Cumartesi, Temmuz 20, 2024

“Yılda 100 milyon dolar değerindeki teknolojiyi ekonomiye kazandırabiliriz”

Turkcell Mobilfon

Tüketici elektroniği yenileme pazarının öncü şirketlerinden Mobilfon, Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Turkcell Yeni Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kapsamında yatırım aldı. Turkcell fonu tarafından gerçekleştirilen yatırımın, diğer yatırımcılardan sağlayacakları ekonomik katkının habercisi olduğunu belirten Mobilfon Genel Müdürü İlker Tekin, “2023 yılını, yatırım, istihdam ve mağazalaşma adına Mobilfon için önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz” dedi. Tekin, sektörlerinin yılda 100 milyon dolar değerindeki teknolojiyi ekonomiye yeniden kazandırabileceğini ifade etti.


“Cep telefonu abonesi 91 milyonu geçti”

Mart 2023 verilerine göre Türkiye’de cep telefonu abone sayısının 91 milyonu geçtiğini ve akıllı telefon kullanımının ise abonelerin yüzde 95’ini kapsadığını açıklayan Tekin, “Akıllı telefonlar, kullanım yoğunluklarına bağlı olarak 1-2 yıl içinde eskiyen, bozulan ve yetkili servis tarafından elden geçirilmesi gereken noktaya geliyor. Geçmişte tüketiciler cep telefonlarını yılda bir kez değiştirme eğilimindeydi. Ancak 2016 ile pandeminin ve ekonomik krizin etkisinin yoğun yaşandığı 2021 yılı arasında Türkiye, 13 milyar dolarlık cep telefonu ithalatına ek olarak tablet, dizüstü bilgisayar ve son birkaç yılda akıllı saat ile bileklikleri de ekledi. Bu da rakamı daha da büyümesine neden oldu. Her yeni alınan cep telefonu, daha eski modelin çekmecelere kaldırılmasına yol açtı. Sonuç olarak, Türkiye’de kullanılmayan çok büyük sayıda cep telefonu birikimi oluştu. Sektör olarak yılda 100 milyon dolar değerindeki telefon, tablet, bilgisayar, akıllı saat gibi ürünleri ekonomiye yeniden kazandırma potansiyeline sahibiz” şeklinde ifade etti.

“Tüketiciler cihazlarını değerinde Mobilfon’a satabilecek”

Turkcell Yeni Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan aldıkları yatırımın, markanın yenilenmiş elektronik cihaz sektörüne olan ilgisini aynı zamanda da Mobilfon’a olan güvenini ortaya koyduğunu söyleyen Tekin, “İleride Mobilfon özelinde diğer yatırımcıların da ilgisinin artacağını düşünüyoruz. Ayrıca, yılın son çeyreğinde belirlediğimiz illerde ve ilçelerde franchise modeliyle mağazalaşma adımları atmayı planlıyoruz. Bu ilerlemelerle birlikte, cep telefonu sahibi tüketiciler, cihazlarını değerinde Mobilfon’a satarak ekonomilerine katkı sağlayabilecekler. Aynı zamanda, telefon almak isteyenler de uygun koşullarda Mobilfon ürünlerine sahip olabilecekler. Bu yenilikçi yaklaşım, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılarken, Mobilfon’un büyüme ve genişleme yolculuğuna güçlü bir ivme kazandırmayı hedefliyor” diye konuştu.

“Yenileme sistemimiz sayesinde cep telefonu değiştirme oranları uzadı”

Atıl durumda bulunan ürünlerin ekonomiye kazandırılmasını amaçladıklarını belirten İlker Tekin, “İstanbul’daki merkezimizde, sektörün en üstün tecrübeye sahip uzman ekibimizle faaliyet gösteriyoruz. Cep telefonları başta olmak üzere teknolojik ürünleri yenileyerek, tüketiciye 1 yıl garantili şekilde sunmayı ve en uygun fiyatlarla tüketiciyle buluşturmayı hedefliyoruz. Yenileme sistemimiz sayesinde cep telefonu değiştirme oranları 48 aya kadar çıkmış olsa da, artan cihaz sayısı ve garantili satış seçeneğiyle bu süreler daha da kısalacak. Bu durum, her türlü ekonomik koşula uygun cep telefonları ve tabletlerin çok daha kolay bir şekilde erişilebilir hale gelmesini sağlayacak” dedi.

Mobilfon, tüketici elektroniği yenileme pazarını yeni yatırımlarla büyütüyor

Türkiye’de her yıl 10 milyon yeni cep telefonu, milyonlarca tablet, bilgisayar ve akıllı saat satışı gerçekleşiyor. Bu yoğun talep, ithalat faturalarının milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşmasına neden oluyor. Ancak, çoğu ürün sadece ortalama 1 yıl kullanılıyor ve yeni versiyonları piyasaya sürüldüğünde eski cihazlar yedekte tutulmak üzere çekmecelerde unutuluyor. İthalat maliyetlerinin artışıyla birlikte, yüksek fiyatlar nedeniyle birçok tüketici yeni ürünleri satın almakta güçlük çekiyor. Bu durum, yenilenmiş ve garantili tüketici elektroniği satışını dünya genelinde ve Türkiye’de de önemli bir çözüm olarak ortaya çıkarıyor.

KAYNAKMobilfon
İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM