• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yangın anında maruz kalınan duman ve kimyasallar itfaiyecileri tehdit ediyor

02 Ağustos 2022 Salı 10:00
12
14
16
18

Yangın anında maruz kalınan duman ve kimyasallar itfaiyecileri tehdit ediyor


           HABER MERKEZİ      
     Her yıl dünyada çıkan milyonlarca yangında aktif olarak görev alan itfaiyeciler, ciddi sağlık riski altında çalışıyor. Görevleri sırasında maruz kaldıkları duman ve tehlikeli kimyasalların kanser de dahil olmak üzere çalışanlarda birçok meslek hastalığına yol açabildiğini aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, yangın söndürme çalışmalarına destek olan her bireyin bu hastalık risklerinden korunabilmeleri için 4 önlemi paylaşıyor.
     Dünya çapında ormanlarda, yerleşim yerlerinde ya da iş yerlerinde çıkan yangınlar, iklim değişikliğinin de etkisiyle her yıl ciddi artış gösteriyor. Bu yangınlarla mücadele etmek için çoğu zaman hayati risk altında çalışan söndürme görevlileri, birçok zararlı maddeye maruz kalıyor.

     Çalışanların görevleri sırasında duman, yüksek sıcaklık ve kanserojen etkisi bilinen kimyasallarla iç içe çalışırken karşılaştıkları sağlık sorunlarının ilk sıralarında tahmin edildiğinin aksine yanıklar yok. Kas çekilmesi, burkulmalar, ısı stresi, düşmeler ve kaymalar ile özellikle solunum yolları rahatsızlıkları, itfaiyecilerin en sık yaşadığı sağlık sorunlarının başında geliyor. Koruyucu ekipmanların, yangın tehlikelerinden korunmada büyük önem arz ettiğini belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, itfaiyecilerin olası sağlık problemlerine yönelik alabilecekleri önlemleri sıralıyor.

Kapsamlı eğitim ve tecrübe her şeydir
     Ateşin kuralları yoktur. Her yangın deneyiminde bambaşka tecrübeler edinilebilir. Dolayısıyla göreve başlamadan önce kapsamlı eğitim ve deneyim kazanmak, itfaiyecilerin yaralanmayı ve yangına karşı tedbirli olmayı öğrenmeleri için en önemli yollardan biridir.

Tam koruyucu ekipman birçok riski önler
     İtfaiyeciler, yangınla mücadele ederken her zaman koruyucu giysi ve ekipmana özen gösteriyor ve bu sayede yanıklar, en sık karşılaşılan sorunlardan biri değil. Ancak solunum yolları rahatsızlıkları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Duman, zararlı kimyasallar ve özellikle araç, çöp konteynerleri ve yapı yangınlarında ortaya çıkan zararlı toksinlerden korunabilmek için uygun maske ve solunum cihazı kullanımına çok daha fazla dikkat edilmeli. Endüstriyel alanlarda oluşabilecek yangınlara yönelik olarak kaçış maskeleri ya da tüplü solunum maskeleri çalışanların erişebileceği alanlarda tutulmalı, bunlardan tasarruf gözetilmemelidir.

Hareketler olabildiğince kontrollü yapılmalı
     Yangın sırasında genelde ani gelişen kurtarma olayları, bireyleri ya da hayvanları taşıma gerekliliği, tahliye refleksleri ve farklı pozisyonlarda çalışma gerektiren durumlar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla aşırı efora bağlı bazı rahatsızlıklar, burkulmalar, kas çekilmeleri ve kayıp düşmeler çok sık yaşanıyor. Zorlu koşullar altında çalışmaktan kaynaklı bu tür riskleri en aza indirebilmek için mümkün olduğunca görev sırasında ara verilmeli, vardiyalı çalışılmalı, iş dışında düzenli tatbikatlar ve egzersiz yapılmalı.

Kişisel ve ekipman temizliğine özen gösterilmeli
     Yangına müdahale edilip merkeze döndükten hemen sonra ekipmanların tamamı mutlaka uygun yollarla temizlenmeli. İtfaiyeciler görev sonrası mümkünse 1 saat içinde duş almalı. Koruyucu ekipman zararlı maddelerin birçoğuyla teması sınırlasa da küçük parçacıklar cilde bulaşabilir.


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni