• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yangınlar elektronik cihazlara da zarar veriyor

06 Temmuz 2022 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Yangınlar elektronik cihazlara da zarar veriyor


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’de 2021 yılı, son 9 yılın en yüksek sayıda yangınlarının yaşandığı yıl oldu. Özellikle yangınlarda canlı hayatının tehlikeye girmesinin yanı sıra elektronik cihazların da ciddi hasar aldığını aktaran Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yüksek ısıya ve dumana maruz kalan her türlü elektronik cihazdaki veri kaybını en aza indirmek için 4 adım paylaşıyor.

     Havalar ısınıyor, termometreler rekor sıcaklıklara ulaşırken yangınlarda da artış meydana geliyor. Yaşam alanlarının ve canlı hayatının zarar gördüğü yangınlarda elektronik cihazlar da ciddi hasar alabiliyor. Özellikle verilerin altın değerinde olduğu bir dijital dünyanın içerisinde olduklarını hatırlatan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, her türlü elektronik cihazdaki veri kaybı miktarının ateşe maruz kalma süresinden duman, kum gibi ekstra kirleticilere kadar birçok farklı faktöre bağlı olarak değiştiğini belirtiyor.

     Günal, yangın söndürüldüğünde ve cihazlara ulaşıldığında en önemli aşamanın çalıştırmamak olduğunu vurgularken veri kaybını en aza indirmek için 5 ipucunu sıralıyor.

1. Elektronik cihazı kesinlikle çalıştırmayın
     Yaşanan tek hasar duman hasarı olsa bile yüksek ateşe maruz kalan bilgisayar, telefon gibi tüm cihazları çalışmaya zorlamak cihazın sabit diskinde daha fazla veri kaybına neden olabilir.

2. Islanırsa kurutmaya çalışmayın
     Yangının söndürülmesi sırasında elektronik cihazlar ıslanabilir, böyle bir durumda cihaz kesinlikle kurutulmamalı. Sabit sürücüleri yangından kurtardıktan sonra fazla nemini almak için bir havluyla silip plastik torbada uzmanlara devretmek en doğru yol olacaktır.

3. Cihazı sarsmayın
     Birçok kullanıcı, yangından zarar gören elektronik cihazların bileşenlerinin sağlam olup olmadığını anlamak için sallamaya, sökmeye veya temizlemeye çalışıyor. Sağlıklı durumdayken bile sallamak ya da açmaya çalışmak oldukça hassas olan bu cihazlara zarar verirken yanmış cihazlarda bu hareketlerden özellikle kaçınılmalı.

4. Veri kurtarma uzmanlarından destek alın
     Yangın sırasında elektronik cihazlar eriyebilir, mühürlenebilir. Bu tarz ekstra durumlarda cihaza kesinlikle dokunmamak ve en hızlı şekilde bir uzmandan destek almak bazı verilerin kurtarılmasını sağlayabilir.

5. Yedeklemeyi unutmayın
     Yangın, deprem ya da sel fark etmeksizin her türlü doğal afette ya da beklenmeyen durumda cihazların zarar görme riski çok yüksek. Hem bu tür durumlara karşı hazırlıklı olabilmek hem de veri kaybını önleyebilmek için düzenli yedekleme yapmak ciddi önem taşıyor.


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni