Pazartesi, Aralık 11, 2023

Acıbadem, sağlıkla dijital sanatı buluşturdu

Acıbadem Hastanesi dijital sanat çiçek

Sağlık sektöründe yeniliklerin öncüsü olan Acıbadem, bu kez sağlıkla dijital sanatı buluşturarak, yine bir ilke imza attı. Grup bünyesindeki hastanelerin doğum verilerinden tasarlanan, Acıbadem’e özel bir konseptle dijital bir sanat çalışması gerçekleştirdi. Türkiye’de dijital sanatın önde gelen isimlerinden sanatçı Hakan ve Süleyman Yılmaz’ın, doğum verilerini sanatla harmanlayarak oluşturduğu ‘New Born’ isimli eserde, Acıbadem’de doğan her bebek, doğum ayına göre bir çiçekle simgelendi. Ayrıca doğacak her bebeğin de, yeni bir çiçek olarak ekleneneceği bu eser, adeta ‘yaşayan ve çoğalan’ özelliğiyle de dikkat çekiyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nde sergilenen özgün ve yaratıcı yönleriyle New Born, Acıbadem’e, dünyanın en büyük iki yarışmasında 3 ödül birden kazandırdı.


Acıbadem Ataşehir’de sergileniyor

Hakan-Süleyman Yılmaz kardeşlerin hayata geçirdiği eser, Acıbadem’e özel olarak grup bünyesindeki hastanelerde dünyaya gözlerini açmış 145 bin 580 yeni doğan bebeğin boy, kilo ve doğum ayı verilerini içeren bir data set üzerinde çalışarak oluşturuldu.

Her bebek çiçekle sembolize ediliyor

Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nin girişinde konumlanan dev ekranda 7 dakika boyunca görsel bir şölene dönüşen sanat eseri, izleyenleri ‘doğumun mucizevi’ dünyasının içine çekiyor. Veri sanatı ile gerçek veriler üzerine kurulu eser, teknoloji ve sanatı harmanlıyor; Acıbadem Hastanelerinde her yeni doğan bebek doğdukları ay açan çiçekle sembolize ediliyor. Ayrıca bebeklerin doğum kilosu ve boyuna uygun olarak çiçeklerin boyutları da değişiyor.

Türkiye’de bir ilk’e imza atıldı

‘New Born’ adlı eserlerinde yeni doğan datalarını, sembolizm sanat akımı ile harmanlayarak yorumladıklarını ve bu çalışmaları esnasında ‘Data Sembolizmi’ ismini verdikleri yeni bir sanat yaklaşımı geliştirdiklerini belirten Yılmaz kardeşler, Türkiye’de bir ilk’e imza attıkları bu eserlerinin ilk kez Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nde sergileniyor olmasından gurur duyduklarını belirterek şu bilgileri verdiler: “Türkiye’de ilk olan bu dijital sanat çalışmamıza özel yeni bir yazılım geliştirdik. 7 dakika uzunluğunda ve 4224 x 1296 piksel çözünürlüğünde olan dört ana bölümünden oluşan eser, New Born ‘İlk Nefes’ isimli bölüm ile başlıyor. Bu bölümde bebeklerin doğduğunda aldıkları ilk nefes ile ağlamaya başladıklarındaki ses verisi, soyut dinamik heykellere dönüşüyor. ‘Küvez’ isimli ikinci bölümde yan yana gelen binlerce bebek binlerce farklı çiçek ile temsil ediliyor ama hepsinin kalbi birlikte atıyor. ‘Bebek saçı’ isimli üçüncü bölümde bebeklere dair en sempatik şeylerden biri olan bebek saçları, data sanatı ile anlam kazanıyor. Eserin ‘Serpilme’ isimli dördüncü ve son bölümünde, bebekler ile çiçeklerin ortak bir özelliği üzerinden hikayeleştirme yaptık; çiçekler ve bebekler yaşı geldiğinde serpiliyorlar.”

3 ödül birden kazandı

New Born, Data Sembolizmi yaklaşımının doğduğu ve sergilendiği ilk eser olma özelliğini taşıması açısından dijital sanat çalışmaları alanında ilham verici bir örnek olma özelliği taşıyor. Acıbadem’in ilke imza atarak sağlıkla dijital sanatı buluşturduğu New Born projesi, Communicator Awards ve Brandverse Awards’ta binlerce proje arasında, 3 ödül birden kazanarak zirveye yerleşti.
  
Communicator Awards ödüllerinden ‘Excellence in Design Features-Creative Data Presentation for Corporate Communications’ (Tasarımda Mükemmellik Özellikleri – Kurumsal İletişim İçin Yaratıcı Veri Sunumu) ve ‘Excellence in Design Features-Strategic Storytelling for Corporate Communications’ (Tasarımda Mükemmellik Özellikleri-Kurumsal İletişim İçin Stratejik Hikaye Anlatımı) ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Brandverse Awards’ta da ‘Kurumsal İmaj ve İtibar Yönetimi’ kategorisinde de Gümüş ödülü kazandı.

Sizin bebeğiniz hangi çicek?

Sizin bebeğiniz hangi çicek?

Ocak: Karanfil
Şubat: Menekşe
Mart: Nergis
Nisan: Papatya
Mayıs: Zambak
Haziran: Gül
Temmuz: Lale
Ağustos: Şakayık
Eylül: Zinya
Ekim: Orkide
Kasım: Krizantem
Aralık: Sardunya

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM