Pazar, Mayıs 26, 2024

Bu hatalar tatilde keyfinizi kaçırabilir

yaz mevsimi göz sağlığı

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, Artan sıcaklıklar ile birlikte havaların kuruması, yanlış klima kullanımı, deniz ve havuz kullanımı, güneşten gelen ultraviyole ışınlar gibi çok sayıda etken gözlerimiz için pek çok tehlikeye ortam hazırladığını belirtti.

Sıcakların artması ile birlikte insanların serinlemek için en çok tercih ettiği alanların başında havuzlar ve tatil bölgeleri geliyor. Göz sağlığının korunması için yaz aylarında da tedbiri elden bırakmamamız konusunda uyaran Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, bu dönemde sıklıkla karşılaşılan konjonktivit, göz kuruluğu ve güneş ışınlarının yaydığı ultraviyole ışınlar konusunda uyarılarda bulundu. Dış etkenlere yoğun bir şekilde maruz kalan gözlerimizde bazı göz hastalıklarının oluşumunda ya da mevcut bulunan rahatsızlıkların şiddetinde artış yaşanabileceğini belirten Göçgil, “Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak adına basit ve etkili bazı yöntemleri eksiksiz uygulamak faydalı olmaktadır. Başta havuz ve deniz suyu kaynaklı göz enfeksiyonu olmak üzere oluşabilecek hastalıkların farkında olmak ve bunlardan kaçınmak önemlidir” dedi.


Havuz tatilinde göz iltihaplanmasına dikkat

Havuz tatili yapanların hastaneye ne çok gelme sebepleri arasında göz iltihabı olduğunu söyleyen Göçgil, “Konjonktivit, gözlerin dış yüzeyini kaplayan ince zarın iltihaplanmasıdır. Deniz ve havuz suyu içerisinde bulunabilen bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalar konjonktivite neden olabilir. Bu mikroorganizmaların gözlerimizle teması sonucunda bakteriyel veya viral konjonktivit gibi durumlar gelişebilir.

Yüzdüğümüz havuzda klor miktarı aşırı miktarda olursa da gözde irritasyon meydana gelerek kızarma ve yanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Konjonktivit ile birlikte gözlerde batma, sulanma, ağrı ve görme bulanıklığı gibi belirtiler görülmektedir. Hastalığa yakalanma riskini önlemek ya da en aza indirmek için ise havuz kullanımı öncesi ve sonrası mutlaka duş alınmalı, enfeksiyondan gözleri korumak ve sudaki gözü tahriş eden maddelere karşı deniz gözlüğü kullanımı tercih edilmelidir. Deniz suyuna temas eden gözlerimizi de yine aynı şekilde temiz suyla yıkamak önemlidir” şeklinde konuştu.

Artan sıcaklıklar göz şikayetlerini artırıyor

Klima ve sıcak havanın da göz kuruluğuna neden olabileceği veya mevut kuruluğu artırabileceği konusunda uyaran Prof. Dr. Göçgil, “Bu durum genellikle klimatik konjonktivit veya ofis göz sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Klima kaynaklı soğuk hava dalgaları iç mekanlardaki nem seviyesini düşürerek gözlerimizi ve diğer hassas dokularımızı kurutmaktadır. Düşük nem göz yüzeyimizdeki doğal nem tabakasının buharlaşmasına sebep olmaktadır. Göz kuruluğunu önlemek için odalarımızın nem seviyesinin kontrol edilmesi, klimayı doğrudan yüze ve göze gelmeyecek şekilde ayarlamak, gözlerimizi çalışırken arada dinlendirmek ve doktor kontrolünde gözümüze uygun bir göz damlası kullanmak önemlidir” İfadelerini kullandı.

Güneş gözülüğü takmayı ihmal etmeyin

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarından korunma için güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkılmaması gerektiğini söyleyen Dr. Göçgil, “Her güneş gözlüğü maalesef zararlı ultraviyole ışınlarından gözlerimizi koruyamıyor. Ultraviyole koruması olmayan gözlüklerin kullanılması halinde gözlerimiz daha da zarar görebiliyor. Bu nedenle kullanılan güneş gözlüklerinde camların tam UV korumalı olmasına dikkat edilmelidir. Tam UV koruması, güneş gözlüğü camlarının hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı en az yüzde 99 blokaj sağlamasını ifade eder. Özellikle deniz kenarında bulunurken, UV400 korumalı güneş gözlüklerinin tercih edilmesi önemlidir. Güneş gözlüklerimizi ise satın alırken bilinen bir optik tercih edilmelidir.” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM