Çarşamba, Haziran 19, 2024

Şişecam’ın ilk yarıyıl net satışları 58 Milyar TL seviyesine yükseldi

Şişecam

Şişecam’ın bu dönemdeki toplam yatırımları 7,1 Milyar TL (357 Milyon dolar), ihracatı ise 560 Milyon dolar oldu. 

Sağlık açısından hayatımızında önemli bir yeri olan Şişecam, sürdürülebilirliğinin yanında yatırımları sayesinde uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 64 seviyesinde gerçekleşti. Yılın ilk yarısında Şişecam’ın toplam yatırımları 7,1 Milyar TL (357 Milyon dolar), ihracatı ise 560 Milyon dolar oldu. Bu dönemde 2,5 Milyon ton cam üreten şirket, 2,3 Milyon ton soda külü ve 1,8 Milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. 


Teknoloji odaklı büyüme hamlesi 

Geniş bir coğrafyaya yayılmış operasyonlarını bütünsel dijitalleşme ve operasyonel mükemmeliyet yaklaşımıyla yöneten Şişecam, 2023 yılının ikinci çeyreğinde de yatırım hamlelerini sürdürdü. Türkiye dışı ilk yatırımını 1997 yılında Gürcistan’a yapan Şişecam, ülkedeki ikinci cam ambalaj fırınını yaklaşık 20 Milyon Euro yatırımla soğuk tamire alarak, yeni teknolojilerle destekledi. Haziran ayında ateşlenen fırınla Gürcistan’ın tek cam üreticisi olan Şişecam’ın ülkedeki cam üretim kapasitesi yüzde 25 arttı. Ulaşılan 75 Bin tonluk yıllık üretim kapasitesi ve teknolojik yetkinlikler ile hem Gürcistan’ın hem de çevre ülkelerin cam ambalaj taleplerine daha hızlı cevap vermek hedefleniyor. 

Sürdürülebilirlik için önemli imza 

Sürdürülebilirliği iş modelinin temel unsuru olarak gören Şişecam gezegeni korumak, toplumu güçlendirmek ve yaşamı dönüştürmek için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Şişecam, haziran ayında Birleşmiş Milletlerin kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde ekonomik yaşamın içinde yer alabilmesini sağlamak adına Kadının Güçlenmesi Prensiplerine (WEPs) imza attı. Bu imza ile Şişecam, toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm ekosistem için önemini vurgulamaya ve gücünü bu alanda fark yaratmak için kullanmaya devam edecek.
 
Şişecam’ın 2023 yarıyıl sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, “İş dünyası global ölçekte devam eden ekonomik ve jeopolitik risklerle mücadelesini sürdürürken, Şişecam zamanın ruhuna ve çağın getirdiklerine hızla uyum sağlama yetkinliğinden aldığı güçle, dönüşümle ve veri odaklı karar alma yaklaşımıyla büyüme yolculuğunu sürdürüyor. Akıllı teknoloji kullanımımız ve yetkin insan kaynağımızla ayrışıyor, 88 yıllık köklü ve global bir sanayi şirketi olarak elde ettiğimiz eşsiz deneyimleri gelişimle harmanlıyoruz. Gelişim yolculuğumuzu gelecek vaat eden ve ana faaliyet alanlarımızda dünyanın ilk 3 üreticisinden birisi olma hedefimizi destekleyen yatırımlarla sürdürüyoruz”diye konuştu.  

KAYNAKŞişecam
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM