• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Pınar, 41 yılda 4 milyon çocuğa ulaştı

23 Haziran 2022 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Pınar, 41 yılda 4 milyon çocuğa ulaştı


           HABER MERKEZİ      
     1981 yılından bu yana aralıksız düzenlenen ve bu sene sürdürülebilirlik vurgusu yaparak “Benim Gözümden Dünya” temasıyla çocukları hayallerindeki dünyayı resmetmeye çağıran 41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları, düzenlenen ödül töreniyle ödüllerini aldı. Törende konuşan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “Bu yıl sürdürülebilirlik hedeflerimizden yola çıkarak “Benim Gözümden Dünya” teması ile düzenlediğimiz yarışmamızda çocuklarımızın nasıl bir dünya görmek istediklerini öğrenmek istedik. Anlıyoruz ki minik ressamlar daha sevgi dolu, çevreyle barışık ve huzurlu bir dünyada yaşamak istiyor. Bu doğrultuda kendi payımıza düşen sürdürülebilirlik adımlarını atmaya devam edeceğiz.”

     Pınar tarafından çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 41 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları, ödüllerine kavuştu. Jürinin gerçekleştirdiği değerlendirmenin ardından yarışmayı kazanan minik ressamlar, ödüllerini Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde 16 Haziran’da düzenlenen ödül töreniyle aldılar. Ödül Töreni AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding Kurumsal ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve SETBİR Başkanı İsa Coşkun, Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu ile Yaşar Holding yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

“ÇOCUKLARIMIZ DAHA SEVGİ DOLU, ÇEVREYLE BARIŞIK VE HUZURLU BİR DÜNYADA YAŞAMAK İSTİYOR”
     Açılış konuşmasını yapan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “41 yıldır hiç ara vermeden gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması adına sizlerle Eskişehir’de bir arada olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Eskişehir’deki fabrikamız, bu sene 25’inci yılını kutluyor. Bu vesileyle yarışmamızın ödül törenini Eskişehir’de gerçekleştiriyoruz. Resim yarışması ödül törenimizin ve Eskişehir fabrikamızın kuruluş yıldönümü mutluluğunu birlikte yaşıyoruz” dedi.

     İdil Yiğitbaşı; “Sürdürülebilirlik anlayışımız kapsamında ele aldığımız sosyal sorumluluk faaliyetlerimiz; eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında yoğunlaşıyor. 49 yıldır sadece ürünlerimizle değil gerçekleştirdiğimiz projelerimizle çocuklarımızın gelişimlerine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Çocukların özgüven ve yaratıcılık sezgileriyle sanatsal yönlerinin gelişimini olumlu etkileyen resim sanatının gücüne ve etkisine inanıyoruz. Bu yaklaşımla, ülkemizin en uzun soluklu ve en geniş katılımlı resim yarışmasını düzenleyerek çocuklarımızın hayallerine ortak oluyoruz.  Bugüne kadar toplam 4 milyondan fazla çocuğun resmiyle kendilerini ifade etmelerine destek olduk. Bu yıl sürdürülebilirlik hedeflerimizden yola çıkarak “Benim Gözümden Dünya” teması ile çocuklarımızın nasıl bir dünya görmek istediklerini öğrenmek istedik. Anlıyoruz ki minik ressamlar daha sevgi dolu, çevreyle barışık ve huzurlu bir dünyada yaşamak istiyor. Bu doğrultuda Pınar olarak kendi payımıza düşen sürdürülebilirlik adımlarını atmaya devam edeceğiz. Tam 41 yıldır çocukların hayallerine ortak olarak sanatla buluşmalarına aracılık etmekten ve bu tören vasıtasıyla sanatı ve minik sanatçıları ödüllendiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmesini ve sanatla iç içe bir ömür geçirmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

     Törende bir konuşma gerçekleştiren Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun; “Ülkemizin tarım ve gıda sektöründe 50 yıla yakın süredir çok değerli faaliyetler gösteren Pınar’ı böylesine anlamlı bir yarışma düzenlediği için kutluyorum. Bölgenin parlayan yıldızı Eskişehir’de Pınar Süt’ün fabrika kurmuş olması, bizler için büyük bir gurur kaynağı. Eskişehir, sanattan spora, sanayiden turizme her açıdan gelişmiş bir şehir olmasıyla dikkatleri çekiyor. Bu yıl 41’inci yaşını kutlayan Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, temelde uzun yıllardır titizlikle sürdürülen çalışmaların bir yansıması niteliğinde. Kapsamı yurtdışına açılmış bu yarışmada emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
     Yarışmanın jüri üyelerinden Prof. Dr. Hayri Esmer de konuşmasında; “Çocuk resimleri deyince rengârenk, cıvıl cıvıl, özgürce çizilmiş resimler akla geliyor. Aslında çocukların çizdiği resimler, bundan daha fazlasını taşıyor. Onlar, gördükleri dünyayı değil hayal ettikleri dünyayı anlatıyorlar. Dolayısıyla çocuk resimlerini irdelerken bildiklerimizi unutarak bu resimlere bakmalıyız. Kendilerine özgü bir hayal dünyaları var, insanın öz halini temsil edebiliyorlar.”

EN ÇOK BAŞVURU EGE BÖLGESİ’NDEN
     41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’na sırasıyla Ege Bölgesi’nden 2.770, Marmara Bölgesi’nden 2.208, İç Anadolu Bölgesi’nden 1.288, Akdeniz Bölgesi’nden 1.218, Karadeniz Bölgesi’nden 557, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 474, Doğu Anadolu Bölgesi’nden 284, özel eğitim uygulama okullarından 114, KKTC’den 109, Azerbaycan’dan 34, Almanya’dan 32 ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 17 başvuru alındı. Yarışmaya katılan 9.105 eser, Türkiye’de resim sanatına gönül vermiş Prof. Dr. Mümtaz Sağlam öncülüğünde kurulan ekiple ilk elemeye tabi tutuldu. İkinci elemede yer alan 457 eser, Jüri başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, jüri üyeleri Prof. Dr. Hayri Esmer, Doç. Devabil Kara, Hürriyet Gazetesi’nden İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi’nden Seray Şahinler Demir, Daily Sabah Gazetesi’nden İrem Yaşar, Cumhuriyet Gazetesi’nden Emrah Kolukısa ile sanat danışmanı Nazlı Pektaş tarafından değerlendirildi.

BİRBİRİNDEN GÜZEL HEDİYELER VERİLDİ
     Yarışma kapsamında Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi, özel eğitim uygulama okulları, KKTC, Azerbaycan, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere toplam 15 asil ve 17 yedek kazanan seçildi. Seçilen 15 asil kazanana tablet ve profesyonel resim aletlerinden oluşan resim çantası, 17 yedek öğrenciye de yine profesyonel resim aletlerinden oluşan resim çantası hediye edilirken özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların hayallerini resmetmesine olanak tanıyan kategoriyi kazanan 1 yarışmacıya tablet, 1 yarışmacıya da profesyonel resim malzemeleri ve çantası hediye edildi. Yarışmada ayrıca başarı gösteren 3 minik ressam jüri değerlendirmesi sonucunda Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla bir yıllık eğitim bursu kazandı. Ödüllü eserler 30 Haziran’a kadar Eskişehirli sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


41. ULUSLARARASI PINAR ÇOCUK RESİM YARIŞMASI SONUÇLARI

AKDENİZ BÖLGESİ
     Dolunay Mevlitoğlu / 9 Yaş / Antalya

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
     Yunus Emre Sağlam / 8 Yaş / Erzurum

EGE BÖLGESİ
     Doruk Seyrek / 7 Yaş / İzmir

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ
     Adar Bager Kılıç / 9 Yaş / Diyarbakır

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
     Lara Şahin / 9 Yaş / Ankara

KARADENİZ BÖLGESİ
     Rüzgar Deniz Tükenmez / 11 Yaş / Samsun

MARMARA BÖLGESİ
     Derin Kılınç / 9 Yaş / İstanbul

ÖZEL EĞİTİM VE UYGULAMA OKULLARI
     Nisa Nur Efe  / 13 Yaş / İzmir

YURT DIŞI KATEGORİSİ

AZERBAYCAN
     Medine Zerbelizade / 10 Yaş / Sumqayıt

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
     Daria Zarudnitcaia / 10 Yaş / Gazimagusa

ALMANYA
     Merhem Echchaib / 6 Yaş /  Essen  

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ
     Şeyha el Mutairi / 11 Yaş

 


+ Benzer Haberler
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni