• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yayınevleri kâğıt zamları altında ezildi

06 Ocak 2022 Perşembe 12:00
12
14
16
18

2021 yılı içinde saman kâğıdı yüzde 35, 1. hamur kâğıt yüzde 70, kuşe kâğıt yüzde 300’e varan oranlarda zamlandı. 700 dolara alınan kağıdının ton fiyatı 1400 dolara çıktı

Yayınevleri kâğıt zamları altında ezildi


   ► Yayınevleri, kısa vadede çözüm olarak kâğıt ithalatına hükümetin sübvansiyon uygulaması ve kâğıt fiyatlarına uygulanan yüzde 10 fonun kaldırılması talep ediliyor.

           DİLAY SARKİLER      
     Dövizdeki hareketlilik üretim yapan tüm sektörleri olduğu gibi yayıncılık sektörünü de vurdu. Kâğıt fiyatlarındaki artışa yetişemeyen yayınevleri zor bir dönemden geçiyor. Pandemi sürecinde kâğıt fabrikalarının daha çok ambalaj kâğıdı üretimine yönelmesiyle arzda yaşanan dengesizliğin üzerine zamlar eklendi. Ocak 2021’de 7,30 TL olan döviz kuru yıl sonuna kadar iki katına çıktı. Döviz artışının yanı sıra hammaddeye gelen zamlarla birlikte kâğıt fiyatları ortalama yüzde 150 arttı. Yayınevleri tedarik sıkıntısı yaşıyor. Basım sayısını yarı yarıya indiren yayınevlerinin yanı sıra tamamen durduranlar da oldu.
     Yeni baskıların azaltılması veya durdurulması yayınevlerinde okurla olan bağını koruyamayacakları endişesini doğurdu. Tekrar zam bekleyen yayınevleri, 30 TL’ye satılan bir kitabın fiyatının zamlarla birlikte 60 ile 80 TL’yi bulabileceğini belirtiyor.
     Yayıncılara göre bu artışlar yeni sorunlara yol açacak. Okuyucu kitlesi basılı kitaptan dijital ortamda PDF formatına kayacak ve korsan yayıncılık artacak. Süreçten en çok etkilenen ise küçük ve orta ölçekli yayıncılar oldu. Kitap basmakta zorlanan yayınevleri yayın programlarını tekrar düzenliyor. Satış ihtimali daha az olan kitaplar süresiz bir şekilde erteleniyor.


KÂĞIT İTHALİNDE DÜZENLEME TALEBİ
     Fiyat artışlarının ardından yayınevlerinin yeni baskıları durdurmaya, bekletmeye veya iptal etmeye başladıklarını ifade eden Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, “Tekrar baskıların yapılması bile şu an yayınevleri için zor. Bununla birlikte Türkiye Yayıncılar Birliği olarak bizim, sektör için bazı taleplerimiz var; Türkiye’de özelleştirme ile kapanan kâğıt endüstrisini tekrar ayağa kaldırmamız, kendi kağıdımızı üreteceğimiz döneme kadar devletin kâğıt ithalatı konusunda yayıncılık sektörünü sübvanse etmesi gerekiyor. Aksi takdirde yazılı kültürümüzde kültürel çeşitlilik daha da olumsuz yönde etkilenecektir. Kâğıt ithalinde, gümrük birliği ülkeleri dışında kalan ülkelere uygulanan yüzde 10’luk verginin kaldırılıp başka ülkelerden kâğıt ithalatının önünün açılması, ithal kâğıtta rekabetin önünün açılması, kâğıtlarda uygulanan KDV’nin sıfırlanması yine taleplerimiz arasında” açıklamasında bulundu.

“SELÜLOZ VE NAVLUN FİYATLARI DA ARTTI”
     Kocatürk, yaşanan kur artışı ile birlikte kâğıt fiyatlarında durumun daha vahim bir hâl aldığını belirtti. Kocatürk, “2021 yılının başından bu yana, ithal edilen birinci hamur ve kitap kapağı kâğıtlarında yüzde 110, kuşe kâğıtlarda yüzde 100’e, kitap kâğıdında da yüzde 30-35’e varan, döviz bazında fiyat artışları oldu. 22 Aralık tarihinde yüzde 70 kur artışının yaşandığı koşullarda, kâğıt fiyatlarında yüzde 200’e yakın artış yaşandı. Kâğıt hamurunun fiyatı 2020’de ton başına 700-750 dolar iken, 2021’de bin 200 dolara çıktı. Sektörümüzü olumsuz etkileyen mesele sadece kâğıt değil; selüloz fiyatlarının ve ithal edilen kâğıdın navlun bedelinin artması da bizi olumsuz etkiledi” dedi.

KİTAP FİYATLARINDA YÜZDE 40 ZAM
     Kocatürk, son krizle birlikte, satılan kitapların yayınevlerine hemen hemen hiç para kazandırmadığını söyleyerek, “Artan maliyetlerle birlikte genel olarak kitap fiyatlarında yüzde 40’lara varan zamlar gündeme gelmeye başladı. Kitaplarda boyutlandırma farklılıklarına gidiliyor, bu şekilde kâğıdın firesi düşürülüyor. Baskı adetleri düşürüldü, sert kapak kitaplar karton kapağa çevrilmeye başlandı, iç kâğıtta da belki daha ince veya daha tasarruflu kağıtlara yönelme var” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLER KİTAP ALAMIYOR”
     Kocatürk, yayıncıların yeni başlık yayınlamaktan imtina ettiklerini söyleyerek, “Genel olarak bütün kategorilerde geri çekilme var çünkü yaşanan kriz sebebiyle yayıncılarımız öncelikle çok satan kitapları basmayı tercih ediyorlar. Türkiye kitap perakende pazarının yüzde 44,20’sini oluşturan eğitim yayıncılığında da diğer kategorilerde olduğu gibi fiyat artışları olduğu için öğrenciler şu an istedikleri kitabı alamıyorlar. Yardımcı kaynak kitaplara da yüzde 20 ile 50 arasında zam geldi” dedi.

“KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK OLUMSUZ ETKİLENECEK”
     Yayıncıların pandeminin başından beri basımını beklettikleri telif eserler olduğunu ifade eden Kocatürk, “Kur kriziyle birlikte yurtdışına yapılacak telif ödemelerinde aksamalar oldu. Bu durum, yazılı kültürümüzün yansıttığı kültürel çeşitliliği orta ve uzun vadede zedeleyecek. Özellikle küçük ölçekli yayınevlerinin uzun vadede faaliyetine devam etmeleri zorlaşıyor” diye konuştu.


KİTAP BASIM MALİYETİ İKİ KATINA ÇIKTI
     Kor Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Onur Öztürk, kâğıt zamlarının ardından yayıncılar olarak önlerini göremediklerini söyledi. Öztürk, “Yayıncılıkta en büyük üretim maliyeti kâğıt tedariki oluyor. Biz de kâğıdı dolar ya da euro bazlı alıyoruz. Döviz kuru ne kadar etkileniyorsa bizim de kâğıdı aldığımız fiyat o kadar etkileniyor. Kâğıt maliyetimiz iki katına çıktı. Kâğıdı ithal ettiğimiz Avrupa ülkelerinde gelen zamlar da bizim alış fiyatımızı doğrudan etkiledi” dedi.

“YAYINCILIĞIN DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”
     Öztürk, yayıncılığın ülkedeki kültürel çeşitlilik için çok önemli ve öncelikli bir sektör olduğunun altını çizerek, “Orta ölçekli ve bağımsız yayınevlerinin süreçten daha fazla etkileneceğini düşünürsek aslında kültürel çeşitlilik tehlike altında. Kamu destekleri pandemi sürecinde oldukça etkilenmişti. Yalnızca belli sayıda kütüphane alımları yapıldı. Bu destekler sektörü darboğazdan kurtarmaya yetmez. Vergi indirimleri ve KDV alacakları konusunda somut adımlar atılması gerekiyor. Sabit fiyat yasasının hızla uygulamaya geçilmesi başta olmak üzere sektörün talepleri var. Yayıncılığın devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YAYINCILIK DURMA NOKTASINA GELDİ
     Sektör olarak işlerini sürdürmek konusunda çok zorlandıklarını ifade eden Öztürk, “Özellikle küçük ölçekli butik yayınevleri süreçten daha hızlı ve fazla etkilendi. Yayıncılığını durduran, durdurma noktasına gelen, bunu ilan eden yayıncılar oldu. Biz de yayın programımızda revize yapmak zorunda kaldık. Ertelemeler yapıyoruz, sözleşme tarihi geldiği halde baskıya veremediğimiz yayınlar oluyor. Özellikle yurtdışı sözleşmesi olan kitaplarda bu problemi daha çok yaşıyoruz. Ertelemeleri türlere göre değil, kitabın bağlı olduğu sözleşmenin gereklerine göre yapıyoruz. Kâğıt tedariki yaşadığımızdan daha az kâğıt tüketerek daha çok kitap basabileceğimiz şekilde düzenleme yapıyoruz. Tamamen yayın durdurma noktasına gelmemek için direniyoruz” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!
» Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı
» Ekmek fiyatında artış baskılandı
» Akaryakıt zammı taksicileri vurdu!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni