• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak

14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Ukraynalı turistin yerini
İngiliz dolduracak


   ► Sektör temsilcileri, 2022 yılında 3 ile 3,5 buçuk milyon arasında İngiliz turistin geleceğini öngörüyorlar

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Bu yıl Şeker Bayramı ile sezonu açan turizm sektörünün doluluk oranı yüzde 80’nı buldu. Bayramda İngilizlerden gelen talep, savaş nedeniyle Ukrayna-Rusya pazarlarından kayıp yaşayan turizm sektörüne umut oldu. Pandemi kısıtlamalarının sona ermesi ile kapılarını açan İngiltere’den yoğun ilgi olacağını dile getiren sektör temsilcileri, 2019 yılında 2,5 milyon gelen İngiliz turistlerin bu yıl 3 ile 3,5 buçuk milyon arasında olmasını beklediklerini ifade ettiler. İngiliz pazarının büyümesinin yanı sıra savaş sonrası yaptırımlardan kaynaklı Avrupa’ya gidemeyen Rus turistlerin de Türkiye’yi tercih edeceklerini öngören sektör temsilcileri,  bu sezonu 42 milyon turist ve 33 milyar dolar kazanç ile kapatacaklarını tahmin ettiklerini söylediler.

2024’TE HEDEF 5 MİLYON İNGİLİZ TURİST
     Şeker Bayram tatilinin 5 gün ile kısıtlı olmasının tatil planlarını etkilediğini dile getiren Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Tatile çıkarken benzin ve yol harcamalarının gidip-dönmeye değmeyeceğini düşünen kişiler  vazgeçti. Ancak yüzde 80 doluluk oranı turizm için iyi bir başlangıç. 7,5 milyon Rus, 3,5 milyon Ukraynalı olarak 11 milyon turist  kaybımız var. Fakat yine de 2,5 milyon oranında Rus turistin geleceği öngörülüyor. Rusya-Ukrayna savaşının vermiş olduğu zarardan dolayı 36,5 milyon turistin olması beklenirken, İngilizin gelmesiyle 42 milyon turist bekleniyor. Bu durum, Almanya ve Rusya’dan sonra İngiltere’nin önemli bir pazar olduğunun göstergesi. 2024 ‘de ingiltere pazarında hedefimizin 5 milyon olması gerekiyor” dedi.

“İNGİLİZ TURİST CİDDİ BİR TALEPLE SEZONA BAŞLADI”
     Özellikle Muğla’nın Dalaman ve Sarıgerme Bölgesi’nde İngiliz turistlerin ciddi bir taleple sezona başladıklarını söyleyen İşler, “Pandemi koşularından sonra turizm gelirlerinin 2 katına çıkacağını ve 2019 yılını yakalama konusunda da çok az bir fark kaldığını gösteriyor. Dünyanın bu kaotik ortamında Türk turizmi ve ekonomimiz için çok sevindirici bir haber. Kurban Bayramı’nın hem yaz ayının en yüksek sezonu hem de okulların tatil olması nedeni ile başarılı geçeceğini öngörüyorum” diye konuştu.
     Maske, mesafe ve HES kodu uygulamasının kaldırıldığını hatırlatan İşler, müzik kısıtlamasının da son bulması gerektiğini ifade etti. İşler “Birçok sektör bu normalleşmeyi yaşadı. Müzik ve eğlence sektörünün de normalleşmeyi yaşaması lazım” dedi.

“KAR MARJLARI YÜKSEK BİR BAYRAM GEÇİRDİK”
     Şeker Bayramı’nın yüksek doluluk oranları ile geçtiğini belirten İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney, “Kar marjları yüksek bir bayram geçirdik. İki yıl pandeminin üzerine umut dolu bir bayram oldu. Bayramda yaşanan yüzde 80’lik doluluğun yüzde 60’ı yerli turistti. Mayıs sonu ve haziranda da yabancı turistler gelmeye başlar. Rus ve Ukraynalı turistler bizim için önemli. Yaşanan savaş nedeni ile  hasar alacağımız aşikar.  Mayıs ayında da beklenen Rus gelmedi ancak rezervasyonlar artıyor. Bu demek değildir ki her sene gelen Rus turist bu yıl da gelecek. Ancak yine de 4 milyon Rus turistin geleceğini düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

2019 RAKAMLARINA 2023’TE ULAŞILACAK
     Bu yıl İngiliz turist sayısının 2019 yılının 2 katı olacağını söyleyen Güney, “Temmuzda Kurban Bayramı tatili uzatılırsa turizm sektörüne artı yönde yansıyacak. Bu nedenle bu bayramın gelecek bayramdan daha dolu geçeceğini düşünüyorum. Pandeminin etkileri yavaş yavaş hayatımızdan çıkıyor ve yeni normale doğru gidiyoruz. 2,5 yılda aldığımız pandemi hasarını bu yaz sezonu ile toparlamaya başlarız. 2023 yılında da 2019 yılı rakamlarına döneriz” ifadesine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni