• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Üretimi azaltmak dışında çare kalmadı”

21 Ocak 2022 Cuma 17:00
12
14
16
18

“Üretimi azaltmak dışında çare kalmadı”

   ► Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından doğalgazın OSB’lere yüzde 40 oranında kısıtlandığı duyuruldu

           HABER MERKEZİ      
     Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü, Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20 Ocak itibariyle 10 gün süre ile yapılamayacağını duyurdu. Açıklamada, elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağı aktarıldı. Duyuru ardından  Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın doğalgazın yüzde 40 oranında kısıtlandığı ifade edildi.  Açıklamada, sektör temsilcilerinin bu olumsuz gelişmelerin üretimi, ihracatı ve istihdamı sekteye uğratacağı belirtilerek, Türk sanayicisinin, üretimi durdurmak ya da azaltmak dışında çaresi kalmadığı aktardı.

“ARZ-TALEP DENGESİNİ SAĞLAMAKTA GÜÇLÜKLER YAŞANIYOR”
     BOTAŞ Doğalgaz Toptan Satış Daire Başkanlığı kararının sanayi üretimine büyük ölçüde sekteye uğratacağı aktarılan açıklamada,  “Sanayiciler fahiş oranda artan enerji maliyetlerine çözüm bulunmasını isterken,  bu durum ile karşılaştı. 21 Ocak 2022 Cuma, saat 08.00 itibariyle başta OSB’ler olmak üzere tüm fabrikalara yapılan gaz akışının sınırlandırılacağı açıklandı.

“GAZI KISITLAMAK, ÜRETİMİ KISITLAMAK DEMEKTİR”
     Günlük tüketimdeki yüzde 40 oranındaki doğalgaz kesintisine uymayanlara müeyyideler uygulanacağını açıklayan  Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Bir fabrikada neden doğalgaz tüketilir, üretmek için. ‘Gazı kısıtladık’ demek, ‘üretimi kısıtladık’ demekle aynı şeydir. Üretim planlaması kapsamında borçlanıp yatırım yapmış, sipariş alıp taahhüt vermiş, ihracat sözleşmesi imzalamış, yeni istihdam alanları oluşturmuş yüzlerce, binlerce firmanın üretimini durdurmak ya da azaltmak dışında başka bir çaresi kalmamıştır. Bu dönemde daha çok gaza basmamız gerekirken, Türk sanayicileri olarak gazı kısıp frene basmanın mantıklı bir izahını yapamamaktayız ” diye konuştu.

“OSB’LER EKSTRA ZAMMA MARUZ KALACAKLAR”
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) 1 Ocak itibariyle uygulamaya aldığı kademeli tarife ile OSB içerisinde üretim yapan firmalara ayrı bir ceza kesildiğini aktaran Bahar, “Organize sanayi bölgelerinde üretim yapan firmalar yıllık 300 bin metreküp altında doğalgaz tüketmelerine rağmen, kendi tüketimleri üzerinden değil de OSB’nin yıllık toplam tüketimi üzerinden değerlendirileceği için ekstra bir zamma maruz kalacaklar”dedi.

“DOĞALGAZDA SIKINTI”
     Botaş’ın açıklamasından sonra İran’dan arıza ve kesinti olduğuna dair teyid gelmedi. Bazı kaynaklara göre, İran’a çok uzun zamandır ödeme yapılmadığı için İran’ın önce uyardığı, sonra kesme ihtarında bulunduğu ve nihayet fiilen kestiği iddia edildi.


+ Benzer Haberler
» Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti
» 17 ilde 243 arazi özelleştirilecek
» Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi
» Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi
» Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı
» 2021’de trafik kazalarında 5 bin 362 kişi hayatını kaybetti
» İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak
» Darphane mal ve hizmet alımları doğrudan temin edilebilecek
» Letonyalıların Türkiye’de vizesiz kalış süresi 90 güne uzadı
» Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,3 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni