Çarşamba, Haziran 19, 2024

İstanbul Havalimanı’nda 27 milyon TL değerinde kaçak ilaç yakalandı

İstanbul Havalimanı kaçak ilaç

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürüttükleri risk analizi ve hedefleme çalışmaları sonucu şüpheli gördükleri yabancı uyruklu üç şahsı takibe aldı.


Türkiye’ye giriş yaparken şüphelilerden bir tanesinin pasaport işlemleri sırasında sorun yaşadığını fark eden ekipler şahsın tedirgin bir şekilde beraberindeki valizleri yanındaki şahıslara verdiğini tespit etti. Diğer iki şüpheli ekiplerce takibe alındı. İki şahsın Türkiye’ye giriş yapmak üzere yolcu salonunun çıkışına hareket etmesi üzerine ekiplerce müdahale edildi.

307 kutu tıbbi ilaç ele geçirildi 

X-ray taramasından geçirilen şahıslara ait valizlerde şüpheli yoğunluklar olduğu görüldü. Valizlerin açılması ile yapılan detaylı aramada çok sayıda tıbbi ilaçla karşılaşıldı. Ele geçirilen ilaçlar incelemeye aldığında içerisinde kanser tedavisinde kullanılan, organ yetmezliğini engellemeye yönelik olduğu belirlenen, bağımlılık yapan ve kötüye kullanma ihtimali yüksek olan, reçete olmadan temin edilemeyen ve şiddetli yan etkilere olanlar gibi farklı türde ilaçlar olduğu anlaşıldı.

Yapılan tespitlerde ilaçların şüpheli olan 3 şahsa ait olduğu ve organize bir şekilde hareket ettikleri tespit edildi. Yapılan sayım neticesinde toplam 307 kutu tıbbi ilaç ele geçirilirken, ülkeye yasa dışı yollarla sokulmaya çalışılan kaçak ilaçların piyasa değerinin toplam 27 milyon TL olduğu belirlendi.

Olayla alakalı soruşturma ise Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM