• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Venezuela ile tarım alanında 3 iş birliği anlaşması

15 Haziran 2022 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Venezuela ile tarım alanında
3 iş birliği anlaşması


   ► Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve ‘Turkish land’ olarak adlandırılan bölgede tarımsal yatırım yapılacağı ve elde edilecek hasılatın %70’inin yatırımcıya, geri kalan %30’unun da Venezuela’ya bırakılacağı ifade edildi.

           HABER MERKEZİ      
     Tarım ve Orman Bakanlığı, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ziyaretinde gerçekleştirilen tarım alanında imzalanan anlaşmalar ve Türkiye’nin tarımsal varlığı ve üretimine ilişkin açıklama yaptı. İki ülke arasında üç ayrı iş birliği anlaşması imzalandığı belirtilen açıklamada, bu anlaşmalardan birinin ‘Bitki Koruma ve Karantina Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı’ olduğu aktarıldı. Açıklamada, “Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilman Castro Soteldo, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye Türk yatırımcıların Venezuela’da 400 bin hektar tarımsal alanda yatırım yapabileceklerini belirtti. Yapılan teklife göre, Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve ‘Turkish land’ olarak adlandırılan bölgede tarımsal yatırım yapılması ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının da Venezuela’ya bırakılması ifade edildi. Yatırımcının elde edeceği hasılatın Türkiye’nin ihracatı için de kullanılabileceği kaydedildi” denildi.

“TARIMSAL HASILA BAKIMINDAN AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ”
     “Türkiye 23,4 milyon hektar işlenen tarım arazisi varlığı ve her geçen gün artan tarımsal üretimi sayesinde 85 milyon nüfusunu, yaklaşık 5 milyon geçici koruma statüsündeki sığınmacıyı ve hedeflenen en az 50 milyon turistin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek durumda” denilen açıklamada, “Türkiye aynı zamanda dünyanın en önemli tarım ve gıda ürünleri ihraç eden ülkeleri arasında. Tarımsal hasıla bakımından da Avrupa’da birinci. Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar ve üretime yönelik teşvikler ile çok sayıda tarım ürününde de dünyada liderliğimiz devam ediyor. Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2020 verilerine göre; dünya bitkisel ürünler üretiminde 12’nci sebze üretiminde 4’üncü ve meyve üretiminde ise 6’ncı sırada” ifadeleri kullanıldı.

“TÜRKİYE KAZAN-KAZAN PRENSİBİYLE YATIRIM YAPIYOR”
     Günümüzde birçok ülkenin gelecekteki tarım ve gıda ürünü ihtiyaçlarını temin etmek için farklı ülkelerde tarımsal faaliyetlerde bulunduğu vurgulanan açıklamada, “Dünya Ticaret Örgütü raporlarına göre, yaklaşık 41 ülke başka ülkelerde arazi kiralarken, 62 ülke de arazilerini başka ülkelere kiraladı veya sattı. Kendi ülkeleri dışında tarımsal yatırım yapan ülkeler bu yatırımlarını mevcut tarım ve gıda ürünleri ihtiyacı için değil, gelecekte dünya gıda piyasasında söz sahibi olmak için yapıyor. Türkiye, tarımsal yatırım yaptığı ülkelere sömürgeci bir prensiple yaklaşmıyor, aksine kazan-kazan prensibiyle yaklaşıyor. Tarım ve gıda ürünü yatırımlarına ihtiyaç duyan ülkeler yatırım konusunda Türkiye’ye bizzat kendileri teklifte bulunuyor. Nüfusu 2050’li yıllarda 100 milyonun üzerine çıkması beklenilen Türkiye’nin, 2053 vizyonunun da bir gereği olarak tarımsal üretimini artırması aklın ve bilimin bir gereği. Bakanlığımız hem yurt içinde hem de yurt dışında tarımsal alanda yatırım yapan yatırımcılarımızın yanında olmaya devam edecek” diye belirtildi.


+ Benzer Haberler
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni