Cumartesi, Haziran 22, 2024

Hacamat uygulamasına ilgi artıyor

Tamamlayıcı tıp hacamat Dokuz Eylül Üniversitesi

Uzm. Dr. İsmail Eseoğlu, “Hacamat tedavisinde, standart noktalar dışında kişinin yaşı, şikayetleri ve genel durumu hekim tarafından değerlendirilerek, uygulama yapılacak tüm bölgeler belirlenir’’ dedi. 


Dünya üzerinde büyük ilgi gören Hacamat, özellikle Türkiye’de yaygın bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Geneleneksel tıp ile modern tıbbın birleşmesiyle birlikte, uzman doktorlar tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama Araştırma Hastanesi bünyesindeki Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) polikliniği, Ozon, Hacamat (kupa), PRP ve Homeopati tedavisi hizmetleriyle modern, bilimsel ölçütlere göre hastalara şifa dağıtıyor.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları, fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, hastalıklara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanı sıra sağlığın iyi sürdürülmesinde de bir yöntem olarak uygulanıyor. Bu yöntemle, vücudun dışarıya atamadığı toksinler, ağır metaller atılarak bedenin normal formuna gelmesi sağlanıyor. GETAT Polikliniğinde yapılan ve tamamlayıcı tedavi uygulamaları hakkında bilgi veren Uzm. Dr. İsmail Eseoğlu, “Modern tıbbi uygulamalarla geleneksel tıp yöntemlerini birleştirerek, halkımızın daha sağlıklı koşullarda tedavi olabilmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Herhangi bir hastalıktan dolayı veya sağlıklı kalmak maksadıyla vücudun belli bölgelerini hafifçe çizip üzerine bardak veya şişe oturtarak kan alma işlemine hacamat; kan aldırmadan sadece kupa uygulayarak yapılan tedaviye ise kupa tedavisi denilmektedir. Tedavinin başarılı olabilmesi için kan alınacak noktaların ve bölgelerin doğru seçilmesi önemlidir. Hacamat tedavisinde, standart noktalar dışında kişinin yaşı, şikayetleri ve genel durumu hekim tarafından değerlendirilerek, uygulama yapılacak tüm bölgeler belirlenir’’ dedi. 

En az iki yılda bir yapılmalı 

Hacamatın özellikle islam ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılmasının ardından Avrupa ülkeleri dâhil tüm dünyada uygulanan bir tedavi yöntemi haline geldiğini söyleyen Eseoğlu, ‘’Geleneksel olarak hacamat, günümüzde cam kupalar veya vakum setleri yardımıyla yapılmaktadır. Çizme işlemi ise genelde bistüri ile yapılmaktadır. Kullanılan tüm malzemenin, tek kullanımlık olmasına da çok dikkat edilmelidir. Her sağlıklı kişinin de iyilik halinin devamlılığını sağlamak, hastalıklardan korunmak için yılda en az iki kez hacamat yaptırılmasını tavsiye etmekteyiz. Düzenli hacamat yaptıranlar, kışın soğuk algınlığı-grip olma riskinin azaldığı ve vücut dirençlerinin çok daha iyi olduğunu bizlerle paylaşıyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM