Salı, Aralık 5, 2023

Dijital Medya’ya “Artık haberi yorumlamanız şart! ” uyarısı

SEDA GÖK /MARMARİS

“İstenilen haberi istenilen zamanda ve istenen şekilde yapmanız ve sitenizin bunu kaldırması gerekiyor”


Anadolu Buluşması – Yerel Medya Çalıştayı’nda yüksek trafikli sitelerin yönetimi ve alternatif gelir kaynakları hakkında bir sunum yapan  Dijital Medya Danışmanı Levent Özen, “¨Teknoloji artık cep telefonunda. Haberlerin neredeyse yüzde 92’si cep telefonlarından okunuyor. Çok merak edilen bir şey var; yüksek trafik nasıl olacak? Haber siteleri genellikle minimum ziyaretçiyle başlar. Trafik arttıkça, kesintisiz hizmeti sağlamak için birçok zorluk çıkacaktır. Site çok fazla talebe hazır değilse, yanıt süreleri uzayacaktır. Yüksek ziyaretlerde haber siteniz devre dışı kalabilir. Ziyaretçi sayısı arttıkça trafik seviyeleri de artar. Site hızı ve yükleme süresi değişmeli; Cache, CDN ve AMP kullanılmalı. Ziyaretçi sayısına göre büyümek şart. Yüksek trafik, derin teknolojinin kullanılmasıyla sitenize çekeceğiniz trafiktir.

 Haberi zamanında yapılması lazım ve haber o merak edilen soruya cevap vermeli. Aslında olay şu; istenilen haberi istenilen zamanda ve istenen şekilde yapmanız ve sitenizin bunu kaldırması gerekiyor¨ diye konuştu. 

‘Tüm yerelleri toplasak…’

¨Türkiye’nin nüfusu 85 milyon, gelecekte beklediğimiz yani 2050 yılında nüfusumuzun 93.5 olması…¨ sözleriyle konuşmasını sürdüren Özen, ¨Dijital medya kullanıcılarını hesapladığımız 71 milyon internet kullanıcısı var. Bizden istenen şey 13 milyon tekil kullanıcı ancak tüm Türkiye’de sağlanan 25 milyon. Bu aslında iyi bir şey. Çalıştırdığımız basın emekçisi sayısı 401 site için 3 bin 222 kişi. Ulusal sitelerin trafiği oldukça fazla, tüm yerelleri toplasak bir ulusal kadar edemiyoruz. Bunu aşmamız gerekiyor. Baktığınızda sistem manipüle edilebilir, kodlarla oynama yaparak sahte trafikler edinilebilir ama bunu yapan siteler ilan hakkını kaybediyor. En son 6 aylık bir süre tanındı, bu da internet siteleri için bir fırsat” dedi. 

Google’ın beş ülkede algoritma değişimine girdiğini de aktaran Özen, şu uyarılarda bulundu:” Üç gün önce başlayan bir Google algoritma değişikliği var. Bu sürecin sonunda belki de Basın İlan Kurumu sistemine giren çoğu sitenin düştüğünü göreceksiniz. Habere mutlaka yorum katmalı, başlığını ve içeriğini değiştirmek zorundasınız. Herhangi bir haber ajansından aldığınız haberi başlığını, içeriğini ve fotoğrafını değiştirmeden kullanırsanız o haber size herhangi bir yarar sağlamaz. Zaten ajans sizden önce o haberi paylaşmış oluyor ve sizin onu kopyalamanız bir işe yaramıyor. Artık haberi yorumlamanız şart. Ayrıca yapay zekadan da yararlanmalı; akıllı yapay zeka kullanarak yaptığınız haberin videosunu da hazırlamalısınız.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM