• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor

01 Ağustos 2022 Pazartesi 01:00
12
14
16
18

Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor


   ► Yumurtanın fiyatı her geçen gün artarken birkaç ay öncesine kadar 30’lu kolisi 30 TL olan yumurtanın kolisi 60 TL’yi buldu

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Artan yem, nakliye ve enerji maliyetlerinin temel gıda maddelerinin fiyatlarına yansıması devam ediyor. Artan girdi maliyetleri nedeniyle önemli protein kaynaklarından olan yumurtanın da fiyatı her geçen gün zamlanıyor. Bir ay öncesine 30’lu kolisi 30 TL olan yumurtanın kolisi 60 TL’yi buldu. Ancak diğer yandan girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan üretici de zor durumda olduğunu belirtiyor.
     Yumurta üreticileri maliyet artışlarının devam etmesi halinde üretimin azalacağını ve yumurta fiyatlarının halkın erişemeyeceği seviyelere gelebileceği uyarısında bulundu.

“ÜRETİM AZALDIKÇA YUMURTA FİYATLARI ARTABİLİR”
     Yumurta fiyatlarının şu an çok düşük olduğunu dile getiren Gordo Yumurta İşletme Ortaklarından Sezgin Tekin, “Bu maliyetlerle biraz daha böyle giderse yumurta üreticisi kalmayacak. Yumurta üreticisi azaldıkça yumurta fiyatlarının da artma riski var. Yumurta üreticilerinin hepsi çok zor durumda. Üretici işletmelerini kapatmaya kadar gidebilirler. Yumurtanın bugünkü şartlarda piyasa çıkışının en az 1,6 civarında olması gerekiyor. Şu an başmakçısının açıkladığı fiyat 1,5 ama bu ortalama 1,6’lara çıkmalı. Üretici batma noktasına geldi. Geçen sene eylül mısır fiyatlarının 2,5-3 TL olacağını düşünüyorduk. Bu sene mısırı 7,2 TL’ye aldık. Enerji girdi maliyetleri yanı sıra bütün girdilerimiz aşırı düzeyde arttı. Geçen sene 0,6 ya aldığımız elektrik bu sene 2,45 oldu” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETİCİNİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY YOK”
     Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ise, “Yumurtanın bir kilosu yani üreticiden çıkış rakamları 25-30 TL bandında. Çiftlik çıkışları 1,4 TL civarında. Ekonomik gidişat nedeniyle üreticinin yapabileceği bir şey yok. İhracatçı yumurtanın dünyada belli bir fiyatı olduğunu ve yumurtayı bu fiyattan ihraç etmek durumunda olduğunu söylüyor. İhracatını devam ettirebilmesi için üreticinin belli bir fiyattan çıkış yapabilmesi gerekiyor. Üretici de kar edebilmesi ve istenilen fiyattan çıkış yapabilmesi için mısırı da ona uygun fiyattan alması gerektiğini söylüyor” diye konuştu.
     Asıl sorunun üreticinin bakım ve beslenme giderlerini karşılayamayacak duruma gelmesinin asıl mesele olduğunu söyleyen Girit, “Tavukçunun en büyük derdi hayvanların aç kalmaması. Önceden bir yumurtayı gönderirken nakliye fiyatları çok düşüktü. Yumurta başına gelecek nakliyeyi kayda bile almazdık. Ancak şu an ambalaj malzemeleri, etiketi onların hepsi çok ciddi maliyet oluşturdu” dedi.

“ÜRETİCİ HAM MADDE VE MALİYET SIKINTISI YAŞIYOR”
     İhracatta hiçbir şeyi yalnız belirleyemediklerini dile getiren Girit, “Piyasa neyse odur. İhracatta dünya fiyatlarına göre bir konumlandırma yapılıyor. Yumurtada ihracat genelde üretici firmalar üzerinden yapılıyor. Onlar da tabi ham madde ve maliyet sıkıntısı yaşıyorlar. Döviz ile orantılı olduğu için döviz arttıkça fiyatlar da artıyor. Üretici ne kadar rahat fiyata mal ederse ihracatçının işi o kadar kolaylaşır” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Kooperatif marketlerinde kademeli indirim kaosu
» Tekstil ihracatında resesyon kaygısı
» Sağlık Sistemi’ndeki kaos ‘özel’deki harcamaları arttırdı
» Kuyumculara ayar ve patent uyarısı
» Ayakkabı boyasına bir yılda %700 zam
» Zeytinde ‘Var-Yok Yılı’ makası azaldı
» Dağıtmalık değil, ‘tadımlık’ aşure
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni