Pazar, Nisan 21, 2024

Cobot’lar otomobil üretiminde verimliliği artırıyor

Universal Robots Türkiye Kandan Özgür Gök

Robot teknolojisine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Otomotiv üretiminde artan işçilik maliyetleri ve işgücü eksikliğine otomasyon çözüm olan Cobot’lar, hızla iş süreçlerine entegre oluyor. Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, otomotiv sektöründe yaşanan zorluklara yeni nesil UR20 ve diğer Cobot serileri ile destek olduklarını söyledi. UR20’nin şimdiye kadar ürettikleri en yenilikçi Cobot olduğunu vurgulayan Gök, “Uzman mühendislerimiz bir yandan uzun zamandır takdir aldığımız sezgisel kullanıcı ara yüzünü aynı tutarken, diğer yandan ise kolu tamamen yeniden tasarladılar. UR20’nin daha hızlı döngü sürelerinden daha ağır yükleri taşıyabilmeye ve küçük bir ayak iziyle daha uzağa ulaşabilmeye kadar uzanan önemli faydaları var. Ayrıca ileri yazılım iyileştirmelerini de dâhil ederek kullanıcılara eşsiz hareket kontrol kabiliyeti sunuyoruz” dedi.


Cobot’ların enerji tasarrufuna etkisi

Cobot’ların enerji tasarrufuyla da öne çıktığını vurgulayan Gök; kompakt, hafif ve esnek olduğunu belirtti. Enerji verimliliğine dikkat çeken Gök, “Otomotiv endüstrisinde; kaynak, yapıştırma-dağıtma-mastik, vidalama, peçin, montaj, kalite kontrol, taşıma, parça besleme, çapak alma-polisaj, zımparalama, spay uygulamalarıyla tüm OEM, T1 ve T2 otomotiv yan sanayide kullanımı hızla artıyor. Tüm bu uygulamalar kapsamında Cobot’ların kolayca yeniden konumlandırılması ve esnek üretim imkânının yanı sıra enerji tasarrufu gibi birçok farklı sayısız avantaj sağlıyor” şeklinde konuştu.

Robot programcısı olmak artık çok kolay

Cobot’ların herkes tarafından kolayca programlanabildiğini kaydeden Gök, “Universal Robots olarak UR Akademi ile iş birliğine dayalı robot kavramını öğrenmek isteyenler için ücretsiz bir platform sunuyor. Bu platformla 87 dakikada robot programcısı olmak artık çok kolay. Bunun yanında Cobot ile uygulamalarınızı olabildiğince kolay bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz. 400’den fazla şirketle iş birliği yapıyoruz. Bunu UR+ ekosistemindeki, sertifikalı otomasyon çevre ekipmanları ve uygulama kitlerine erişim imkânı sağlayarak gerçekleştiriyoruz. Bu sistem, yalnızca Cobot endüstrisinin en büyük ekosistemi olmakla kalmıyor aynı anda Cobot’ları hızlı ve kolay bir şekilde kullanmanıza uygulamalarınızı otomatikleştirmenize de yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM