Pazartesi, Aralık 11, 2023

“Eğitim kurumlarında özel güvenlik görevlisi şart”

özel güvenlik

Şahan, “Eğitim kurumlarında hizmet veren özel güvenlik görevlilerinin hem öğrenci ve veliyi hem de okulun çevresi tanıması nedeniyle azami ölçüde aynı kişiler olması gerekiyor” dedi


Özel güvenlik sektörünün en köklü ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay Şahan, eğitim kurumlarındaki güvenlik konularına dikkat çekti. Artan maliyetlerin okul yönetimini zor durumda bıraktığını ve bu nedenle güvenlik hizmetlerinde kısıtlamalar yapabildiğini belirten Şahan, eğitim kurumlarının güvenliğinin sadece fiziksel tehditlerle sınırlı kalmadığını, öğrencilerin güvenli bir ortamda eğitim almalarını sağlamanın da son derece önemli olduğunu vurguladı.


“Öğrenci psikolojisini anlayacak kişilerin hizmet vermesi gerekiyor”

Güvenlik görevlilerinin her alanda olduğunu savunan ve eğitim alanında da daha da artırılması gerektiğini söyleyen Şahan, “Temel eğitim almış özel güvenlik görevlileri AVM, stadyumlar ve eğitim kurumları gibi her alanda hizmet verebiliyor. Ancak eğitim kurumları özel ihtisas gerektiren alanlar. Çünkü işin bir de psikolojik boyutu var. Eğitim kurumlarında her yaş aralığından öğrencilerin olması nedeniyle daha farklı bir kontrol sistemi ve tecrübe gerektiriyor. Öğrenci psikolojisini fark edebilecek kişilerin eğitim kurumlarında hizmet vermesi gerekiyor ve bu anlamda da alan eğitimlerinin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Eğitim kurumlarında hizmet veren özel güvenlik görevlilerinin hem öğrenci ve veliyi hem de okulun çevresi tanıması nedeniyle azami ölçüde aynı kişiler olması gerekiyor. Bu nedenle de eğitim kurumlarında yeterliliği belgelenmiş özel güvenlik görevlilerinin istihdam edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.


“Eğitim kurumlarındaki özel güvenlik görevlilerine eğitimler veriliyor”

GÜSOD özel güvenlik şirketleri, eğitim kurumlarında daha yetkin ve daha tecrübeli özel güvenlik görevlileri ile özel güvenlik hizmeti verdiğini söyleyen Şahan, “Okullarda özellikle küçük çocukların kaçırılması gibi bir tehlike de söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla da bu konuya çok dikkat ediyoruz. Okul yönetimiyle irtibata geçiyoruz ve öğrencilerin kimler tarafından alınıp bırakılacağı konusuna özen gösteriyoruz. Öğrenciler ve personel dâhil olmak üzere, giriş çıkış yapanlara çok dikkat ediyoruz. GÜSOD üyesi özel güvenlik şirketleri, bütün alanlarda, istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerine hizmet alanlarına göre eğitimler veriyor. Eğitim kurumlarında görev yapacak özel güvenlik görevlileri, velilerle ve öğrencilerle nasıl iletişim kurmaları gerektiğine dair hem yüz yüze hem de online olarak eğitimler alıyor” dedi.


“Turnike sistemi, güvenlik açısından oldukça faydalı”

Eğitim kurumlarında turnike sisteminin getirilmesini önerdiklerini söyleyen Şahan, “Turnike sistemi oldukça faydalı. Bu sayede okula giriş çıkış yapan öğrencilerin kimliği belirleniyor. Aynı zamanda okul sistemine bilgi verildiği için de kolayca takip edilebiliyor. Öte yandan okullarda gece hırsızlık olaylarıyla karşılaşılabiliyor. Hizmet verdiğimiz eğitim kurumlarının çoğunda gece vardiyasında az sayıda özel güvenlik görevlisi bulunuyor. Dolayısıyla bu sayı, tüm kampüsün güvenliğini sağlamak için yeterli olamayabiliyor. Hırsızlıkların önüne geçmek için alarm ve kamera sistemleri kurulması konusunda eğitim kurumlarına tavsiyelerde bulunuyoruz. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçilmesi için eğitim kurumlarında yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi istihdam edilmesi gerekiyor. Bu da maliyetlerin artması anlamına geliyor ve okul yönetimini zorluyor. Ayrıca kamera sistemlerinin kurulması, alarm izleme merkezleriyle iletişim halinde olunması da gerekiyor” sözlerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM

Resmi Gazete’de bugün

Karayollarında Durum

Sebze-Meyve Hal Fiyatları