• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni marinalar Türkiye’nin cazibesini artıracak

13 Haziran 2022 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

Yeni marinalar Türkiye’nin cazibesini artıracak


   ► Yat ekipmanları ile ilgili sıkıntıların 2022’nin ilk yarısında aşılacağını belirten Gündüç, “Yerli tekne üreticileri ve ithalatçıları hesaplarını buna göre yapıp, artacak talebe göre hazırlıklarını yapmalı” dedi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi tarafından yayımlanan ‘Denizden Merhaba’ dergisinin 34’üncü sayısında İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Argun Gündüç, yat turizminde yeni sezon beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Marinaların bu yıl tekrar yüzde 100 kapasiteye ulaşacağının beklendiğini belirten Gündüç, “Yeni açılacak ve inşa halindeki marinaların da devreye girmesiyle birlikte, yabancı yatçılar için Türkiye’nin cazibesi artacak, tekne konaklama kapasitemiz büyük ölçüde yükselecek. Bu durum yat turizmini olumlu yönde etkileyecek. Türkiye, yat turizmi açısından gerçekten çok önemli ve vazgeçilmez bir lokasyon olma özelliğini yeni sezonda ve önümüzdeki yıllarda göstermeye devam edecek” dedi.

RUS MEGA YATLARININ ADRESİ; TÜRKİYE
     Yunanistan’dan seyahat serbestliği olmasıyla, oradaki yatçıların Türkiye’ye gelmelerinin önünü açacağını ifade eden Gündüç, “Avrupa ve ABD’de Rus vatandaşlarına uygulanan kısıtlamaların, Rus tekne sahiplerinin Türkiye’yi tercih etmelerine sebep olacağı ve daha şimdiden çok önemli mega yatların Türkiye’ye geldiği veya gelmek üzere oldukları haberleri, yat turizmimiz için oldukça olumlu olacak. Yat ekipmanları ile ilgili sıkıntıların, pandeminin etkisinin azalması ve üretimin artması ile birlikte, 2022’nin ilk yarısında aşılacağını bekleyebiliriz. Yerli tekne üreticileri ve tekne ithalatçıları hesaplarını buna göre yapıp, artacak talebe göre hazırlıklarını yapmalı. Yerli tekne üreticileri, dünyada gelişen olumsuzluklara rağmen, üretimlerine tam kapasite olarak devam etmeli. Yat turizminde rakiplerimize göre en önemli avantajımız, ucuzluğumuz olarak öne çıkıyor. Modern ve hizmet kalitesi yüksek marinalarımız, uzun yatçılık sezonu, temiz ve bakir doğamız, Avrupa’ya doğrudan uçuşları olan sahil şehirlerimiz, yabancı yatçılar için avantajlarımız olarak sıralanabilir” diye konuştu.

“TALEP ARTIŞI 2022 BEKLENTİLERİNİ YÜKSELTTİ”
     Yat turizminin pandemi döneminde uygulanan ülkeler arası seyahat kısıtlamaları nedeni ile yabancı turist bakımından irtifa kaybettiğini hatırlatan Gündüç, “Türkiye’nin iç turizm potansiyeli ve pandemi nedeniyle insanların birlikte, kalabalık tatiller yerine daha izole bir tatil şekli olan yat turizmine yönelmeleri, bu kaybı büyük ölçüde azalttı. 2021’de özel müşterilerin tekneye olan talepleri doruk noktaya ulaştı. Bu talep artışı, ülkemizdeki tekne üreticilerini, ithalatçılarını ve malzeme sağlayıcıları, kapasite ve stok bakımından hazırlıksız yakalamış ve yoğun talep sektör tarafından tam manasıyla karşılanamadı” ifadelerinde bulundu.

     Yat turizmine olan talep artışının 2022 için beklentileri yükselttiğini aktaran Gündüç, “Pandeminin olumsuz etkilerinin azalması ve ülkelerin seyahat tedbirlerini hafifletmeleri, 2022 turizm sezonundan beklentimiz yabancı turistlerin de katılımı ile eski seviyelerine ulaşacağımız yönünde güçlenmişti. Ancak Rusya ile Ukrayna arasında geçen savaş nedeni ile bu beklentiler büyük ölçüde kırıldı. Bu iki ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısının, ülkemize gelen toplam turist sayısına oranının yüzde 25 olduğu gerçeği bizim açımızdan üzücü. Türkiye’nin turizm potansiyeli ve son dönemde yaşanan TL’nin değer kaybı nedeni ile oldukça ucuzlamış olması yabancı turistler açısından cazibe teşkil ediyor. Bu cazibenin savaşın etkisinin daha az görüldüğü ülkelerden Türkiye’ye gelecek olan turist sayısını arttıracağını ve kaybımızı asgari seviyeye indireceğini, iç turizm nedeni ile yat turizminde yaşadığımız 2021 patlamasının, bu yıl yabancı turistlerin de katılımı ile daha yukarılara çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni