• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yabancının ilgisi var, iştahı az

22 Haziran 2022 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Yabancının ilgisi var, iştahı az


   ► Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile yabancı yatırımcıların tereddütleri olduğunu söyleyen Karabağlı, buna rağmen Türkiye’ye yoğun ilgi gösterdiklerini dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD), Yatırım Zirvesi’nin ardından yatırım ortamı ve ekonomik gündem hakkında değerlendirmede bulunmak amacıyla toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, Yatırım Zirvesi’ne yoğun ilgi olduğunu söyleyerek, toplamda 350 katılımcının bulunduğunu ve 30’un üzerinde sanayi kuruluşu ile yatırımcı arasında anlaşma imzalandığını dile getirdi. Karabağlı, “Yabancı yatırımcıların Rusya-Ukrayna savaşı ile ciddi tereddütleri vardı. Ancak bu durumu yönetebilir hale geldik. Türkiye’nin çok önemli bir lojistik özelliği var. Bu nedenle de yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi var. Ancak yatırım yapma noktasında iştahı az. Biz bu ilgiyi tetiklemeye çalıştık” dedi.

“400-500 MİLYON DOLARLIK İŞLEM HACMİ ÖNGÖRÜYORUM”
     Bu zirve ile köprü vazife görmek istediklerini belirten Karabağlı, “Sanayicinin işini kolaylaştırmak, katkı sağlamak ve ihtiyaç duyduğu paraya erişimini mümkün kılmak amacındayız. İşletmecilerin sermayelerini karşılamasının yanı sıra yatırım yapmalarını da hedeflemiştik. 3 ay önce hazırlıklara başladık. İzmir, İstanbul ve Ankara havalimanında billboardlarda duyurular yaptık. Yaklaşık 3 milyon kişiye ulaşan bir duyuru oldu. 6 Haziran’da İzmir’de ilk defa sanayici ile yatırımcıları bir araya getirerek tarihe geçtik.  27 tane ana sponsor var.  18 Mayıs’ta sponsorluğumuzu doldurduk.  2 Haziran’da ise 300 kişilik katılımcıyla yerimizi tamamladık. 250 firma sahibi ve yönetim kurulları, 50’nin üzerinde sanayi kuruluşu temsilcisi, 50 basın ile 350 üzerinde katılım oldu. Finansal sonuçları konusunda ise 400-500 milyon dolarlık işlem hacminin ortaya çıkacağını öngörüyorum” diye konuştu.

“YABANCI YATIRIMCININ TÜM SEKTÖRLERE İLGİSİ VAR”
     Yabancı yatırımcının tüm sektörlere ilgi gösterdiğini vurgulayan Karabağlı, “Başta bilişim ve elektrik olmak üzere gıda, makine, teknoloji ve hizmet sektörüne kadar çeşitli sektörlere ilgi yoğundu. Çünkü Türkiye, Avrupa’ya göre ucuz olmasıyla öne çıkıyor. Navlun fiyatlarının yükselmesi nedeni ile yakın lokasyonda iş yapmak avantajlı bir durum. Ayırca yabancı finansal kuruluşlar Türk mühendisine güveniyor.  Yaptığımız zirvede de bunu gördük. Yaklaşık bine yakın yatırımcı ile sanayici arasında temas meydana geldi. Çeşitli kanallardan yapılan yayınlarla da 25-30 bine yakın izlenme görüldü ve bu rekor olarak tarihe geçti. Manisa, İstanbul gibi çevre illerden gelen kuruluşlarda vardı ancak bu zirve ile İzmir’de için yeni bir anlayış başladı. Artık sanayici nasıl ve kiminle yatırım yapacağını öğrenip  doğru adım atabilecek. Çünkü bir panelde 3 yatırımcıyı yan yana getirerek yapılması zor olanı başardık” açıklamasında bulundu.

“YATIRIM ZİRVESİ’Nİ ULUSLARARASI DÜZEYE TAŞIYACAĞIZ”
     Karabağlı, Yatırım Zirvesi’nde Türkiye’yi öne çıkarmayı amaçladıklarını dile getirdi.  Amacımız ulusal düzeyde bir farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Karabağlı, “İkinci ve diğer zirve toplantılarını İstanbul, Ankara ve İzmir şeklinde düzenlemeyi de düşündük. Esas olay yatırımcı ve ülke çıkarlarının öne çıkarılması. Bu nedenle ilk olarak ulusal başladık ve uluslararası düzeye taşıyacağız. Bu defa çalışmalarımıza 5 ya da 6 ay öncesinden başlayacağız. Bir diğer amacımızda ikinci zirve toplantılarında deneyimli konuşmacılara daha çok yer vereceğiz. Ayrıca toplantılarımız genel seçim ile aynı döneme denk gelmemesi için de takvimi dikkate alarak yürüteceğiz” dedi.

“ASGARİ ÜCRETE HATIRI SAYILIR ZAM YAPILMALI”
     Asgari ücretin yıl boyunca aynı kalmasının rasyonel ve yönetilebilir olmadığını aktaran Karabağlı, “Hükümetin bu konuda önemli bir hamle yapacağını düşünüyorum. İş dünyası olarak buna son 3 aydır hazırlanıyoruz. Çünkü  alım gücü her geçen gün düşüyor. Tüm dünyada enflasyon hakim. Emtia fiyatlarında ciddi artışlar var. Mazot fiyatı 30 TL’yi geçti. Aynı şekilde petrol fiyatları da artıyor. Bunu bir şekilde çalışma arkadaşlarımıza yansıtmak zorundayız. Bu nedenle sabit ücretli kişilere hatırı sayılır bir zam oranın yapılması gerektiğini düşünüyorum” ifadesine yer verdi.  

KARABAĞLI: EBSO BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ADAYIYIM
     Önümüzdeki aylarda yapılacak Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) seçimlerindeki başkan adaylığı ile ilgili açıklamada bulunan Karabağlı, “Bu sürece adaylık değil aday adaylığı denmesi gerekiyor. Önce herkes kendi komitelerinde meclis üyesi seçilmeli. O zaman seçime girilebiliyor. Belirli bir süredir mevcut başkanımızın çok fazla adaylığa niyeti olmadığı yönünde görüşler oldu. Bu yüzden de bir başkan arayışı oldu. Biz de bir grup arkadaşımızla görüşebiliriz zaman ayırabiliriz dedik. Dolayısıyla böyle bir yola çıkarak hareket ettik. EBSO meclisindeki görüşlerden sonra son 20 gündür EBSO Başkanı Ender Yorgancılar’ın yeniden düşünme ihtimali gündeme geldi. Biz şu ana kadar kendisinden bir şey duymadık. Biz yola çıktık. Başkanımız aday olursa ya da başka adaylar çıksa da biz yolumuza devam edeceğiz. Bunun için heyecanımız, enerjimiz ve ayırıcak zamanımız var” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Samsung, denizlerdeki kirliliği azaltan çalışmalarını açıkladı
» Online alışverişte kadın giyim ve ayakkabı üst sıralarda
» Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü doğalgaz dönüşüm işi yaptıracak
» “Türkiye’de üretip 5 kıtaya ürün ihraç ediyoruz”
» KPMG ve TIRPORT’tan lojistik sektörünün geleceği için iş birliği
» 20 yıllık rüya gerçek oluyor
» Türkiye tatil için denizi tercih ediyor
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni