, oyun içinde kural değişikliği yaşıyor
» Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayımlandı
» Yıllık toplam ciro %129,8 arttı
» Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında düzenleme yapıldı
» Perakende satışın yıllık hacmi arttı
» Tarım Kredi’den temel tüketim ürünlerinde indirim
» Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,5
» Sabancı Holding’den ilk 6 ayda 6,4 milyar TL kombine yatırım
» “Küçükbaş hayvan sayısında artış var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni