Salı, Aralık 5, 2023

ATO Başkanı Baran: Asırlık geçmişimizden aldığımız ilhamla, gelecek yüzyıllarımızı inşaa edeceğiz

Ankara Ticaret Odası (ATO) Cumhuriyet’in 100’üncü yılını ve Cumhuriyet ile yaşıt Ankara Ticaret Odası’nın kuruluşunu “100. Yıl Özel Resepsiyonu” ve ardından Türk Bayrakları ile donatılmış Meclis Salonu’nda Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı gündemiyle gerçekleştirilen Meclis Toplantısı ile kutladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da meclis üyesi olarak katıldığı toplantıda ATO’nun tüm meclis üyeleri ellerinde bayraklarla İstiklal Marşı’nı okudu.ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal’in Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutlayarak başlattığı Meclis Toplantısı’nda Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhuriyet Bayramı’nın sadece bir takvimi değil özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin zaferini temsil ettiğine dikkat çekerek Cumhuriyet’in 100. yılını kutladı.

“Cumhuriyet’in ilanı dünyanın tüm mazlum milletleri için umut olmuştur”

Türk milletinin eşi benzeri görülmemiş bir bağımsızlık mücadelesi verdiğini hatırlatan Baran, ”Milletimiz, Balkan Savaşları’ndan, Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlandığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ne kadar geçen süre boyunca, her türlü yokluk ve zorluğa rağmen, eşi benzeri görülmemiş bir mücadele sergileyerek ne yurdunu çiğnetti ne de bağımsızlığından ödün verdi. Atatürk’ün önderliğinde ilan ve inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, köylüsünden kentlisine, imamından muallimine, tacirinden askerine, şairinden yazarına kadar fedakâr bir milletin, kanı, canı, şeref ve haysiyeti üzerine kurulmuş; demokrasi, eşitlik, laiklik ve çağdaşlık gibi temel değerlerle de yükselerek dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yerini almıştır. Cumhuriyetin ilanı sadece bizim milletimiz için değil, dünyanın tüm mazlum milletleri için umut olmuştur” dedi.

“Bayrağımızın yıldızı daha da çok parlasın diye ekonomik cephede neferlik görevimizi sürdüreceğiz”

Sözlerine Ankara’nın Başkent oluşunun ve Ankara Ticaret Odası’nın kuruluşunun da 100. Yılı olduğunu hatırlatan Baran, “Bu yıl ayrıca hem Ankara’nın Başkent oluşunun hem de Ankara Ticaret Odamızın kuruluşunun 100’üncü yılı. Binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesine de karargâhlık yaparak, nihayetinde son ve sonsuz Türk devletinin başkenti olarak şereflenmiştir. Ankara Ticaret Odamızın 100’üncü yılını kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Atatürk’ün ‘Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa kazanılacak başarılar yaşayamaz ve sürekli olamaz” sözü üzerine, ekonomik zaferi inşa etmek için kurulan Ankara Ticaret Odası olarak, Cumhuriyetimizin ekonomik cephesinin bekçileriyiz. Kurtuluş Savaşı’nın son kalesi Ankara, yüz yıldır iktisadi bağımsızlığın ilk kalesi olarak varlığını sürdürüyor. Her bir fabrikamız, her bir işletmemiz vatanımızın ekonomik cephede sürdürdüğü bağımsızlık savaşının kaleleridir. Cumhuriyetimizin birinci asrında, ecdadımız, canıyla kanıyla siyasi bağımsızlığımız; sabanıyla da iktisadi bağımsızlığımızın tarihini yazdı. Cumhuriyetimizin ve Ankara Ticaret Odamızın ikinci yüzyılına girerken, birinci yüzyılda olduğu gibi, 160 bin üyemizle birlikte iktisadi alanda yeni zaferler yazmaya devam edeceğiz. Asırlık geçmişimizden aldığımız ilhamla, gelecek yüzyıllarımızı inşa edeceğiz. Tarihimizi, al bayrağımıza kanıyla renk veren şehitlerimizi unutmayacağız, bayrağımızın yıldızı daha da çok parlasın diye ekonomik cephede neferlik görevimizi yeni nesillerimize devrederek sürdüreceğiz. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın istikbali için Türkiye’yi, ekonomi, sanayi, eğitim düzeyi, demokrasi anlayışı, insan hak ve özgürlükleriyle dünyanın en gelişmiş ve yaşanabilir ülkelerinden biri haline getirmeyi ve bu amaç doğrultusunda hiç yılmadan çalışmayı ve üretmeyi en büyük görevimiz bileceğiz. Vatanımızda hür doğmamızı borçlu olduğumuz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Yemen’de, sınır boylarında, Balkan Savaşı’ndan bu yana vatan savunmasında, terörle mücadelede can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ve buradan bir kez daha tekrarlamak istiyorum ki, İstiklal Marşımızdaki irade dimdik ayaktadır ve sonsuza kadar da öyle kalacaktır”  ifadesinde bulundu. 

Resepsiyonda 100’üncü yıl coşkusunu yansıtıldı

Meclis toplantısı öncesinde de “100. Yıl Özel Resepsiyonu” gerçekleştirildi. Türk bayrakları ile donatılan ATO Fuaye Alanı’nda yapılan resepsiyonda Ankarabandobros Bando takımı marşlar çalarak, 100’üncü yıl coşkusunu yansıttı. ATO Başkanı Baran, Meclis Başkanı Mustafa Deryal ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı resepsiyonda, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve ATO çalışanları yer aldı.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM