• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Üretimde güçlüyüz, ticarette sözümüz yok”

01 Ağustos 2022 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

“Üretimde güçlüyüz,
ticarette sözümüz yok”


   ► Tarımsal Emtia Borsaları Piyasalarının Önemi Çalıştayı’nda mevcut fırsatlarla tarımdaki sorunların çözebileceği belirtildi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Borsamız ev sahipliğinde; İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) ile İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi iş birliğinde ‘Tarımsal Emtia Borsaları Piyasalarının Önemi Çalıştayı’ gerçekleştirildi. İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası’na üye farklı ülkelerden yaklaşık 20 temsilcinin katılım sağladığı çalıştayın açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, ICCIA üyelerinin dünyanın tarımsal üretim değerinin yüzde 20’sine sahip olduğunu vurguladı. Kestelli, “3,5 trilyon dolarlık dev pazardan 695 milyar dolar pay alıyoruz. ICCIA üyelerinin dünya Tahıllar üretiminde payı yüzde 13,8, meyve üretiminde payı yüzde 21, bakliyat üretiminde payı yüzde 18, Sebze üretiminde payı yüzde 14, şeker bitkileri üretiminde payı yüzde 9,8. Ama ürettiğimiz ürünlerin değerini biz belirleyemiyoruz. Üretimde güçlüyüz ama işin ticaret kısmında yeterince sözümüz geçmiyor” diye konuştu.

“GIDA GÜVENLİĞİ ACİL MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKEN BİR KONU”
     Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaşın dünyayı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bıraktığını aktaran Kestelli, “Bu tehlikenin adı gıda krizi. Zaten azalan tarım alanları, susuzluk, iklim felaketi gibi tehditler yüzünden 8 milyara dayanan dünya nüfusunu doyurmakta zorlanan tarımsal üretimin, eşit ve adil dağılmamasının nasıl büyük bir risk oluşturduğu net olarak görüldü. Tarımsal üretimde kendi kendine yetebilmenin önemi çok daha iyi anlaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük etmesiyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması sayesinde küresel açlık krizi şimdilik ötelendi. Ama tekrarlanmaması için gerekli adımları atmalıyız. Malum; özellikle tahıl konusunda Rusya ve Ukrayna’ya bağımlı olan ülkelerin büyük bölümü Afrika ülkeleri. Çoğu da Müslüman ülkeler. Halihazırda dünya genelinde kronik açlık çeken insan sayısı 768 milyona ulaştı. Birleşmiş Milletlere (BM) göre, küresel nüfusun 2050 yılında 9,7 milyarı bulması bekleniyor. Gıda talebinin de yüzde 60’a kadar artacağı öngörülüyor. Bu da gıda güvenliğini acil müdahale edilmesi gereken bir konu haline getiriyor” diye konuştu. BM Kalkınma Programı Gıda İsrafı Endeksi Raporu 2021 verilerine göre, dünyada üretilen gıdanın yüzde 17’sinin israf edildiğini söyleyen Kestelli, “Sadece Türkiye’de her yıl 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Hanelerimizde kişi başı yıllık 93 kilogram gıdayı israf ediyoruz. Üretimi artırmak uzun vadeli emek ve yatırım gerektiriyor. Ama israfı önlemek çok daha hızlı ve kolay bir çözüm” dedi.

“ÇALIŞTAY TARIM SEKTÖRÜNE ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNACAK”
     Tarım emtia borsaları söz konusu olduğunda Türkiye’nin zengin bir tarihsel konumu olduğunu aktaran ICCIA Genel Sekreteri Yousef Hasan Khalawi “Halihazırda devam eden küresel meydan okumaların, pandemi, gıda krizi ve diğer sorunlar karşısında söylemimiz gerekenlerden biri şu; çalıştay doğru zamanda doğru yerde organize edilmiş. Tarım emtia borsaları söz konusu olduğunda Türkiye’nin zengin bir tarihsel konumu var. ICCIA olarak inanıyoruz ki mevcut fırsatlar kullanılarak bu krizi aşabileceğiz. Bunu yapmak için stratejik bir plan uygulamalıyız ki karşı karşıya kaldığımız sorunlarla başa çıkabilelim” dedi. Çalıştayın hedefleri arasında tarımsal ürünlerin rekabet ve kalitesinin desteklenmesi ve geliştirilmesi olduğunu aktaran Khalawi, “Bu noktada tarımsal popülasyonun, tarımsal koşulların sağlanması, tarımsal ürünlerin geliştirilmesi önemli. Bu çalıştay üzerinden gerçekleşecek farkındalığı dört gözle bekliyoruz. Tarımsal emtia piyasalarının önemi konusunda burada çalışmalar yürüteceğiz. Bu tarım sektörüne önemli katkılarda bulunacak. Üreticilere çiftçilere yüksek kalite mahsullerin geliştirmeleri konusunda önemli zemin oluşturacak” ifadelerinde bulundu.

“ATIK KONUSUNDA İNOVATİF YAKLAŞIMLAR GELİŞTİRMELİYİZ”
     Tarımın hayati olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı İSEDAK ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği Genel Müdürü Fatih Ünlü, “Tarımın önemi çok daha arttı. Tarımla ilgili birçok problem var. Özellikle atık, gıda konusunda çok önemli bir nokta. Hasadın ardından dikkat edilmesi gereken önemli bir alan.  Atık konusunda inovatif yaklaşımlar geliştirmeliyiz. Hasadın hemen sonrasında neredeyse yüzde 35 kadar kayıp söz konusu. Bu elde olan imkânların kullanılmayışıyla ilgili. Mesela kiraz üreticileri meyve bahçesindeyken onu hemen soğuk bir zincire koyarak raf ömrünü uzatıyor, böylelikle atıktan kurtuluyor. Böyle önlemler alınmalı. Hasat sonrası koşulların iyi bir şekle getirilmesi gerekiyor. Farklı yöntemlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor” diye konuştu. Çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Ünlü, “Çiftçiler çok fazla emek harcıyorlar, çiftçilerin gelir kazanmaları lazım. Bu çabaların karşılığını alabilmesi konusunda müdahalelerin yapılması önemli. Çiftçilerin yaşı artıyor. Gençlerden çok fazla tarıma yönelen yok. Çiftçiler tarımdan para kazabilirse gençlerde bu alana yönelir. Toprak ve araziyle ilgili daha az su tüketilmeli. Türkiye suyun bol olduğu bir ülke olmasına rağmen bazı alanlarda su sıkıntısı başlamış durumda. Suyu çok dikkatli kullanmalıyız. Sürdürülebilir tarımın bu konuda geliştirilmesi lazım” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni