• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni trend alışveriş turizmi

06 Temmuz 2022 Çarşamba 07:00
12
14
16
18

Yeni trend alışveriş turizmi


   ► İşler, Türkiye’nin alışveriş trendiyle sadece yazın değil 12 ay sürdürülebilen bir pazar çeşiti kazanacağını dile getirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Yazın gelmesiyle birlikte sezonu açan turizm sektöründe hareketlilik başladı. Sıcak havanın artışı ile deniz, kum, güneş tatilinde talep gören Türkiye’nin alışveriş, sağlık, kültür ve inanç turizm çeşitliliğinde de trendi yükseliyor. Özellikle İran ve Hindistan’dan alışveriş ve kültürel gezi için gelen ziyaretçilerin arttığını belirten Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “İran ve Hindistan gibi ülkelerde hava zaten güneşli olduğu için ziyaretçiler denize girmeye gelmiyor. Yeşil alanlar olan Karadeniz Bölgesi’ne ve Bursa’ya talep oluyor, buralarda ciddi bir alışveriş yaptıklarını görüyoruz. Özellikle TL’nin döviz karşısındaki değer kaybından dolayı, tursitlerin kendi ülkelerine göre daha uyguna marka ürünleri alabiliyorlar” dedi.

“TÜRKİYE, TURİST İÇİN ALIŞVERİŞTE EKONOMİK ÜLKE”
     Türkiye’ye Rusya ve Avrupa’dan gelen rağbetin son zamanlarda kabuk değiştirdiğini söyleyen İşler, “Daha önce turizm denildiği zaman deniz, kum, güneş akla gelirdi.  Avrupa, İskandinav ve Rusya gibi bölgelerde deniz, kum, güneş imkanı olmadığı için  Türkiye’ye talep oluyordu. Son zamanlarda bu ürün çeşitliliğinin ticari ya da alışveriş  turizmine kaymaya  başladığını görüyoruz. Hem İran hem Hindistan’dan gelen turistler, kendi ülkelerindeki dolar karşılığı olan ürünlerin daha ekonomik olması ve taksit imkanının olması nedeniyle burayı tercih ediyorlar. Bu durum ellerinde bulunan yabancı para miktarının  TL’ye çevrildiğinde kıymetli olmasından kaynaklanıyor. Böylelikle Türkiye onlar için ekonomik bir ülke haline geliyor” diye konuştu.

“12 AY TURİZM YAPILABİLİR BİR PORTFÖY OLUŞUYOR”
     Alışılagelen yaz turizmi yerine artık daha çok gastronomi, kültür, sağlık ve alışveriş turizmin arttığını aktaran İşler, “Turistler kendi ülkelerinde yaptırabilecekleri operasyonun neredeyse yüzde 50-60’na yakın indirim ile diş, cilt ve saç ekimi yapabiliyorlar. Ayrıca biz bu ülkelerden gelen turistlerin önemli bir ayrıntı olarak gastronomi için geldiklerini görüyoruz.  Yeme-içme turizme de ağırlık olduğunu ve bu nedenle biraz daha kültürel ağırlıklı turlara katıldıklarını gözlemliyoruz.  Bu ise bu ülkenin başka bir zenginliğini ortaya çıkarıyor ve alışveriş trendinin de artacağını gözlemliyoruz.  Türkiye, alışveriş trendiyle sadece yazın değil 12 ay sürdürülebilen bir pazar çeşiti kazanmış olacak. 12 ay turizm yapılabilir bir portföy oluşuyor” ifadesine yer verdi.

İZMİR’E EN ÇOK ZİYARETÇİ ALMANYA’DAN
     Öte yandan, İzmir özelinde bakıldığında ise en çok ziyaretçi Almanya’dan geliyor. Deniz, kum, güneş tatili imkanını taşıması ve kültürel gezi açısından zengin olan İzmir’i mayıs ayında ziyaret eden ilk beş ülke Almanya, İngiltere, Hollanda, İran ve Fransa oldu. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre,  2022 Mayıs ayında,  Almaya’dan 117 bin 933, İngiltere’den 33 bin 514, Hollanda’dan 27 bin 226, İran’dan 17 bin 555 ve Fransa’dan ise 12 bin 719 ziyaretçi geldi.

 


+ Benzer Haberler
» Ayakkabı boyasına bir yılda %700 zam
» Zeytinde ‘Var-Yok Yılı’ makası azaldı
» Dağıtmalık değil, ‘tadımlık’ aşure
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Dar gelirlinin evi boş kaldı
» Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni